Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SYMETRIA DOOKOŁA NAS opracował: Igor Rądlewski.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SYMETRIA DOOKOŁA NAS opracował: Igor Rądlewski."— Zapis prezentacji:

1 SYMETRIA DOOKOŁA NAS opracował: Igor Rądlewski

2 SYMETRIA DOOKOŁA NAS Wstęp-Co to jest symetria. Str. 2
Gdzie możemy znaleźć symetrię w życiu. Str. 3 Symetria w architekturze i naturze. Str. 4 Symetria w literach. Str. 5 Zakończenie Str. 6 Bibliografia Str. 7

3 CO TO JEST SYMETRIA Symetria – właściwość figury, bryły lub ogólnie dowolnego zbioru lub innego obiektu matematycznego (można mówić np. o symetrii równań), polegająca na tym, iż istnieje pewne nietrywialne przekształcone, które odwzorowuje dany zbiór na niego samego bez zmiany kształtu lub pewnych rozważanych własności. Na przykład odbicie zwierciadlane kwadratu zamienia miejscami jego wierzchołki, czyli po wykonaniu tej symetrii nie mamy do czynienia z tym samym kwadratem (np. ma on inną orientacje). Jednak nadal mamy do czynienia z kwadratem i w tym sensie symetria ta zachowuje niektóre wzajemne relacje boków figury. Dla figur i brył, w zależności od rodzaju przekształcenia, wyróżniana jest m.in. symetria zwierciadlana – przekształceniem jest odbicie zwierciadlane figury względem zadanej prostej zwanej osią symetrii lub bryły względem płaszczyzny zwanej płaszczyzną symetrii, symetria gwiaździsta – przekształceniem jest obrót figury względem zadanego punktu o kąt będący podwielokrotnością 2π (można wykazać, że punktem tym musi być środek ciężkości) albo obrót bryły względem osi przechodzącej przez środek ciężkości, symetria osiowa – przekształceniem jest obrót bryły względem prostej zwanej osią o dowolny kąt.

4 Gdzie możemy znaleźć symetrię w życiu.
Symetrie możemy znaleźć wszędzie np.: W architekturze Sy metria W przyrodzie W matematyce W literach i cyfrach.I wielu innych miejscach też.

5 SYMETRIA W ARCHITEKTURZE I NATURZE.
Na tych zdjęciach widać że nie tylko ludzie wykorzystują symetrie. Symetria jest wszędzie nawet rośliny ją wykorzystują.

6 Symetria w cyfrach i literach.
Symetria jest również w naszych literach np. A B C D E H I K M O T W X Y

7 ZAKOŃCZENIE Sami widzicie symetria jest dookoła nas.
W architekturze wykorzystują ją do ozdoby i nie tylko. W naturze kwiaty wabią owady. W życiu codziennym wykorzystujemy ją do pisania. BEZ SYMETRI NIE MOŻEMY ŻYĆ.

8 BIBLIOGRAFIA Encyklopedia PWN


Pobierz ppt "SYMETRIA DOOKOŁA NAS opracował: Igor Rądlewski."

Podobne prezentacje


Reklamy Google