Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ŚWIĘTOKRZYSKI STRÓJ LUDOWY. Strój męski składał się z: Koszuli Koszuli Kamizelki Kamizelki Sukmany Sukmany Spodni Spodni Butów Butów Czapki Czapki.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ŚWIĘTOKRZYSKI STRÓJ LUDOWY. Strój męski składał się z: Koszuli Koszuli Kamizelki Kamizelki Sukmany Sukmany Spodni Spodni Butów Butów Czapki Czapki."— Zapis prezentacji:

1 ŚWIĘTOKRZYSKI STRÓJ LUDOWY

2 Strój męski składał się z: Koszuli Koszuli Kamizelki Kamizelki Sukmany Sukmany Spodni Spodni Butów Butów Czapki Czapki

3

4 Strój damski składał się z: Koszuli Koszuli Gorsetu Gorsetu Spódnicy Spódnicy Zapaski Zapaski Zapaski naramiennej Zapaski naramiennej Chusty Chusty Butów Butów Korali Korali

5

6 Charakterystyka stroju męskiego- koszula. Szyte z bielonego samodziału. Szyte z bielonego samodziału. Początkowe noszone na spodniach. Początkowe noszone na spodniach. Były długie, nie miały kołnierza, związywano je tasiemką zwaną rzeszotką Były długie, nie miały kołnierza, związywano je tasiemką zwaną rzeszotką

7 Koszula. Na początku XX wieku koszule skrócono. Na początku XX wieku koszule skrócono. Zaczęto je wpuszczać w spodnie. Zaczęto je wpuszczać w spodnie. Pojawiły się kołnierzyki, guziki i mankiety. Pojawiły się kołnierzyki, guziki i mankiety. Zdobienia z haftu płaskiego urozmaicono haftem krzyżykowym. Zdobienia z haftu płaskiego urozmaicono haftem krzyżykowym.

8 Kamizelka- lejbik. Zakładana bezpośrednio na koszulę. Zakładana bezpośrednio na koszulę. Była krótka, wełniana. Była krótka, wełniana. Miała prosty krój, niewielkie wycięcie przy szyi. Miała prosty krój, niewielkie wycięcie przy szyi. Zapinana na guziki. Zapinana na guziki.

9 Sukmana. Była szyta z grubego sukna samodziałowego. Była szyta z grubego sukna samodziałowego. Miała kontuszowy krój: wcięcie w pasie, rozkloszowany dół i stojący kołnierz. Miała kontuszowy krój: wcięcie w pasie, rozkloszowany dół i stojący kołnierz. Miała jedną skośną klapkę, nazywaną siekaczem. Miała jedną skośną klapkę, nazywaną siekaczem.

10 Sukmana. Klapka ozdobiona była czerwoną aplikacją i niebieskim sznurkiem. Klapka ozdobiona była czerwoną aplikacją i niebieskim sznurkiem. Rzadziej noszono sukmany z dwiema klapkami. Rzadziej noszono sukmany z dwiema klapkami. Przody i mankiety zdobił szamerunek z ręcznie wyplatanych kolorowych sznurków. Przody i mankiety zdobił szamerunek z ręcznie wyplatanych kolorowych sznurków. Sukmanę nosili żonaci gospodarze. Sukmanę nosili żonaci gospodarze.

11 Spodnie. Latem noszono spodnie lniane, świąteczne. Latem noszono spodnie lniane, świąteczne. Były farbowane na granatowo lub czarno. Były farbowane na granatowo lub czarno. Spodnie na zimę szyto z samodziału wełnianego. Spodnie na zimę szyto z samodziału wełnianego. Świąteczne były białe. Świąteczne były białe. Codzienne z sukna, z którego szyto sukmany, brązowego lub czarnego. Codzienne z sukna, z którego szyto sukmany, brązowego lub czarnego. Spodnie wpuszczano w buty z cholewami. Spodnie wpuszczano w buty z cholewami.

12 Buty. Wyróżniały się sztywną cholewą i wysokim obcasem. Wyróżniały się sztywną cholewą i wysokim obcasem. Karbowane w okolicy kostki w harmonijkę złożoną z kilku fałd. Karbowane w okolicy kostki w harmonijkę złożoną z kilku fałd. Odświętne buty szyto z dobrej skóry Odświętne buty szyto z dobrej skóry Były też wykonywane z miękkiej skóry bydlęcej zwanej juchtem. Były też wykonywane z miękkiej skóry bydlęcej zwanej juchtem.

13 Czapka. W XIX wieku była nią rogatywka, szyta z czterech klinów sukna samodziałowego i otoczona czarnym barankiem. W XIX wieku była nią rogatywka, szyta z czterech klinów sukna samodziałowego i otoczona czarnym barankiem. Latem był to słomiany kapelusz przystrojony wstążką. Latem był to słomiany kapelusz przystrojony wstążką. Od XX wieku jest to niska, okrągła czapka z lakierowanym daszkiem, nazywana maciejówką. Od XX wieku jest to niska, okrągła czapka z lakierowanym daszkiem, nazywana maciejówką.

