Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zdolność prawna i zdolność do czynności prawnych przygotowała mgr Małgorzata Wilczyńska.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zdolność prawna i zdolność do czynności prawnych przygotowała mgr Małgorzata Wilczyńska."— Zapis prezentacji:

1 Zdolność prawna i zdolność do czynności prawnych przygotowała mgr Małgorzata Wilczyńska

2

3

4

5

6 KONIEC ZDOLNOŚCI PRAWNEJ
KONIEC ZDOLNOŚCI PRAWNEJ Zdolność prawna osoby fizycznej trwa przez całe życie człowieka i kończy się w chwili jego śmierci, Za chwilę śmierci uznaje się tzw. śmierć mózgową, polegającą na trwałym nieodwracalnym ustaniu czynności mózgu (art. 9 ustawy z r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów, Dz. U..Nr 169, poz ze zm.). Uzupełnieniem wskazanej regulacji jest obwieszczenie Ministra Zdrowia z r., w sprawie kryteriów i sposobu stwierdzenia trwałego nieodwracalnego ustania czynności mózgu (MP nr 46, poz. 547).

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21 Kazus 1. Dziesięcioletni Wojtek za zgodą swoich rodziców zamówił taksówkę. Kiedy przyjechała, sam, bez udziału rodziców, porozumiał się z taksówkarzem, wskazując mu cel jazdy: szkołę językową w centrum miasta, do której chciał jechać na swoje zajęcia. Gdy dojechali na miejsce, Wojtek oświadczył taksówkarzowi, że mu nie zapłaci. Taksówkarz domaga się od Wojtka zapłaty. Czy zasadnie?

22

23 Kazus 3. Marian wynajął Urszuli garaż na czas nieoznaczony. Urszula po pewnym czasie postanowiła wypowiedzieć umowę najmu. Napisała więc odpowiednie pismo zawierające treść wypowiedzenia. Pismo to zostawiła na biurku. Sprawę jednak jeszcze raz przemyślała i postanowiła, że pisma wcale nie wyśle. Okazało się jednak, że bez wiedzy Urszuli jej sekretarka zabrała z biurka pismo z wypowiedzeniem i wysłała je Marianowi. Marian pismo otrzymał i domaga się opuszczenia przez Urszulę garażu. Czy roszczenie to Marianowi przysługuje?

24

25

26


Pobierz ppt "Zdolność prawna i zdolność do czynności prawnych przygotowała mgr Małgorzata Wilczyńska."

Podobne prezentacje


Reklamy Google