Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kto jest przyjacielem lasu? PTAKI \ ptaki Do przyjaciół lasu należą ptaki. Przyczyniają się do stabilizacji ekosystemu leśnego. Posłuchaj!

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kto jest przyjacielem lasu? PTAKI \ ptaki Do przyjaciół lasu należą ptaki. Przyczyniają się do stabilizacji ekosystemu leśnego. Posłuchaj!"— Zapis prezentacji:

1

2 Kto jest przyjacielem lasu?

3 PTAKI \ ptaki Do przyjaciół lasu należą ptaki. Przyczyniają się do stabilizacji ekosystemu leśnego. Posłuchaj!

4 Dzięcioł - lekarz drzew. Jego pożywienie stanowią głównie owady i ich larwy wydobywane z drewna. Chodząc po pniu, opukuje drzewo z każdej strony. Sowa – nocny łowca. Dba, aby gryzonie nie wyrządziły dużych szkód w uprawach leśnych. Budka lęgowa dla sowy pójdźki Ważną rolę sprawują dzięcioł i sowa.

5 SSAKI żubrdaniel Ssaki to również przyjaciele lasu. Zwiększają poziom bioróżnorodności ekosystemów leśnych.

6 Ssak ten w poszukiwaniu pokarmu przekopuje glebę, spulchniając ją oraz mieszając ze ściółką. Dzik zjadając gryzonie, larwy i poczwarki owadów, likwiduje wiele szkodników lasu. Zjadając padlinę oraz chore zwierzęta, ogranicza przenoszenie groźnych chorób. Dzik

7 OWADY Do pożytecznych owadów leśnych, bez wątpienia należą mrówki, które tworzą społeczności. Obejrzyj film

8 Budują las poprzez rozsiewanie nasion roślin. Drążąc korytarze i komory w ziemi, polepszają właściwości gleby. Są w większości owadami drapieżnymi, więc bronią las przed szkodnikami. Mrówki nazywa się sanitariuszami lasu, ponieważ oczyszczają go z martwych zwierząt. Mrówki

9 Niezastąpionymi przyjaciółmi lasu są leśnicy, którzy sprawują opiekę nad powierzonym obszarem. Troszczą się o las i jego mieszkańców. Do zadań leśników należy między innymi dokarmianie zwierząt zimą. LEŚNICY

10 PRZYJACIELEM LASU jestem także ja, ponieważ w lesie: nie śmiecę, nie hałasuję, nie niszczę przyrody, dokarmiam zwierzęta zimą.

11 Dziękuję za uwagę! Marta Haydziony kl. VI Szkoła Podstawowa nr 9 im. Jana Pawła II w Ostrowie Wielkopolskim Wszystkie materiały wykorzystane w prezentacji są dziełem autorki.


Pobierz ppt "Kto jest przyjacielem lasu? PTAKI \ ptaki Do przyjaciół lasu należą ptaki. Przyczyniają się do stabilizacji ekosystemu leśnego. Posłuchaj!"

Podobne prezentacje


Reklamy Google