Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Powiat Kazimierski Skład powiatu kazimierskiego W skład powiatu kazimierskiego wchodzi 5 gmin: Kazimierza Wielka, Skalbmierz, Bejsce, Czarnocin, Opatowiec.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Powiat Kazimierski Skład powiatu kazimierskiego W skład powiatu kazimierskiego wchodzi 5 gmin: Kazimierza Wielka, Skalbmierz, Bejsce, Czarnocin, Opatowiec."— Zapis prezentacji:

1

2 Powiat Kazimierski

3 Skład powiatu kazimierskiego W skład powiatu kazimierskiego wchodzi 5 gmin: Kazimierza Wielka, Skalbmierz, Bejsce, Czarnocin, Opatowiec. Jego siedzibą jest Kazimierza Wielka.

4

5 Klasycystyczny pałac Badenich w Bejscach Wybudowany przez samego Jakuba Kubickiego, który wybudował i zaprojektował także Belweder.

6 Gotycki kościół św. Mikołaja w Bejscach z XIV w., z kaplicą Firlejów Kościół pw. św. Mikołaja jest jednonawową budowlą ceglaną, opiętą z zewnątrz przyporami i nakrytą wysokim, dwuspadowym dachem. Do jego południowej ściany przylega kaplica otwarta do nawy półkolistą arkadą. Nosi ona wezwanie Najświętszej Marii Panny, lecz ze względu na rolę, jaką pełni – kaplicy grobowej rodu Firlejów – nazywana jest Firlejowską. Ufundował ją wojewoda krakowski Mikołaj Firlej.

7 Kościół parafialny Św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu Wzniesiony został w XV w, z zachowaniem pozostałości romańskich z XII/XIII w. Są nimi dwie wieże i część prezbiterium.

8 Grodzisko w Stradowie W Stradowie znajduje się największe grodzisko pochodzące z IX – X wieku na ziemiach polskich. Według szacunków archeologów zamieszkiwało je od 2 do 4 tys. osób. Imponujące rozmiary grodziska można dostrzec nawet na zdjęciach satelitarnych. W czasie nielicznych prac archeologicznych prowadzonych wewnątrz grodu znaleziono ślady wielu domów mieszkalnych, budynków gospodarczych, palenisk i pieców piekarskich.

9 Pochówek o charakterze książęcym odkryty w Jakuszowicach W Jakuszowicach koło Kazimierzy dokonano odkrycia pochówka o charakterze książęcym. Zmarłym był młody mężczyzna, który należał do warstwy arystokratycznej (co wnioskujemy z bogatego wyposażenia), powiązanej z Hunami. Na zdjęciach pokazane jest wyposażenie grobu „książęcego”. Omawiany grób jest jedynym tego rodzaju znaleziskiem z terenu ziem polskich. Grób z Jakuszowic datować należy na lata trzydzieste V wieku.Hunami

10 Centrum grobowo-kultowe w Słonowicach Unikatowe w skali europejskiej centrum grobowo-kultowe, składające się z grobowców megalitycznych, płaskiego cmentarzyska i placu ceremonialnego z IV tysiąclecia p.n.e., odkryto w Słonowicach koło Kazimierzy. Zabytkowe grobowce zwane „megalitami ze Słonowic” porównywalne są z podobnymi obiektami na Wyspach Brytyjskich, z tą różnicą, że w Słonowicach używano drewna, w Wielkiej Brytanii zaś kamienia.

11 Złoty krzyżyk relikwiarzowy odkryty w Zagórzycach W 2007 roku w Zagórzycach odkryto złoty krzyżyk relikwiarzowy, jedyny taki krzyżyk znaleziony na ziemiach polskich datowany na X wiek.

12 Piec do wypalania ceramiki czarnej stołowej znaleziony w okolicach Zagórzyc W okolicach Zagórzyc archeolodzy znaleźli także doskonale zachowany piec do wypalania ceramiki czarnej stołowej z okresu wpływów rzymskich.

13 PREZENTACJĘ PRZYGOTOWAŁY ALEKSANDRA NOWAK NIKOLA KRUPA Dziękujemy za uwagę


Pobierz ppt "Powiat Kazimierski Skład powiatu kazimierskiego W skład powiatu kazimierskiego wchodzi 5 gmin: Kazimierza Wielka, Skalbmierz, Bejsce, Czarnocin, Opatowiec."

Podobne prezentacje


Reklamy Google