Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

AMERYKA PÓŁNOCNA AMERYKA PÓŁNOCNA JULIA GREŃ. POŁOŻENIE TO TUTAJ Ameryka Północna położona jest na półkulach: północnej i zachodniej. Jest to kontynent.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "AMERYKA PÓŁNOCNA AMERYKA PÓŁNOCNA JULIA GREŃ. POŁOŻENIE TO TUTAJ Ameryka Północna położona jest na półkulach: północnej i zachodniej. Jest to kontynent."— Zapis prezentacji:

1 AMERYKA PÓŁNOCNA AMERYKA PÓŁNOCNA JULIA GREŃ

2 POŁOŻENIE TO TUTAJ Ameryka Północna położona jest na półkulach: północnej i zachodniej. Jest to kontynent o powierzchni 24 242 000 km². Otaczają ją oceany takie jak: -od zachodu Spokojny -od wschodu Atlantycki -od północy Arktyczny Wyspy Grenlandia, Ziemia Baffina, Królowej Elżbiety, Wyspa Wiktorii, Kuba.

3 WYŻYNY NIZINY i GÓRY

4 KLIMAT Wielka rozciągłość południkowa Ameryki Północnej sprawia, że leży ona w obrębie wszystkich stref klimatycznych, występujących na kuli ziemskiej: od arktycznej na północy, przez umiarkowanie chłodną, umiarkowanie ciepłą, podzwrotnikową i zwrotnikową, po podrównikową i równikową na południu. W centralnej części kontynentu brak równoleżnikowych barier górskich sprawia, że docierają tu swobodnie różne masy powietrza, zarówno polarne, a nawet arktyczne z północy, jak i zwrotnikowe z południa. Średnie miesięczne temperatury powietrza na kontynencie północnoamerykańskim są bardzo zróżnicowane - najniższe średnie temperatury stycznia (-49C) notowane są w środkowej części Grenlandii, najwyższe średnie temperatury lipca (+33C) występują nad Zatoką Kalifornijską. umiarkowany podzwro- tnikowy zwrotnik- owy Podrównik -owy równikowy okołobiegu -nowy

5 FAUNA Czy wiesz że: w Ameryce Północnej strefowy układ roślinności jest zaburzony wskutek południkowego przebiegu pasm górskich. Północna część kontynentu charakteryzuje się niewielkim przekształceniem przez działalność człowieka.

6 FAUNA Tu rozwój cywilizacji trwał przez tysiące lat i miał tylko umiarkowany wpływ na środowisko naturalne, ucierpiała dopiero od napływu wielkiej fali milionów emigrantów europejskich. Wtedy właśnie dużo gatunków zwierząt wyginęło. Spustoszone zostały lasy, prerie i pustynie. Zniknęły na zawsze niektóre ptaki, jak np. przelotny gołąb z Karoliny i mała papuga z długim ogonem. Dopiero po wielu latach rozległy się głosy protestu przeciwko dewastacji środowiska naturalnego na nieprawdopodobną skalę. Dziś Ameryka Północna ma najsurowsze ustawodawstwo chroniące przyrodę. Tam też utworzono pierwszy park narodowy w roku 1872 - Yellowstone NATIONAL PARK

7 WODY AMERYKI NAJWIEKSZE JEZIORA TO: JEZIORO GORNE, MICHIGAN, HURON, ERIE, ONTARO. W wielu miejscach wody rzek zostały spiętrzone systemem tam. Rzeki na północy kontynentu zimą zamarzają na kilka miesięcy. W Ameryce Północnej występuje wiele jezior. Większość jest pochodzenia polodowcowego. Lody pokrywają jeszcze dziś Grenlandii, kanadyjskie archipelagi polarne i część Alaski. Większość jezior Ameryki Północnej to jeziora pochodzenia polodowcowego, powstałe na obszarze zlodowacenia plejstoceńskiego. Największe ich zgrupowanie, Wielkie Jeziora Północnoamerykańskie, to największy na Ziemi zbiornik słodkiej wody. Missouri jest najdłuższą rzeka w Ameryce Północnej.

