Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

POSTACIE KSIĄŻKI TABLICZKA ZWÓJ KODEKS.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "POSTACIE KSIĄŻKI TABLICZKA ZWÓJ KODEKS."— Zapis prezentacji:

1 POSTACIE KSIĄŻKI TABLICZKA ZWÓJ KODEKS

2 Tabliczki gliniane mają kształt prostokątny o różnych rozmiarach
Tabliczki gliniane mają kształt prostokątny o różnych rozmiarach. Przed zapisaniem tabliczki najpierw ją liniowano za pomocą napiętego sznurka dla uzyskania równości wierszy i odpowiedniego układu kolumn pisma, błędy zamazywano spłaszczonym końcem rylca.

3 Grekom nie przypadły do gustu gliniane tabliczki, były ciężkie, pisanie na nich było dość uciążliwe, a zapisany tekst pozostawał na nich na zawsze. Dlatego zaczęli wyrabiać tabliczki z drewna, najczęściej używano do tego dębu, cyprysu, palmy, bukszpanu, cedru i drewna cytrynowego

4 Jedna tabliczka nie mogła pomieścić wystarczającej ilości tekstu, dlatego zaczęto wiązać je przewlekając rzemień lub pierścień przez otwory w ramie. Dwie związane tabliczki zw. dyptychem, trzy - tryptychem, powyżej trzech - poliptychem.

5 ZWÓJ PAPIRUSU Najstarszy zwój papirusowy z zapisanymi hieroglifami pochodzi z ok r. p.n.e.

6 Zwój papirusu po rozwinięciu, widoczne są ślady łączenia arkuszy papirusu.

7 Księga umarłych - Papirus pisarza Ani

8 Pierwowzorem kodeksu były wiązki tabliczek drewnianych zwanych przez Rzymian caudex (kloc drzewny). Zamiast zwijać kartkę wystarczało ją przełamać i złożyć. Kilka lub kilkanaście takich przełamanych kart poskładanych jedna w drugą tworzyło pierwsze kodeksy. Zszywano je jeszcze aby się nie rozsypały.

9 Jednak im więcej arkuszy wchodziło w skład kodeksu tym trudniej było go zamknąć. Początkowo do takich kodeksów stosowano papirus, okazało się jednak, że karta papirusowa była zbyt cienka i giętka, a przez to narażona na zniszczenie. Zaczęto więc stosować pergamin który jak się okazało był odpowiedniejszym materiałem dla takiej formy książki.


Pobierz ppt "POSTACIE KSIĄŻKI TABLICZKA ZWÓJ KODEKS."

Podobne prezentacje


Reklamy Google