Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

opracował: Igor Rądlewski Wstęp-Co to jest symetria. Str. 2 Gdzie możemy znaleźć symetrię w życiu. Str. 3 Symetria w architekturze i naturze. Str. 4.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "opracował: Igor Rądlewski Wstęp-Co to jest symetria. Str. 2 Gdzie możemy znaleźć symetrię w życiu. Str. 3 Symetria w architekturze i naturze. Str. 4."— Zapis prezentacji:

1

2 opracował: Igor Rądlewski

3 Wstęp-Co to jest symetria. Str. 2 Gdzie możemy znaleźć symetrię w życiu. Str. 3 Symetria w architekturze i naturze. Str. 4 Symetria w literach. Str. 5 Zakończenie Str. 6 Bibliografia Str. 7

4 Symetria – właściwość figury, bryły lub ogólnie dowolnego zbioru lub innego obiektu matematycznego (można mówić np. o symetrii równań), polegająca na tym, iż istnieje pewne nietrywialne przekształcone, które odwzorowuje dany zbiór na niego samego bez zmiany kształtu lub pewnych rozważanych własności. Na przykład odbicie zwierciadlane kwadratu zamienia miejscami jego wierzchołki, czyli po wykonaniu tej symetrii nie mamy do czynienia z tym samym kwadratem (np. ma on inną orientacje). Jednak nadal mamy do czynienia z kwadratem i w tym sensie symetria ta zachowuje niektóre wzajemne relacje boków figury. Dla figur i brył, w zależności od rodzaju przekształcenia, wyróżniana jest m.in.  symetria zwierciadlana – przekształceniem jest odbicie zwierciadlane figury względem zadanej prostej zwanej osią symetrii lub bryły względem płaszczyzny zwanej płaszczyzną symetrii,  symetria gwiaździsta – przekształceniem jest obrót figury względem zadanego punktu o kąt będący podwielokrotnością 2π (można wykazać, że punktem tym musi być środek ciężkości) albo obrót bryły względem osi przechodzącej przez środek ciężkości,  symetria osiowa – przekształceniem jest obrót bryły względem prostej zwanej osią o dowolny kąt.

5 Symetrie możemy znaleźć wszędzie np.: W architekturze Sy metria W przyrodzie W matematyce W literach i cyfrach.I wielu innych miejscach też.

6 Na tych zdjęciach widać że nie tylko ludzie wykorzystują symetrie. Symetria jest wszędzie nawet rośliny ją wykorzystują.

7 Symetria jest również w naszych literach np. A B C D E H I K M O T W X Y

8 Sami widzicie symetria jest dookoła nas. W architekturze wykorzystują ją do ozdoby i nie tylko. W naturze kwiaty wabią owady. W życiu codziennym wykorzystujemy ją do pisania. BEZ SYMETRI NIE MOŻEMY ŻYĆ.

9 Encyklopedia PWN http://pl.wikipedia.org/wiki/Symetria


Pobierz ppt "opracował: Igor Rądlewski Wstęp-Co to jest symetria. Str. 2 Gdzie możemy znaleźć symetrię w życiu. Str. 3 Symetria w architekturze i naturze. Str. 4."

Podobne prezentacje


Reklamy Google