Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Lasy w mojej okolicy”.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Lasy w mojej okolicy”."— Zapis prezentacji:

1 „Lasy w mojej okolicy”

2 Historia naszej „Kumówki”
Kumowa Dolina – las na przedmieściach Chełma przy trasie na Krasnystaw, miejsce egzekucji ofiar Akcji AB. W dnach 3 i 4 lipca 1940 r. funkcjonariusze gestapo rozstrzelali, co najmniej 115 osób aresztowanych w powiatach chełmskim, krasnostawskim i zamojskim. Wśród ofiar znaleźli się głównie politycy, działacze samorządowi, ziemianie, nauczyciele oraz inni przedstawiciele lokalnej inteligencji z Chełma i Krasnegostawu. O wytypowanie osób pochodzących z Chełma posądzano niemieckich kolonistów z Kamienia – Lindnerów.

3

4 Tak było… Osoby aresztowane w Krasnymstawie zatrzymano w dniu roku. Gestapo podstępem zwabiło przedstawicieli miejscowej inteligencji do budynku gimnazjum. Tam zostali oni aresztowani i przewiezieni do więzienia gdzie poddawano ich torturom. Aresztowań dokonał Oberscharführer-SS Hugo Raschendorfer, Niemiec sudecki. Po 1-2 dniowym pobycie w krasnostawskim więzieniu przewieziono samochodami do więzienia w Chełmie. Trzymano ich tam około miesiąca

5

6 Drzewa niosą historię…
Aresztowanych przewieziono do małej dolinki, gdzie przygotowany już był wykopany dół. Związanym kazano stanąć dookoła i rozstrzelano. Zwłoki ofiar wrzucone zostały do dołów po wybranym piachu i zasypane.  Istnieje również informacja mówiąca, że Niemcy wydobyli zwłoki ofiar w 1943 roku i następnie spalili je w lesie Borek.

7

8 I co dalej… Potem Niemcy dokonywali tu ponownie egzekucji w latach W miejscu egzekucji w 1963 roku wybudowano z fundacji mieszkańców Chełma i rodzin pomordowanych pomnik upamiętniający ofiary zbrodni. Pomnik odsłonięto w dniu roku. W bazylice Najświętszej Marii Panny w Chełmie znajduje się ponadto pamiątkowy pomnik i tablice z nazwiskami pomordowanych.

9 Piękne dary natury…

10 Koniec Dziękuję za uwagę!!!


Pobierz ppt "„Lasy w mojej okolicy”."

Podobne prezentacje


Reklamy Google