14 Charakterystyka stroju damskiego- koszula. Biała, płócienna. Biała, płócienna. Pierwsze nie miały kołnierzyka, tylko oszewkę. Pierwsze nie miały kołnierzyka, tylko oszewkę. Z czasem pojawił się wykładany kołnierzyk i mankiety przy rękawach. Z czasem pojawił się wykładany kołnierzyk i mankiety przy rękawach.

15 Koszula. Koszule zdobiono haftem początkowo, białym angielskim, który nazywano na Kielecczyźnie okrągłym, później wprowadzono haft krzyżykowy, przeważnie czerwono-niebieski o motywach geometrycznych. Koszule zdobiono haftem początkowo, białym angielskim, który nazywano na Kielecczyźnie okrągłym, później wprowadzono haft krzyżykowy, przeważnie czerwono-niebieski o motywach geometrycznych.

16 Gorset. Był krótki, sięgał do pasa, tylko drobne zakładki baskinki przykrywały spódnicę. Był krótki, sięgał do pasa, tylko drobne zakładki baskinki przykrywały spódnicę. Szyty z cienkiej wełenki w ciemnym kolorze. Szyty z cienkiej wełenki w ciemnym kolorze. Przód gorsetu zdobił haft oraz wstążka używana do sznurowania. Przód gorsetu zdobił haft oraz wstążka używana do sznurowania.

17 Spódnica. Pasiaste lub jednokolorowe spódnice szyto początkowo z samodziałów. Pasiaste lub jednokolorowe spódnice szyto początkowo z samodziałów. Późniejsze z lekkiej wełenki. Późniejsze z lekkiej wełenki. Najczęściej były w kolorze czerwonym i czarnym. Najczęściej były w kolorze czerwonym i czarnym.

18 Spódnica. Układano je w drobne fałdki. Układano je w drobne fałdki. Dolną krawędź podszywano wełnianą taśmą zwaną szczoteczką i drobnym sznureczkiem kręconym z wełny. Dolną krawędź podszywano wełnianą taśmą zwaną szczoteczką i drobnym sznureczkiem kręconym z wełny.

19 Zapaska naramienna. Była w odcieniach czerwieni z podłużnymi czarnymi prążkami o różnej szerokości i gęstości. Była w odcieniach czerwieni z podłużnymi czarnymi prążkami o różnej szerokości i gęstości. Zapaski pasiaste zakładano do spódnic samodziałowych w paski lub gładkich. Zapaski pasiaste zakładano do spódnic samodziałowych w paski lub gładkich.

20 Zapaska. Pełniła rolę fartucha. Pełniła rolę fartucha. Była biała, płócienna. Była biała, płócienna. Bogato zdobiona rozszyciami z koronki, haftem ażurowym i białym haftem angielskim. Bogato zdobiona rozszyciami z koronki, haftem ażurowym i białym haftem angielskim.

21 Chusta. Wykonane były z wełny. Wykonane były z wełny. Czerwone lub zielone w kolorowe kwiaty, miały wszystkie boki wykończone plecioną siateczką i frędzlami. Czerwone lub zielone w kolorowe kwiaty, miały wszystkie boki wykończone plecioną siateczką i frędzlami. Wiązano je do tyłu w luźny węzeł. Wiązano je do tyłu w luźny węzeł. Panny po bokach przypinały dla ozdoby kwiaty, a mężatki zakładały pod chusty siatkowe czepce. Panny po bokach przypinały dla ozdoby kwiaty, a mężatki zakładały pod chusty siatkowe czepce.

22 Buty. Były to skórzane trzewiki z długą cholewą. Były to skórzane trzewiki z długą cholewą. Miały kolor czarny lub brązowy. Miały kolor czarny lub brązowy. Cholewa była sznurowana. Cholewa była sznurowana.

23 Korale. Zazwyczaj noszono kilka sznurów, przywiązując do najdłuższego medalik, krzyżyk lub błyskotki. Zazwyczaj noszono kilka sznurów, przywiązując do najdłuższego medalik, krzyżyk lub błyskotki. Wykonane były z prawdziwych korali lub ich imitacji. Wykonane były z prawdziwych korali lub ich imitacji. Miały kolor czerwony. Miały kolor czerwony.

24 Źródła: Leksykon stroju świętokrzyskiego- www.polalech.pl Leksykon stroju świętokrzyskiego- www.polalech.pl www.polalech.pl www.polalech.pl www.polalech.pl

25 KONIEC


Pobierz ppt "ŚWIĘTOKRZYSKI STRÓJ LUDOWY. Strój męski składał się z: Koszuli Koszuli Kamizelki Kamizelki Sukmany Sukmany Spodni Spodni Butów Butów Czapki Czapki."

Podobne prezentacje


Reklamy Google