Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prenatalny okres życia człowieka Emilia Lichtenberg-Kokoszka.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prenatalny okres życia człowieka Emilia Lichtenberg-Kokoszka."— Zapis prezentacji:

1

2 Prenatalny okres życia człowieka Emilia Lichtenberg-Kokoszka

3 GEN

4 OKRESY ROZWOJOWE 1. Okres rozwoju listków zarodkowych a. Okres jaja płodowego (od 0 do 5-10 dni) a. Okres jaja płodowego (od 0 do 5-10 dni) b. Okres rozwoju listków zarodkowych (8-21 dni) b. Okres rozwoju listków zarodkowych (8-21 dni) 2. Okres rozwoju zarodkowego (4-8 tyg.) 3. Okres rozwoju płodowego (9-38 tyg.)

5 Okres jaja płodowego Rozpoczyna się w chwili połączenia komórki jajowej z plemnikiem, kończy w momencie inplantacji zapłodnionej komórki jajowej w śluzówce macicy Mała wrażliwość na czynniki szkodliwe przenoszone z krwią matki (tytoń, alkohol, leki); duża wrażliwość na czynniki bezpośrednio działające na zarodek (promieniowanie RTG, elektro-magnetyczne)

6 Bliźnięta Bliźnięta

7 Pierwsze 7-10 dni życia

8 Okres listków zarodkowych Rozpoczyna się w momencie inplantacji zapłodnionej komórki jajowej w śluzówce macicy; kończy w momencie powstania trzech listków zarodkowych Bardzo duża wrażliwość na czynniki szkodliwe – powodują powstanie wielu wad równocześnie co najczęściej jest przyczyną obumarcia płodu; lub - organizm dziecka jest w stanie zastąpić uszkodzone komórki nowymi, w związku z czym dziecko rodzi się całkowicie zdrowe.

9 Trzeci tydzień Powstają naczynia krwionośne oraz serce; zawiązki układu nerwowego; pierwsze somity; Powstają naczynia krwionośne oraz serce; zawiązki układu nerwowego; pierwsze somity; żółtko produkuje krew. żółtko produkuje krew. Wielkość 0,5 cm Wielkość 0,5 cm Waga poniżej 1 grama Waga poniżej 1 grama

10 Okres zarodkowy Czwarty tydzień Tworzy się łożysko; 21 dnia zaczyna bić serce, 25 – bije już rytmicznie; Powstają zawiązki kończyn; wątroby, trzustki, żołądka, nerek, tchawicy i płuc, oczu i uszu.

11 Okres zarodkowy Piąty tydzień Zawiązuje się twarz; powstaje barwnik w tęczówce oka i małżowiny uszne; Widać dłonie i stopy, łokcie i przeguby; Powstaje przegroda moczowo- odbytowa oraz przepona; Tworzy się tkanka chrzęstna i tkanka mięśniowa; Widoczne zawiązki wewnętrznych i zewnętrznych narządów płciowych

12 Okres zarodkowy Szósty tydzień Rozdzielają się palce dłoni i stóp; Wątroba rozpoczyna produkcję krwinek (ciałko żółte zanika) Powstaje przewód nosowo-łzowy oraz zawiązki zębów; jelito ślepe i wyrostek robaczkowy; Rozpoczyna się kostnienie płaskich części czaszki; Pojawia się elektryczna aktywność mózgu; widoczne odruchy nerwowe (współpraca ukł. nerwowego i mięśniowego) Rozpoczyna się feminizacja i maskulinizacja mózgu

13 Okres zarodkowy Siódmy tydzień Pojawiają się rysy twarzy; zaczyna być widoczna szyja. Zarasta podniebienie. Mózg koordynuje pracę niektórych organów; powstają pierwsze synapsy w mózgu; komórki siatkówki oka łączą się z częścią potyliczną mózgu; powstają kanały półkoliste w uchu (narząd równowagi). Wielkość - 2 cm; Waga około 2 gramów.

14 Okres zarodkowy Ósmy tydzień Kształtują się powieki; Kształtują się powieki; Silny rozwój gruczołów Silny rozwój gruczołów dokrewnych: grasicy, tarczycy, nadnerczy; dokrewnych: grasicy, tarczycy, nadnerczy; U chłopców formuje się U chłopców formuje się moszna, u dziewczynek moszna, u dziewczynek łechtaczka; łechtaczka; Pęka błona odbytowa; Pęka błona odbytowa; W jamie ustnej powstają kubki W jamie ustnej powstają kubki smakowe; smakowe; Na dłoniach widoczne linie Na dłoniach widoczne linie papilarne. papilarne. Wielkość – 3 cm, Wielkość – 3 cm, Waga ponad 2 gramy Waga ponad 2 gramy

15 Okres płodowy Dziewiąty tydzień Grubieją mięśnie i skóra; na skórze pojawia się lanugo; na palcach paznokcie. Zamykają się powieki; Kształtują się narządy szkliwotwórcze. U chłopca rozwija się prącie, u dziewczynki macica i pochwa. Głowa nie opada już na brzuszek. Doskonali się zmysł dotyku (pod wpływem dotknięcia zaciskają się powieki, a dłoń zamyka w piąstkę).

