Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

CYWILIZACJE AMERYKI. MAJOWIE Cywilizacja Majów rozwinęła się na terenie dzisiejszego Meksyku, Gwatemali, Salwadoru i Hondurasu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "CYWILIZACJE AMERYKI. MAJOWIE Cywilizacja Majów rozwinęła się na terenie dzisiejszego Meksyku, Gwatemali, Salwadoru i Hondurasu."— Zapis prezentacji:

1 CYWILIZACJE AMERYKI

2 MAJOWIE

3 Cywilizacja Majów rozwinęła się na terenie dzisiejszego Meksyku, Gwatemali, Salwadoru i Hondurasu.

4 Majowie zajmowali się głównie rolnictwem. Nie hodowali zwierząt jucznych ani pociągowych. Uprawiali przede wszystkim kukurydzę, a ziemię użyźniali popiołem w trakcie wypalania lasów

5 Od I tysiąclecia n.e. posługiwali się własnym pismem hieroglificznym. Stworzyli wiele dzieł z zakresu matematyki, religii i astrologii. Na podstawie ruchu gwiazd ustalili długość roku słonecznego. Do wymyślonego przez siebie systemu liczenia wprowadzili cyfrę zero.

6 Szczególnie znanym osiągnięciem Majów są piramidy.

7 AZTEKOWIE

8 Aztekowie przybyli na tereny środkowego Meksyku z północy prawdopodobnie w XII w. Po wielu walkach z miejscowymi plemionami osiedlili się nad jezieorm Texococo

9 Tak jak inne ludy Ameryki nie znali koła i żelaza. Zajmowali się rolnictwem, uprawą: kukurydzy, bawełny, pomidorów i fasoli. Ziemię pod zasiew przygotowywali za pomocą motyk. Wdomach hodowali jedynie ptactwo: głównie indyki i bażanty.

10 Aztekowie trudnili się rzemiosłem. Produkowali wysokiej jakości tkaniny, kunsztowną biżuterię i pięknie dekorowane naczynia. Do wyrobu niektóych narzędzi i broni używali miedzi i cynku. Ozdoby wykonywali ze srebra i złota.

11 Stworzyli pismo hieroglificzne i opierający się na roku słonecznym kalendarz. Opracowali system liczenia, którego podstawą była liczba 20. Nie uwzględniali zera.

12 INKOWIE

13 Inkowie zamieszkiwali wysokie Andy na obszarze dzisiejszego Peru. W XII w. lud ten rozpoczął systematyczny podbój terenów należących do sąsiednich plemion. W XVw. Stworzone przez nich imperium obejmowało terytoria dzisiejszego Peru i Ekwadoru oraz część Boliwii, Chile, Kolumbii i Argentyny

14 Podobnie jak Aztekowie i Majowie zajmowali się głównie rolnictwem. Potrafili nawadniać pola, stosowali nawozy, a na stokach gór zakładali uprawne tarasy. Hodowali zwierzęta domowe, głównie lamy i alpaki.

15 Opracowali własny kalendarz, prowadzili obserwacje astronomiczne. W dziedzinie budownictwa przewyższyli nawet Europejczyków. Wybudowali sieć doskonałych dróg o łącznej długości kilku tysięcy kilometrów. Stworzyli szybką i sprawną komunikację pocztową. Przekazywanie zapisanych informacji odbywało się na zasadzie sztafety. Gdy biegacz dotarł do wyznaczonego miejsca jego następca przejmował przesyłkę i udawał się w dalszą drogę.

16 Inkowie tworzyli dobrze zorganizowane społeczeństwo, w którym obowiązywała solidarność i wzajemna odpowiedzialność. Surowe prawo inkaskie przewidywało wyrok śmierci za kradzież popełnioną z chęci zysku. Jednak jeżeli dana osoba dopuściła się przestępstwa z powodu złej sytuacji materialnej uniewinniano ją a karano naczelnika wsi.

17 Bibliografia Korzystałam ze źródeł : http://pl.wikipedia.org www.ściąga.pl podręcznik „Śladami przeszłości” dla kl.II gimnazjum http://historia.pgi.pl/odkrycia.html

18 Dziękuję za uwagę Angelika Czubkowska kl.2c


Pobierz ppt "CYWILIZACJE AMERYKI. MAJOWIE Cywilizacja Majów rozwinęła się na terenie dzisiejszego Meksyku, Gwatemali, Salwadoru i Hondurasu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google