Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Unia Europejska SYMBOLE.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Unia Europejska SYMBOLE."— Zapis prezentacji:

1 Unia Europejska SYMBOLE

2 Co to jest Unia Europejska?
Jest to polityczne i gospodarcze ugrupowanie piętnastu demokratycznych państw europejskich, które postanowiły ściśle ze sobą współpracować, budując dobrobyt i bezpieczeństwo, nie rezygnując przy tym z własnej niepodległości i odrębności narodowej.

3 Mapa Europy

4 Flaga Unii Europejskiej

5 UE – znaczy Unia Europejska
Skrót UE – znaczy Unia Europejska

6 Stolica UE Bruksela Belgia

7 PARLAMENT Parlament Europejski to jednoizbowy parlament reprezentujący obywateli państw należących do Unii Europejskiej. Oficjalną siedzibą Parlamentu jest Strasburg, ale też Bruksela, w której odbywa się część obrad oraz mieszczą się komisje parlamentarne i władze klubów. Sekretariat i biblioteka ma zaś swoją siedzibę w Luksemburgu.

8 Parlament

9 Parlament

10 FLAGA UE

11 HYMN UE Oda do radości – finałowa kantata z IX Symfonii Ludwiga van Beethovena jest hymnem Unii Europejskiej.

12 muzyka Plik do pobrania:

13 Tekst hymnu "Oda do radości" Fryderyk Schiller
O radości, iskro bogów, kwiecie elizejskich pól Święta, na twym świętym progu staje nasz natchniony chór. Jasność twoja wszystko zaćmi, złączy, co rozdzielił los. Wszyscy ludzie będą braćmi, tam, gdzie twój przemówi głos. Kto przyjaciel, ten niech zaraz stanie tutaj pośród nas, I kto wielką miłość znalazł, ten niech z nami dzieli czas. Z nami ten, kto choćby jedną duszę rozpłomienić mógł. Ale kto miłości nie zna, niech nie wchodzi tu na próg.

14 Hymn do pobrania Hymnem Unii Europejskiej jest "Oda do radości" z IX Symfonii Ludwika van Beethovena. Najpierw, 12 stycznia 1972 roku została uznana za oficjalny hymn Rady Europy, a następnie, 29 maja 1986 roku, podczas uroczystości wciągania na maszt europejskiej flagi, została w sposób uroczysty zaprezentowana jako hymn Wspólnot Europejskich. (możesz œcišgnšc Hymn w formacie wav)

15 Dzień UE Dniem Europy jest 9 maja. Jest obchodzony dla upamiętnienia publicznej prezentacji w 1950 roku przez francuskiego ministra spraw zagranicznych, Roberta Schumana, pomysłu powołania pierwszej Wspólnoty Europejskiej.

16 Plakaty na Dzień EU

17 Paszport UE Paszporty europejskie zaczęto wprowadzać w 1985 r. Mają taki sam wymiar prawny jak dokumenty identyfikacyjne, wydawane przez państwa. Paszport Unii Europejskiej Paszport jest w kolorze wina burgundzkiego i zawiera napis "Wspólnota Europejska" pod nazwą państwa wydającego dokument.

18 paszport

19 maskotka Maskotka Syriusz - najjaśniejsza gwiazda użyczyła swej nazwy unijnej maskotce. Każde państwo członkowskie ubiera Syriusza nawiązując do swojej kultury i tradycji.

20 Postacie Syriusza

21 Postacie Syriusza

22 waluta Euro (€) - zwany "dolarem Europy" –
1 stycznia 1999 wprowadzona została przez 11 państw UE wspólna waluta europejska - euro.

23 Monety i banknoty euro

24 Autor Prezentację wykonała Judyta Wawrzeńczyk nauczycielka Zespołu Szkolno-przedszkolnego w Ostrożnicy 27 stycznia 2008r.


Pobierz ppt "Unia Europejska SYMBOLE."

Podobne prezentacje


Reklamy Google