Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Co to są fale dźwiękowe i jak rozchodzi się dźwięk Fale dźwiękowe są podłużnymi falami mechanicznymi. Mogą one rozchodzić się w ciałach stałych, cieczach.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Co to są fale dźwiękowe i jak rozchodzi się dźwięk Fale dźwiękowe są podłużnymi falami mechanicznymi. Mogą one rozchodzić się w ciałach stałych, cieczach."— Zapis prezentacji:

1

2 Co to są fale dźwiękowe i jak rozchodzi się dźwięk Fale dźwiękowe są podłużnymi falami mechanicznymi. Mogą one rozchodzić się w ciałach stałych, cieczach i gazach. Zakres częstotliwości jakie mogą mieć podłużne fale mechaniczne, jest bardzo szeroki, przy czym falami dźwiękowymi nazywamy te fale o takich częstotliwościach, które w działaniu na ludzkie ucho i mózg wywołują wrażenie słyszenia. Gdyby nie one, nie słyszelibyśmy żadnych dźwięków. Ludzie nie mogli by się tak łatwo porozumiewać, gdyż nie słyszeliby, co mówiłaby druga osoba.

3 Co to jest rezonans akustyczny Renozans akustyczny jest to zjawisko przekazywania drgań pomiędzy elementami. np:naciąganie strun w gitarze gra na trąbce lub flecie bo bez drgań akustycznych nie było by możliwe zagrać na tych instrumentach muzycznych. fala dzwiękowa może odbijać się od ścian i innych przeszkód np:echo

4 Co to jest źródło dźwięku Źródłem dźwięku są ciała drgające i zawirowania powietrza. Dla człowieka słyszalne są dźwięki w zakresie częstotliwości 16 Hz - 20000Hz. Dźwięki o częstotliwości mniejszej to infradźwięki, większych ultradźwięki, hiperdźwięki

5 Wysokość i głośność dźwięku Wysokość dźwięku zależy od częstotliwości. Im częstotliwość większa, tym dźwięk jest wyższy. A zarazem głośniejszy.

6 Pogłos i echo Pogłos, rewerberacja, zjawisko fizyczne polegające na zanikaniu w pomieszczeniu dźwięku po jego wybrzmieniu. Spowodowane jest wielokrotnymi odbiciami fal dźwiękowych od ścian pomieszczenia, w którym znajduje się źródło dźwięku. Niekiedy pogłosem nazywamy czas, po którego upływie natężenie zanikającego dźwięku będzie mln razy mniejsze. Istnieje także zjawisko sztucznego pogłosu, który wytwarzany jest przy pomocy użądzeń elektroakustycznych w celu uzyskania właściwej akustyki pomieszczenia.


Pobierz ppt "Co to są fale dźwiękowe i jak rozchodzi się dźwięk Fale dźwiękowe są podłużnymi falami mechanicznymi. Mogą one rozchodzić się w ciałach stałych, cieczach."

Podobne prezentacje


Reklamy Google