Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

NEOLOGIZMY I ICH RODZAJE. Neologizm to każdy nowo utworzony wyraz, wyrażenie lub konstrukcja składniowa. Po co je tworzymy? Po co, po co! Po to, żeby.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "NEOLOGIZMY I ICH RODZAJE. Neologizm to każdy nowo utworzony wyraz, wyrażenie lub konstrukcja składniowa. Po co je tworzymy? Po co, po co! Po to, żeby."— Zapis prezentacji:

1 NEOLOGIZMY I ICH RODZAJE

2 Neologizm to każdy nowo utworzony wyraz, wyrażenie lub konstrukcja składniowa. Po co je tworzymy? Po co, po co! Po to, żeby nazwać na przykład nowe przedmioty, pojęcia, osoby! Rozumiem już, dziękuję za wyjaśnienie. I jeszcze jedno. Neologizmy przestają być neologizmami, gdy na stałe wychodzą do języka ogólnopolskiego.

3 Drogi Uczniu Na dzisiejszej lekcji przyswoisz sobie nowe wiadomości oraz nabędziesz nowe umiejętności, które zwiększą Twoją sprawność językową. W czasie lekcji przed komputerem zachowaj poniższe zasady: Ćwiczenia rozwiązuj w pamięci lub w brudnopisie. Po każdej serii ćwiczeń przechodź do rozwiązywani zadań w karcie pracy. Każde polecenie czytaj uważnie i ze zrozumieniem.

4 Wyjaśnij mi, co to są neologizmy znaczeniowe, a później przejdziemy do ćwiczeń. Neologizmy znaczeniowe to wyrazy, które już istniały w naszym języku, a którym nadano nowe znaczenie. W ten sposób powstają homonimy.

5 A TERAZ DO ĆWICZEŃ! Co przedstawiają poniższe animowane obrazki? Znajdź jeszcze inne neologizmy znaczeniowe, które weszły do języka w związku z nowymi technologiami. okno mysz komórka

6 Ćwiczenie – wykonaj, zaprezentuj Jakie znaczenie mają zaprezentowane wyrazy? wyraz znaczenie podstawowe nowe znaczenie ikona program aplikacja dysk kosz aplikacja Windows umożliwiająca usuwanie plików, folderów folder ozdobny wzór naszyty na tkaninę drewniany krążek do rzutów w dal

7 Porozmawiajmy teraz o neologizmach słowotwórczych. To bardzo szeroki i skomplikowany temat. Temu zagadnieniu poświęcimy osobną lekcję. Teraz krótko. Nowe wyrazy powstają według istniejącego w naszym systemie językowym wzorca. Poprawny neologizm musi być utworzony według tego wzorca. Przykłady znajdziesz na następnym slajdzie.

8 Ćwiczenie Rzeczowniki abstrakcyjne powstają w języku polskim przez dodanie do tematu wyrazu podstawowego określonych formantów formanty: -anie, -enie, -cie, -ość przewidywalny – przewidywaln ość A.A.A.A. upolitycznić – upolityczni enie,

9 Ćwiczenie – ciąg dalszy B. Formanty: - stwo, -ctwo, -two – erstwo, krytyk polityka pozorant menedżer polityki erstwo pozoranc two menedżer stwo krytyki erstwo Utwórz wyraz pochodny. Oddziel formant od podstawy słowotwórczej. Czy te neologizmy weszły już do języka ogólnego?

10 Ćwiczenie – ciąg dalszy Przyrostki pochodzenia obcego: -acja, - izm, -ing. Utwórz wyraz pochodny. Oddziel formant od podstawy słowotwórczej. Czy te neologizmy weszły już do języka ogólnego? C. infiltr acja global izm monitor ing infiltrować globalizować monitorować

11 Podobno do neologizmów zaliczamy także zapożyczenia z języków obcych... Tak. A czy wiesz z jakiego języka mamy dziś najwięcej zapożyczeń ? Wyjaśnij, dlaczego. Nie tylko wiem, ale również znam nazwę takich zapożyczeń i przyczyny, dlaczego trafiły do naszego języka. A Ty odpowiedz na powyższe pytania w karcie pracy.

12 Ćwiczenie Do jakich zakresów tematycznych należą poniższe zapożyczenia? Zakwalifikuj je, później skonfrontuj swoją odpowiedź z odpowiedzią autorki. chip, broker, telebim, drink, monitoring, developer, fitness club, CD-ROM, leasing, catering, peeling, billing, body, haker, sitcom, casting, briefing Po wykonaniu ćwiczenia przejdź do następnego slajdu i porównaj odpowiedzi.

13 SPRAWDŹ technika chip, telebim, CD-ROM żywienie drink, catering ekonomia leasing, broker, billing, monitoring polityka briefing, news uroda peeling, fitnesclub rozrywka sitcom, casting ludzie developer, haker moda body, top

14 Kiedy neologizm jest poprawny? Po pierwsze – powinien być potrzebny. Po drugie – powinien być utworzony zgodnie z normami gramatycznymi naszego języka. Po trzecie – powinien być trafny i zrozumiały. Z A P A M I Ę T A J !

15 Po wykonaniu ćwiczeń przejdź do karty pracy. Sprawdź poprawność wszystkich zadań. Uzupełnioną kartę oddaj nauczycielowi języka polskiego. To już koniec. Do spotkania na innej lekcji przed monitorem komputera.


Pobierz ppt "NEOLOGIZMY I ICH RODZAJE. Neologizm to każdy nowo utworzony wyraz, wyrażenie lub konstrukcja składniowa. Po co je tworzymy? Po co, po co! Po to, żeby."

Podobne prezentacje


Reklamy Google