Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wolfgang Amadeusz Mozart

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wolfgang Amadeusz Mozart"— Zapis prezentacji:

1 Wolfgang Amadeusz Mozart
Mistrz i jego epoka

2 Wolfgang Amadeusz Mozart przychodzi na świat 27 stycznia 1756r
Wolfgang Amadeusz Mozart przychodzi na świat 27 stycznia 1756r. w Salzburgu jako siódme dziecko Leopolda Mozarta oraz Anny Marii z domu Pertl.

3 Wielka sława młodego mozarta
Ojciec Wolfganga- Leopold woził swoje dzieci po Europie prezentując ich talent. Skutkami takich podróży było pogorszenie się stanu zdrowia przyszłego wielkiego kompozytora.

4 Wczesne próby kompozytorskie oraz koncerty ,,cudownego dziecka”
Gdy miał 11 lat grywał duety ze swoją siostrą przy zasłoniętej klawiaturze. W wieku 5 lat skomponował swój pierwszy utwór klawesynowy. W wieku 11 lat pisze swoją pierwszą operę buffa pt.,,Rzekoma naiwność”

5 ,,jakbym słuchał głosu boga…”
Takie zdanie wypowiada Antonio Salieri słysząc Serenadę B-dur. Właśnie ta wypowiedź ukazuje, jakie wrażenie na współczesnych kompozytorach wywierała muzyka W.A.Mozarta.

6 okresowe Zamiłowanie do muzyki sakralnej czy też praca z przymusu?
W spuściźnie Mozarta kompozycje sakralne zajmują znacznie mniej miejsca niż świeckie, a większość z nich pochodzi z okresu działalności w Salzburgu w służbie swego (nielubianego) ówczesnego chlebodawcy, arcybiskupa Hieronima von Colloredo.

7 Wielkie plany kariery w mieście artystów- WIEDEŃ
W 1781r. Mozart przenosi się do Wiednia, gdzie postanawia żyć jako niezależny artysta. Okres ten w jego życiu zapisze się jako czas, w którym Wolfgang komponuje dużo i szybko.

8 Małżeństwo na przekór woli ojca
4 sierpnia w 1782 r. Wolfgang ożenił się z Konstancją Weber, która była śpiewaczką. Od czasu ich zaślubin kontakt między Wolfgangiem, a jego ojcem urywa się. W trakcie ich trwającego dziewięć lat małżeństwa Konstancja powiła szóstkę dzieci, z której przeżyła tylko dwójka.

9 Wielkie osiągnięcia Opery Mozarta wystawiane w operze wiedeńskiej i innych teatrach Europy zapisują się w historii sztuki jako wielkie sukcesy. Prezentuje swoje największe kompozycje podczas koronacji władców tym samym budzi podziw wśród dworu królewskiego..

10 Mozart w roli nauczyciela
Podczas swojego życia Wolfgang miał niewielu uczniów. Najbardziej znanym jest Franz Xaver Sussmayr, który był niezwykle przywiązany do swego nauczyciela

11 U kresu życia 4 marca ma miejsce ostatni publiczny występ Mozarta.
Wolfgang stara się o objęcie posady organisty w kościele św. Szczepana bez skutku. Ostatni rok życia Mozarta jest związany z jego problemami zarówno finansowymi jak i zdrowotnymi

12 Requiem Do dnia dzisiejszego dzieło to jest zaliczane do najbardziej uwielbianych i wywołujących wzruszenie. Dzieło to zostało stworzone częściowo przez Mozarta, dokończył je jego uczeń Franz Sussmayr.

13 Śmierć mistrza Wolfgang Amadeusz Mozart umiera 5 grudnia 1791 roku. Po jego śmierci krążą legendy, jakoby Mozart został otruty przez zazdrosnego Antonia Salieriego. Wolfgang zostaje pochowany w mogile zbiorowej III klasy.

14 Dorobek kompozytorski
Mimo iż Mozart żył niecałe 36 lat, zdążył pozostawić po sobie około 700 utworów odznaczających się niezwykłą lekkością. Ponad 50 symfonii, kilkadziesiąt koncertów fortepianowych, skrzypcowych, fletowych i na inne instrumenty solowe z towarzyszeniem orkiestry, około 20 mszy oraz 17 oper. Najbardziej zadziwiająca dla wszystkich jest zdolność pisania wesołych, humorystycznych utworów przez kompozytora wiecznie nękanego problemami.

15 Koniec

16 Pracę Wykonała Marlena neć


Pobierz ppt "Wolfgang Amadeusz Mozart"

Podobne prezentacje


Reklamy Google