Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Forma Aktywności Społecznej !

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Forma Aktywności Społecznej !"— Zapis prezentacji:

1 Forma Aktywności Społecznej !
Wolontariat Forma Aktywności Społecznej !

2

3 Czym zatem jest „wolontariat” ?
Otóż wolontariat jest to wszelkie dobrowolne i bezpłatne działanie na rzecz drugiego człowieka lub całego społeczeństwa.

4 Aby być wolontariuszem nie trzeba należeć do żadnej oficjalnej, zorganizowanej grupy. Wystarczy : dobre serce, chęć działania i niesienie pomocy innym !

5

6 Co więc możesz zrobić, aby przyczynić się do rozwoju wolontariatu ?!
Mamy kilka pomysłów, które chcemy wam przedstawić. Są to już istniejące akcje, takie które już kiedyś były, bądź te, których jeszcze nikt nie realizuje.

7 1. Pracuj z dzieciakami, by na starość były z nami.
Pierwszym naszym pomysłem jest wprowadzenie do szkół, a nawet przedszkoli, specjalnych zajęć, które kształtowałyby u dzieci właściwie postawy społeczne i uwrażliwiały je na otaczający je świat.

8 Dzieci dzieciom.

9 Przykładem na takie działanie mogą być drużyny zuchowe, które uczą dzieci już od najmłodszych lat współpracy z innymi, umiejętności niesienia pomocy oraz wrażliwości, z której rodzi się odpowiedzialność za drugiego człowieka.

10 Zuchy z naszej szkoły!

11 2. Baw się z nami z korzyściami !
Imprezy integracyjne i charytatywne. Przy organizacji takich imprez każdy może dać coś od siebie, przyłączyć się do ich powstawania i być ich bohaterem. Zależy nam na wyróżnieniu takich typów imprez jak : festyny, turnieje sportowe, turnieje taneczne, spektakle. W takich przedsięwzięciach mogą brać udział także osoby niepełnosprawne, dla których w życiu codziennym utrudnione są rzeczy takie jak zwyczajne uczestnictwo w zajęciach szkolnych. Przy okazji tych wydarzeń mogą być przeprowadzane zbiórki pieniężne, ale nie tylko. Mogą odbywać się warsztaty malarskie, teatralne, muzyczne. Są one okazją do zintegrowania społeczeństwa oraz wspólnej zabawy.

12

13 3. Rozpowszechnianie działalności świetlic środowiskowych
Jak wiemy w wielu miejscowościach funkcjonują takie świetlice. Nie wszystkim jednak znany jest cel ich działalności. Nie są w pełni wykorzystywane, marnuje się ich potencjał oraz możliwości jakie dają. W świetlicach mogłyby być organizowane przez ochotników zajęcia o różnej tematyce, a nawet korepetycje i kursy. Takie zajęcia rozwijałyby wyobraźnię, młodym pomagały w nauce, a dorosłym w znalezieniu pracy.

14

15 4. Procent z podatku, nie uszczupli niczyjego spadku !
Ten sposób wspierania potrzebujących, przeznaczony jest dla osób dorosłych. Jednak młodzież również może mieć w nim swój udział. Jako młodzi ludzie możemy zachęcać swoich rodziców do przekazywania 1 % swojego podatku na rzecz wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego, są to m. in. : schroniska dla zwierząt, fundacje pomagające chorym dzieciom, domy dziecka. Procedura nie jest wymagająca, a może wnieść wiele dobrego do tego świata.

16

17 Można także prowadzić bezpłatne warsztaty, w których będzie pokazywane przekazanie podatku krok po kroku. Są one potrzebne, ponieważ niewiele osób wie jak dokładnie taki 1% przekazać.

18

19 5. Bądź dziś zwierząt przyjacielem, nie zostawaj dręczycielem !
Ludzie zapomnieli o tym, że zwierzęta potrzebują naszej pomocy, tymczasem stali się oni dla nich największym zagrożeniem. Można to jednak zmienić, nie potrzeba wiele. We wszystkich większych miastach funkcjonują schroniska dla zwierząt, wspieranie ich działalności może przyjmować różnoraką formę, może to być np. udzielanie się w nich, jako ochotnicy, wspieranie zbiórek pieniężnych, lub żywnościowych. Porzucone, chore zwierzęta oczekują naszej pomocy, nie pozostawajmy głusi na ich nieme wołanie !

20

21 Bądź dzielny, nie bądź bierny!
Jest jeszcze wiele do zrobienia w wolontariacie. Jak już wiemy, wolontariuszem może być każdy: dorosły i dziecko. Ważna jest tylko chęć pomocy i zaangażowanie. Pomysłów także jest co niemiara, więc każdy znajdzie coś dla siebie!

22

23 Za uwagę dziękują: Kinga Jaksender Klaudia Całus


Pobierz ppt "Forma Aktywności Społecznej !"

Podobne prezentacje


Reklamy Google