Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Patron Szkoły Podstawowej Nr 2 w Ząbkach.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Patron Szkoły Podstawowej Nr 2 w Ząbkach."— Zapis prezentacji:

1 Patron Szkoły Podstawowej Nr 2 w Ząbkach.
JAN KOCHANOWSKI Patron Szkoły Podstawowej Nr 2 w Ząbkach.

2 ŻYCIORYS JANA KOCHANOWSKIEGO

3 RODZINA JANA Jan Kochanowski - herbu Korwin urodził się w 1530r. w Sycynie niewielkiej wsi ziemi radomskiej w licznej rodzinie ziemiańskiej. Ojciec był sędzią ziemiańskim, matka słynęła z inteligencji i dowcipu. Miał cztery siostry i sześciu braci.

4 DIECIŃSTWO I NAUKA Rodzice Janka od najmłodszych lat chcieli, by ich syn się kształcił, dlatego wysłali go na Uniwersytet Krakowski w czternastym roku życia. Trzyletnią naukę ukończył w 1547r. Prawdopodobnie krótko studiował w Królewcu od połowy 1551r. W 1552r. udał się do Włoch, gdzie podjął studia w Padwie. Padwa była jeszcze kilka razy celem jego zagranicznych wyjazdów.

5 PIERWSZE TWÓRCZOŚCI I PRACA NA DWORZE KRÓLEWKIM
W 1559r. wyjechał w podróż do Francji. W czasie podróży zagranicznych Kochanowski pisze swoje pierwsze utwory, głównie po łacinie. Po powrocie do kraju około 1564r. uzyskuje tytuł sekretarza królewskiego na dworze króla Zygmunta Augusta. Pracując w kancelarii królewskiej Kochanowski pisze swoje kolejne utwory np. „Zgoda”, „Satyr” oraz dużo fraszek.

6 TWÓRCZOŚĆ W CZARNOLESIE
Po śmierci króla, na stałe osiada się w Czarnolesie, w niewielkim majątku odziedziczonym po rodzicach. W 1575r. żeni się z Dorotą Podlodowską. Jan Kochanowski przełożył się na język polski w swoich twórczościach: „Psałterz Dawidowy”, napisał „Odprawę posłów greckich”, pieśni, wiersze i poezje itp.

7 ŻONA I DZIECI Żona jego nazywała się Dorota Podlodowska. Miał pięć córek i jednego chłopca. Urszulka, Hanna, Ewa, Poliksena, Krystyna i Jan. Po śmierci Urszulki zaczął pisać treny, a po śmierci Hanny „Epitafium o Hannie Kochanowskiej”. Kochanowski zmarł przed narodzeniem się syna.

8 DATA ŚMIERCI JANA KOCHANOWSKIEGO
Jan Kochanowski zmarł w czasie pobytu w Lublinie 22 sierpnia 1584r., mając 54 lata. Został pochowany w kościele w Zwoleniu, gdzie wzniesiono mu nagrobek z popiersiem.

9 BIOGRAFIA Encyklopedia Internet (obrazy)


Pobierz ppt "Patron Szkoły Podstawowej Nr 2 w Ząbkach."

Podobne prezentacje


Reklamy Google