Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

26. Władza i jej społeczno-chrześcijański wymiar Władza to upoważnienie do wydawania ludziom praw i poleceń. Rolą władzy jest zapewnienie społeczności.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "26. Władza i jej społeczno-chrześcijański wymiar Władza to upoważnienie do wydawania ludziom praw i poleceń. Rolą władzy jest zapewnienie społeczności."— Zapis prezentacji:

1 26. Władza i jej społeczno-chrześcijański wymiar Władza to upoważnienie do wydawania ludziom praw i poleceń. Rolą władzy jest zapewnienie społeczności dobra wspólnego. Źródłem wszelkiej władzy jest Bóg. Władzy należy się posłuszeństwo. Prawowita władza troszczy się o dobro wspólne i używa środków moralnie dozwolonych. Państwo jest praworządne, gdy ma podział władzy na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Chrześcijaństwo pojmuje władzę jako służbę człowiekowi.

2 26. Władza i jej społeczno-chrześcijański wymiar „Jeśli władza odwołuje się do porządku ustanowionego przez Boga, to jakakolwiek forma ustroju politycznego i wybór władz pozostawione są wolnej woli obywateli. Różne ustroje polityczne są moralnie dopuszczalne pod warunkiem, że dążą do uprawnionego dobra wspólnoty, która te ustroje przyjmuje. Ustroje, których natura jest sprzeczna z prawem naturalnym, porządkiem publicznym i podstawowymi prawami osób, nie mogą urzeczywistniać dobra wspólnego narodów, którym zostały narzucone”. (Katechizm Kościoła katolickiego, 1901)

3 26. Władza i jej społeczno-chrześcijański wymiar W przypadku konfliktu między prawem stanowionym przez władzę świecką a prawem Bożym należy przyjąć zasadę głoszoną przez św. Piotra: „Boga należy więcej słuchać niż ludzi” (Dz 4,19). Przykładem odmowy posłuszeństwa władzy jest postawa św. Tomasza More’a. Święty Tomasz More, patron polityków, pomnik z brązu przed Starym Kościołem, Chelsea, Londyn


Pobierz ppt "26. Władza i jej społeczno-chrześcijański wymiar Władza to upoważnienie do wydawania ludziom praw i poleceń. Rolą władzy jest zapewnienie społeczności."

Podobne prezentacje


Reklamy Google