Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Temat: Energia w ruchu harmonicznym. 1. Okres drgań w ruchu harmonicznym Z II zasady dynamiki Newtona: Natomiast w ruchu drgającym: Dzięki czemu otrzymujemy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Temat: Energia w ruchu harmonicznym. 1. Okres drgań w ruchu harmonicznym Z II zasady dynamiki Newtona: Natomiast w ruchu drgającym: Dzięki czemu otrzymujemy."— Zapis prezentacji:

1 Temat: Energia w ruchu harmonicznym

2 1. Okres drgań w ruchu harmonicznym Z II zasady dynamiki Newtona: Natomiast w ruchu drgającym: Dzięki czemu otrzymujemy równość: Wykorzystując zależność:

3 Podstawiając tę zależność do: Otrzymujemy : Powyższy wzór wyznacza wielkość, którą w ruchu harmonicznym nazywamy częstością kołową. Wykorzystując go możemy wyznaczyć wzór na okres drgań oscylatora harmonicznego:

4 2. Energia potencjalna w ruchu harmonicznym. Do wychylenia ciała z poziomu równowagi potrzebna jest siła zewnętrzna, równoważąca w każdym momencie siłę sprężystości: Praca wykonana przez tę siłę jest równa przyrostowi energii ciała, które wychylamy z położenia równowagi. Wartość tej pracy możemy policzyć jako pole pod wykresem siły jako funkcji wychylenia:

5 3. Energia całkowita w ruchu harmonicznym. Pamiętając o tym, że:

6 4. Energia kinetyczna w ruchu harmonicznym.

7 5. Zasada zachowania energii w ruchu harmonicznym. Całkowita energia ciała w ruchu harmonicznym jest niezależna od czasu, to znaczy nie zmienia się w czasie ruchu.

8 6. Wykresy energii potencjalnej i kinetycznej jako funkcji czasu.

9 7. Wykresy energii potencjalnej i kinetycznej w zależności od wychylenia z położenia równowagi.


Pobierz ppt "Temat: Energia w ruchu harmonicznym. 1. Okres drgań w ruchu harmonicznym Z II zasady dynamiki Newtona: Natomiast w ruchu drgającym: Dzięki czemu otrzymujemy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google