Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

 Kumowa Dolina – las na przedmieściach Chełma przy trasie na Krasnystaw, miejsce egzekucji ofiar Akcji AB. W dnach 3 i 4 lipca 1940 r. funkcjonariusze.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: " Kumowa Dolina – las na przedmieściach Chełma przy trasie na Krasnystaw, miejsce egzekucji ofiar Akcji AB. W dnach 3 i 4 lipca 1940 r. funkcjonariusze."— Zapis prezentacji:

1

2  Kumowa Dolina – las na przedmieściach Chełma przy trasie na Krasnystaw, miejsce egzekucji ofiar Akcji AB. W dnach 3 i 4 lipca 1940 r. funkcjonariusze gestapo rozstrzelali, co najmniej 115 osób aresztowanych w powiatach chełmskim, krasnostawskim i zamojskim. Wśród ofiar znaleźli się głównie politycy, działacze samorządowi, ziemianie, nauczyciele oraz inni przedstawiciele lokalnej inteligencji z Chełma i Krasnegostawu. O wytypowanie osób pochodzących z Chełma posądzano niemieckich kolonistów z Kamienia – Lindnerów.

3

4  Osoby aresztowane w Krasnymstawie zatrzymano w dniu 5.06.1940 roku. Gestapo podstępem zwabiło przedstawicieli miejscowej inteligencji do budynku gimnazjum. Tam zostali oni aresztowani i przewiezieni do więzienia gdzie poddawano ich torturom. Aresztowań dokonał Oberscharführer-SS Hugo Raschendorfer, Niemiec sudecki. Po 1-2 dniowym pobycie w krasnostawskim więzieniu przewieziono samochodami do więzienia w Chełmie. Trzymano ich tam około miesiąca

5

6  Aresztowanych przewieziono do małej dolinki, gdzie przygotowany już był wykopany dół. Związanym kazano stanąć dookoła i rozstrzelano. Zwłoki ofiar wrzucone zostały do dołów po wybranym piachu i zasypane. Istnieje również informacja mówiąca, że Niemcy wydobyli zwłoki ofiar w 1943 roku i następnie spalili je w lesie Borek.

7

8  Potem Niemcy dokonywali tu ponownie egzekucji w latach 1943-1944. W miejscu egzekucji w 1963 roku wybudowano z fundacji mieszkańców Chełma i rodzin pomordowanych pomnik upamiętniający ofiary zbrodni. Pomnik odsłonięto w dniu 5.06.1966 roku. W bazylice Najświętszej Marii Panny w Chełmie znajduje się ponadto pamiątkowy pomnik i tablice z nazwiskami pomordowanych.

9

10 Dziękuję za uwagę!!!


Pobierz ppt " Kumowa Dolina – las na przedmieściach Chełma przy trasie na Krasnystaw, miejsce egzekucji ofiar Akcji AB. W dnach 3 i 4 lipca 1940 r. funkcjonariusze."

Podobne prezentacje


Reklamy Google