Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zdrowe i niezdrowe odżywianie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zdrowe i niezdrowe odżywianie"— Zapis prezentacji:

1 Zdrowe i niezdrowe odżywianie

2 Dlaczego sięgamy po niezdrowe jedzenie
Dlaczego sięgamy po niezdrowe jedzenie? Mózg człowieka preferuje niezdrowe i wysoko kaloryczne przekąski, nawet jeśli są one mniej smaczne od zdrowych potraw - donoszą naukowcy z Uniwersytetu Yale. Odkryli oni, że mózg lepiej reaguje na wysokokaloryczne jedzenie niż na produkty o niższej kaloryczności.

3 "Jedzenie i picie są źródłem energii życiowej
"Jedzenie i picie są źródłem energii życiowej. Różne substancje mają różne, niekiedy całkowicie przeciwstawne natury. Bezmyślne łączenie potraw, będące skutkiem nieznajomości ich natury, zakłóca naturalny rytm pracy narządów wewnętrznych, co w krótkim czasie prowadzi do groźnych następstw. Tak więc ci, którzy pragną żyć w dobrym zdrowiu, muszą starannie unikać takich błędów.„ Chia Ming

4 Gdybym Ci powiedział, że trzeci środek po alkoholu i papierosach pod względem szybkości i ilości uzależnionych osób na świecie, który sieje w organizmie ludzkim równie poważne zniszczenia jest przez większość ludzi ( w tym dzieci) powszechnie spożywany - bez problemu można go dostać w każdym sklepie - i mało tego - nikt się tym nie przejmuje i nikt o tym nie mówi. Uwierzyłbyś? Gdybym powiedział Ci, ze sam brałeś niejednokrotnie ten “narkotyk” i z 99% prawdopodobieństwem nadal go bierzesz od czasu do czasu, a być może kilka razy dziennie? Nie wierzysz?

5 Nadmiar cukru wywiera silny negatywny efekt na funkcjonowanie mózgu, powoduje senność i drastyczny spadek naszej zdolności oceny i zapamiętywania !!!

6 Badania kliniczne prowadzone z dziećmi nadaktywnymi lub psychotycznymi, a także dziećmi z uszkodzeniami mózgu lub zaburzeniami w uczeniu wykazały niezwykle dużą ilość przypadków niskiego poziomu glukozy w krwi lub hipoglikemię, uzależnienie od wysokiego poziomu cukrów w diecie wielu dzieci, których organizm nie daje sobie rady z jego przyswajaniem.

7 Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez słodyczy, lekceważąc fakt, że nie wolno nimi zastępować normalnych posiłków. Objadając się słodyczami, eliminujemy z jadłospisu owoce, warzywa oraz inne cenne produkty i pozbawiając w ten sposób organizm witamin i składników mineralnych. Istnieją różne teorie wyjaśniające, dlaczego słodycze tak bardzo kuszą. Według jednej z nich, po prostu kojarzą się nam z dzieciństwem, kiedy bywały formą nagrody. Należy pamiętać, że apetyt na słodycze bywa również sygnałem, że spada poziom cukru we krwi.

8 Niekorzystny wpływ słodyczy polega również na tym, że często odbierają one dzieciom apetyt, wpływają na nadwagę zmieniają przyzwyczajenia i powoli zaczynają uzależniać. ...”Co trzecie małe dziecko w wieku do 3 lat ma nadwagę...”- twierdzi Frauenarzt Prof. Jürgen Kleinstein.

9 Według dziesięcioletnich badań prowadzonych przez Uniwersytet w Magdeburgu dzieci ciągle przybierają na wadze. Prowadzone badania dowodzą, że w 70% wypadków z grubych dzieci wyrosną grubasy. Również żywieniowcy biją na alarm. Całkowity czas trawienia cukru w ustach trwa 45 minut.

10 Candida albicans jest niepozornym organizmem bakteryjno-drożdżowym zamieszkującym dolną cześć przewodu pokarmowego od momentu naszego przyjścia na ten świat. Spełnia ona ważna role trawienną pomagając w procesie rozkładu cukru przez organizm jednak tylko do czasu, gdy nie spowodujemy jego przerostu.

11 10 zasad zdrowego odżywiania: 1
10 zasad zdrowego odżywiania: 1.Jedz posiłki regularnie, co najmniej 4 razy dziennie. 2. Dbaj o różnorodność spożywanych produktów. 3.Spożywaj codziennie co najmniej 2 szklanki chudego mleka. Mleko można zastąpić naturalnym jogurtem, kefirem a częściowo także serem. 4.Nie rezygnuj z ciemnego pieczywa i kasz. 5.Ogranicz spożycie tłuszczu, jedz ryby, chude mięso i wędliny. 6.Jedz codziennie dużo warzyw i owoców. 7.Unikaj słodyczy i cukru.!!!!! 8.Unikaj spożywania soli i słonych przekąsek(np. chipsów). 9.Nie pij słodkich i gazowanych napojów. Zamiast nich napij się wody mineralnej lub soku. 10.Bądź aktywny, (ćwicz, biegaj, spaceruj, tańcz).

12

13 Nie unikaj sportu !!!!

14 Dzięki wysiłkowi fizycznemu: - spalamy zbędne kalorie, - jesteśmy zdrowi, - mamy lepszą kondycje.

15 To śniadanie zapewni nam zdrowie i dobre trawienie.

16 Drugie danie

17 Pomimo, że warzywa są zdrowe i zawierają dużo składników mineralnych dzieci trudno do nich przekonać. Wolą zjeść np. batonik. Rodzice proszą ’’na kolanach” żeby dziecko zjadło marchewkę lub brokuły. Czasem bez skutku.

18 Zamiast ’’próśb” można je zachęcić ciekawymi posiłkami.

19

20 Pamiętaj jesteś tym co jesz !!!

21 Dbając o dobre dobieranie składników. Dbasz o swoje zdrowie i życie!!!


Pobierz ppt "Zdrowe i niezdrowe odżywianie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google