16 Okres płodowy Dziesiąty tydzień Pęcherzyk żółciowy rozpoczyna produkcję żółci; szpik kostny – krwi. Tworzą się mięśnie umożliwiające pracę jelit. Wrażliwa na dotyk staje się twarz oraz narządy płciowe. Tworzy się trzy razy więcej połączeń nerwowych niż w 9 tygodniu.

17 Dziesiąty tydzień Dziecko przypomina swoim wyglądem miniaturowego człowieka określonej płci. Wszystkie podstawowe narządy wewnętrzna są już ukształtowane i spełniają właściwe sobie funkcje. Nadal rozwijać się będzie układ nerwowy, układ płciowy i oczy. Wielkość 5,5 cm; waga około 7 gram.

18 Okres płodowy Jedenasty - dwunasty tydzień 11 tydzień – pojawiają się struny głosowe; trzustka wydziela insulinę. 12 tydzień – pojawiają się gruczoły mleczne oraz ślinianki. Dziecko zaczyna połykać wody płodowe i reagować na ich smak; klatka piersiowa wykonuje ruchy oddechowe; Dziecko zaczyna połykać wody płodowe i reagować na ich smak; klatka piersiowa wykonuje ruchy oddechowe; pojawia się odruch ssania. pojawia się odruch ssania. Intensywnie rozwija się aktywność ruchowa. Intensywnie rozwija się aktywność ruchowa. Fale mózgowe nabierają indywidualnych cech. Fale mózgowe nabierają indywidualnych cech.

19 Okres płodowy Czwarty miesiąc Wzrasta objętość płynu owodniowego; magazynowana jest brunatna tkanka tłuszczowa. Cała powierzchnia ciała (za wyjątkiem czubka i boków głowy) jest wrażliwa na dotyk. „Kolebanie” jest rejestrowane przez mózg; tworzy się mapa ruchowa i czuciowa ciała; zaczyna się mielinizacja w mózgu, co przyspiesza przebieg impulsów nerwowych; aktywna jest przednia część kory mózgowej (siedlisko uczuć, woli, inteligencji, zdolności i pamięci)

20 Okres płodowy Piąty miesiąc Pojawia się owłosienie, brwi i rzęsy. Następuje wymiana zużytych komórek na nowe (za wyjątkiem komórek układu nerwowego). Aktywność dziecka staje się regularna i cyklicznie się zmienia; sposób poruszania w fazie czuwania nabiera cech temperamentu. Dziecko reaguje na zmiany temperatury, oświetlenia oraz dźwięki. Wielkość 30 cm Waga 50-70 gram

21 Okres płodowy Szósty miesiąc Maź płodowa pokrywa skórę. Intensywnie kostnieje szkielet. Czasami dziecko ssie palec. Otwierają się szpary powiek. Kończy się rozwój komórek i zwojów nerwowych – od tego czasu nie przybywa już nowych komórek, a zniszczone nie zostają odbudowane. Cykle aktywności trwają 45 minut, a dziecko rzadko pozostaje w bezruchu dłużej niż 10 min.. Tworzą się odruchy bezwarunkowe. Podczas snu pojawia się faza REM (czas marzeń sennych, pogrążenia się w uczuciach, wspomnieniach, okres zapamiętywania, porządkowania zasobów pamięciowych i integracji wszystkich informacji jakie dotarły do mózgu).

22 Okres płodowy Siódmy miesiąc Znika lanugo. U chłopców jądra zsuwają się do moszny. Następuje intensywny rozwój tkanki tłuszczowej. Rozwój połączeń nerwowych jest na tyle zaawansowany, że następuje proces dyskryminacji bodźców. Wielkość 38 cm Waga 1,3 kilograma.

23 Okres płodowy Ósmy miesiąc Dziecko najczęściej przybiera pozycję głową w dół. Powstają różnice lateralne (lewa półkula mózgu odpowiada za prawą stronę ciała oraz mowę, prawa za lewą stronę oraz muzykę). Lateralizacja w dużym stopniu zależy od prawidłowego poziomu testosteronu. Pod wpływem czynników genetycznych i hormonów następuje feminizacja i maskulinizacja mózgu oraz predyspozycje do późniejszych zachowań seksualnych i rodzicielskich. Wielkość 46 cm Waga 2 – 2,5 kilograma.

24 Okres płodowy Dziewiąty miesiąc Na 2 tygodnie przed urodzeniem dziecko przestaje rosnąć. Na 2 tygodnie przed urodzeniem dziecko przestaje rosnąć. Pod wpływem hormonów matki nabrzmiewają piersi. Pod wpływem hormonów matki nabrzmiewają piersi. W jelicie grubym gromadzi się smółka. W jelicie grubym gromadzi się smółka. Wielkość 55 cm Wielkość 55 cm Waga 3,5 kilograma. Waga 3,5 kilograma.

25

26 Ze 100 zapłodnionych komórek jajowych okresu noworodkowego dożywa 13 dzieci !!! Poczęcie i urodzenie dziecka to naprawdę niecodzienne wydarzenie. Od chwili zapłodnienia do chwili zagnieżdżenia Do 3 tygodnia życia Do 3 miesiąca Do porodu i poród

27


Pobierz ppt "Prenatalny okres życia człowieka Emilia Lichtenberg-Kokoszka."

Podobne prezentacje


Reklamy Google