Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przyjaciel lasu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przyjaciel lasu."— Zapis prezentacji:

1 Przyjaciel lasu

2 Kto jest przyjacielem lasu?
MOŻE BYĆ KAŻDY Z NAS. POMÓŻMY WSZYSTKIM LASOM I ICH MIESZKAŃCOM. CHROŃMY CHRONIONE GATUNKI ZWIERZĄT JAK I ROŚLIN.

3 Lasy to płuca Ziemi Las nazwany jest potocznie płucami Ziemi.
Drzewa w swoich liściach zawierają zielony barwnik – chlorofil, który uczestniczy w procesie fotosyntezy. Wykorzystuje on dwutlenek węgla do produkcji tlenu (w obecności wody i światła). Dlatego tak ważne jest dbanie o lasy. Nie wolno ich zaśmiecać, a wycinka drzew powinna być kontrolowana.

4 Nie zaśmiecaj lasów!!! Lasy trzeba chronić przed złymi ludźmi.
Zostawiają oni śmieci w lesie, dlatego jest tam tak brudno. Rozpalają ogniska, które powodują pożary. Musimy dbać o lasy, bo dzięki nim mamy świeże powietrze, a zwierzęta – schronienie.

5 Nie wolno wywozić śmieci do lasów, bo są one zagrożeniem dla zwierząt.
Plastik rozkłada się 900 lat, papier – 6 miesięcy, a szkło nie ulega rozkładowi. Dzikie wysypiska śmieci prowadzą do zaburzeń funkcjonowania ekosystemów leśnych, są również przyczyną śmierci występujących wokół nich drzew. Dzikie wysypiska śmieci szpecą nasz krajobraz i odstraszają turystów.

6 Las jest domem zwierząt!
W lesie nie powinno się: hałasować, łamać gałęzi i niszczyć kryjówek zwierząt. Nie wolno też płoszyć zwierząt i ptaków. Las jest domem zwierząt.

7 Domki zwierząt

8 Sprzymierzeńcy leśników: ptaki leśne
Las jest narażony na niszczycielskie działanie owadów szkodliwych. Ptaki owadożerne są więc szczególnie zaprzyjaźnione z leśnikami. W zamian za to, leśnicy odwdzięczają się tym, iż zawieszają im budki lęgowe, chronią istniejące gniazda, pozostawiają drzewa nadające się na założenie dziupli, także dokarmiają je zimą.

9 Owady – mrówki, chrząszcze
Owady odgrywają ogromną rolę w życiu lasu. Mrówki dbają o otoczenie swojego królestwa, usuwając padlinę oraz martwe szczątki roślin i zwierząt. Ponadto przyczyniają się do likwidacji gąsienic i niektórych szkodników liściożernych. Chrząszcze przyczyniają się do ograniczenia rozwoju szkodników, są cenione przez leśnych ludzi.

10 Ja też jestem przyjacielem lasu!
Autor: Hubert Błahuciak, kl. IV b Szkoła Podstawowa Nr 1 w Żurawicy


Pobierz ppt "Przyjaciel lasu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google