Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Diagram komunikacji (communication diagram)

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Diagram komunikacji (communication diagram)"— Zapis prezentacji:

1 Diagram komunikacji (communication diagram)
Diagram komunikacji nazywany jest również diagramem kolaboracji lub diagramem współpracy. Na diagramie uwypukla się organizację obiektów uczestniczących w interakcji. W diagramie komunikacji szczególny nacisk kładzie się na przepływ komunikatów między obiektami.

2 Diagram komunikacji Diagram komunikacji stosuje się do:
obrazowania dynamicznych aspektów projektowanego systemu modelowania przepływu sterowania z uwzględnieniem kolejności komunikatów w czasie modelowania przepływu sterowania z uwzględnieniem organizacji strukturalnej obiektów

3 Diagram komunikacji W diagramie komunikacji występują: aktorzy (actor)
obiekty (obiect) wiązania (association) komunikaty (message)

4 Aktor Aktor znany z diagramu przypadków użycia może również występować w diagramie komunikacji. Aktor w diagramie komunikacji inicjuje przepływ komunikatów oraz odbiera komunikaty od obiektów z wnętrza systemu.

5 Obiekt Obiekt uczestniczy w wymianie komunikatów w systemie.
Obiekt odbiera komunikat i odpowiednio na niego reaguje. Może zmienić swój stan, lub wysłać komunikat/komunikaty do innych obiektów.

6 Wiązania Wiązanie (association) jest kanałem komunikacyjnym między obiektami. Struktura wiązań zaczerpnięta jest z diagramu obiektów.

7 Komunikaty W diagramie komunikatów najistotniejszym elementem jest
ciąg komunikatów. Aby wskazać kolejność komunikatu w czasie wystarczy poprzedzić go odpowiednim jego numerem w ciągu. Zagnieżdżenia obrazowane są za pomocą notacji Deweya (np.: 1.1, 1.2, 1.2.1)

8 Komunikaty

9 Diagram komunikacji Dobrze zbudowany diagram komunikacji:
uwypukla jeden dynamiczny aspekt systemu obrazuje tylko te byty, które są niezbędne do zrozumienia tego aspektu uwzględnia szczegóły odpowiednie do przyjętego poziomu abstrakcji nie jest zbyt ogólny

10 Diagram komunikacji


Pobierz ppt "Diagram komunikacji (communication diagram)"

Podobne prezentacje


Reklamy Google