Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kto jest przyjacielem lasu

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kto jest przyjacielem lasu"— Zapis prezentacji:

1 Kto jest przyjacielem lasu

2 przyjaciół spotkać czas. Od ziemi po czubki drzew
Tam, gdzie szumi las, przyjaciół spotkać czas. Od ziemi po czubki drzew usłyszysz ich mowy śpiew. Kto ciekaw, to zapraszam. Przyjemność z oglądania będzie Wasza.

3 My, grzyby, wyglądamy znakomicie. Wspomagamy roślin życie,
ułatwiamy im picie wody i substancji odżywczych pobory. W zamian cukry podbieramy, bo o istotę mikoryzy dbamy. Rozkładamy martwą materię organiczną, by las miał roślinność śliczną. W zamian mamy piękne kapelusze, odporne na mróz i susze.

4 Jestem mrówką, owadem leśnym. Pracuję już rankiem wczesnym.
Zjadam martwe szczątki zwierząt, zbierając pokarm zewsząd. W ten sposób ściółkę oczyszczam, bo o swój dom dbam. Z apetytem larwy owadów zjadam, owoce też podjadam. Hamuję masowy rozwój szkodników, leśnych rozbójników. A przy okazji, z moimi braćmi z mrowiska, rekordy pobijam. Dziennie do stu tysięcy owadów zawijam. Harmonijny rozwój lasu daję Wam w prezencie. Czy jestem Przyjacielem Lasu? Sami oceńcie.

5 mojej osoby dotyczy ochrona osobista. Jestem samotnikiem
Salamandra plamista - mojej osoby dotyczy ochrona osobista. Jestem samotnikiem i drapieżnikiem. Zjadam sobie skąposzczety. Dżdżownice smakują mi bardziej niż kotlety. Mój przysmak to bezskorupowe ślimaki, pająki i owady. Daję słowo, są lepsze od Waszej czekolady! Przyjaciel Lasu ze mnie nie lada, dbanie o mnie to Wasza podstawowa zasada.

6 Z natury jestem zwierzęciem dziennym.
W biegach i łasuchowaniu bezbłędny. Potrafię się szybko przemieszczać i z dobrodziejstw lasu korzystać. Pędy, liście, korę, owoce drzew i krzewów zjadam, bym był zdrów. Zimą podjadam zeschnięte trawy, mchy, porosty, aby zwiększyć na wiosnę lasu zielone przyrosty. Gdy szczęście mieć będziesz i w porę do lasu przybędziesz, mnie, Przyjaciela Lasu, na pewno spotkasz, i moją rolę dla lasu poznasz. Jestem pożyteczny i trochę niegrzeczny. Ściółkę leśną i glebę ryjkiem ryję, czasami smaczną roślinkę wykryję. Jednak niezwykła moja rola, dbam o stan sanitarny lasu i okolicznego pola. Żywię się owadami, szkodników leśnych larwami, zjadam również drobne zwierzęta. Padlina to przystawka nieprzeciętna. Jaka jest moja rola, już wiecie, Przyjaciel Lasu jest ze mnie przecież!

7 Gdy w górę na drzewa popatrzysz, mnie, wiewiórkę, zobaczysz.
Poruszam się też po ziemi z prędkością leśnych cieni. Pożyteczna jestem niesłychanie, las rozsiewam, mój drogi panie! Wciąż robię i chowam zapasy na zimę. A gdy zapomnę, niespodziewanie, na wiosnę małe drzewko wyrasta. Taka moja rola i basta! Jestem sowa, mówią, że mądra głowa. Ja to wiem na pewno i jest to mojego życia sedno. Zjadam ze smakiem gryzonie i ptaki - to moje leśne przysmaki. Jaka jest moja rola? Czy wiecie? Czy jestem pożyteczna dla lasu? Sami sobie odpowiedzcie.

8 Robię z żołędzi dużo zapasu. W ten sposób las rozsiewam.
Prześladuję szkodniki róż i już. Usuwam szkodliwe dla lasu mszyce i gąsienice. Jestem sikorka czubatka, nie modra, dla lasu dobra. Sójka, sójka to ja - Przyjaciel Lasu. Robię z żołędzi dużo zapasu. W ten sposób las rozsiewam. Ciężko pracuję, nie ziewam.

9 Pik-pik, kik-kik. Zgaduj zgadula, czyj to głos po lesie hula? Już wiesz? To ja, dzięcioł, ptak co na drzewo się wspiął. Tam porządki robię. Oczyszczam konary ze szkodników sobie. Zjadam żyjące w drzewie larwy i gąsienice, by drzewa miały zdrowe lica, by kora nie odpadała i pnie nie wysychały, by wszystkie drzewa w lesie pięknie stały. Nazywają mnie lekarzem lasu. Jestem za las odpowiedzialny i dlatego na głupoty nie mam czasu, bo nie chcę, by drzewa tak, jak na zdjęciu wyglądały, i za szybko umierały.

10 Dziękuję za uwagę. Mateusz Borodycz
Niniejsza prezentacja jest dowodem na to, że naturalnych przyjaciół las posiada nadto. To dla ludzi jest teraz niesłychana rola, by dbać i szanować nasze lasy oraz pola. Dziękuję za uwagę. Mateusz Borodycz


Pobierz ppt "Kto jest przyjacielem lasu"

Podobne prezentacje


Reklamy Google