8

9 LUDNOŚĆ AMERYKI LUDNOŚĆ AMERYKI TO 8 % LUDNOŚCI SWIATA. Amerykę Północną zamieszkuje 524 mln ludzi, głównie biali, czarni i Indianie. Gęstość zaludnienia jest niewielka w porównaniu do średniej gęstości zaludnienia świata. Rozmieszczenie ludności jest bardzo nierównomierne i jest następstwem silnego zróżnicowania warunków środowiska przyrodniczego. Szczególnie ważnym czynnikiem wpływającym na rozmieszczenie ludności jest fakt, że ogromna powierzchnia kontynentu znajduje się pod wpływem klimatów: subpolarnego, polarnego i umiarkowanie chłodnego, co znacząco ogranicza możliwość trwałego egzystowania człowieka na północy. Państwami o największej gęstości zaludnienia w Ameryce Północnej są kraje wyspiarskiej części Ameryki Środkowej.

10 KUCHNIA NAJBARDZIEJ ZNANE AMERYKANSKIE PRZEKASKI I NAPOJE TO : APPLE PIE, BUFFALO, BUFFALO WINGS, COLA, GOETTA MOON PIE, TWINKE, SPAM, HOT-DOG,CORN DOG,CHEESEBURGER, BROWNIES, SLOPPY JOEMOON PIE. Cechą charakterystyczną kuchni amerykańskiej jest stapianie się w jedno rozmaitych stylów i sposobów przyrządzania posiłków. Na przykład na kuchnię części południowej Stanów Zjednoczonych największy wpływ mieli imigranci z Afryki, Francji i Meksyku. Natomiast kuchnia azjatycka miała ogromne znaczenie dla praktycznie wszystkich stanów.

11 ZNANI MUZYCY Znani muzycy: -Michael Jackson -L. Armstrong -Beyonce -Lady Gaga -Jay-Z -Celine Dion -Justin Bieber -Chad Kroeger -Carly Rae Jepsen

12 RokLaureat 1930Sinclair Lewis 1936Eugene O’Neill 1938Pearl S. Buck 1948T.S. Eliot 1949William Faulkner 1954Ernest Hemingway 1962John Steinbeck 1976Saul Bellow 1978Isaac Bashevis Singer 1987Josif Brodski 1993Toni Morrison LAUREACI NAGRODY NOBLA ZNANI PISARZE Termin literatura amerykańska odnosi się do ogółu dzieł literackich stworzonych na terenach byłych kolonii brytyjskich obecnie należących do Stanów Zjednoczonych oraz (po 1776 roku) do literatury tworzonej w Stanach Zjednoczonych.

13 CIEKAWOSTKI NAZWA „AMERYKA” POCHODZI OD IMIENIA WŁOSKIEGO ŻEGLATZA I PODRÓŻNIKA, AMERIGA VESPUCCI, AMERYKE ÓŁNOCNA ODKRYŁ KRZYSZTOF KOLUMB, JEDNYM Z NAJSUCHSZYCH MIEJSC W STANACH ZJEDNOCZONYCH JEST DOLINA SMIERCI W KALIFORNI, PARK YELLOWSTONE JEST NAJSTARSZYM PARKIEM NA SWIECIE ZRÓDŁA: WIKIPEDIA, GOOGLE, ZWIERZETA AMERYKI, CIEKAWOSTKI SWIATA


Pobierz ppt "AMERYKA PÓŁNOCNA AMERYKA PÓŁNOCNA JULIA GREŃ. POŁOŻENIE TO TUTAJ Ameryka Północna położona jest na półkulach: północnej i zachodniej. Jest to kontynent."

Podobne prezentacje


Reklamy Google