Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Web Quest - Geograf.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Web Quest - Geograf."— Zapis prezentacji:

1 Web Quest - Geograf

2 Jakie materiały są wykorzystywane do produkcji sprzętu elektronicznego ?

3 Surowce wykorzystywane do produkcji sprzętu elektronicznego
cynk koltan cyna miedź Metale ziem rzadkich Surowce wykorzystywane do produkcji sprzętu elektronicznego złoto wolfram tantal nikiel pallad

4 Wydobycie Metali Na Świecie

5 Koltan Dlaczego koltan?
Ze względu na jego wysoką temperaturę topnienia. Zastosowanie: produkcja telefonów komórkowych sprzęt komputerowy sprzęt elektroniczny produkcja kondensatorów produkcja pancerzy czołgowych do powlekania statków kosmicznych narzędzia chirurgiczne i dentystyczne przy produkcji pocisków w reaktorach atomowych

6 Pod koniec 2000 roku cena koltanu wzrosła dziesięciokrotnie
Pod koniec 2000 roku cena koltanu wzrosła dziesięciokrotnie. W Kivu zaczęła się prawdziwa gorączka czarnego złota. Wszyscy mieszkańcy regionu rzucili się na poszukiwanie tego drogocennego wówczas surowca. W styczniu 2000 roku ceny wahały się między 30 a 40 USD za funta nieprzetworzonej rudy. W grudniu wzrosła ona aż do 380 USD za funta.

7 Minerały wydobywa się w małych, prymitywnych kopalniach
Minerały wydobywa się w małych, prymitywnych kopalniach. Stosuje się przy tym jedynie najprostsze narzędzia i zabezpieczenia, co sprawia, że w kopalniach dochodzi do licznych wypadków, w których rocznie giną tysiące ludzi. Przy wydobyciu często pracują dzieci. Warunki wydobycia zagrażają życiu i zdrowiu górników, a znaczna część ludności korzysta z pozostałości nieczynnych już kopalni i dostarcza urobek do skupów. KOLTAN

8 Demokratyczna Republika Konga jest głównym producentem koltanu, którego 70% światowych zasobów znajduje się właśnie tam. Koltan, stanowiący rudę tantalu oraz kasyteryty, z których uzyskuje się cynę, są niezbędne przy produkcji nowoczesnych części elektronicznych. W Europie 1 kg koltanu kosztuje 400 dolarów, a w miejscu skupu tylko 3 dolary.

9 Indonezja jest największym na świecie producentem cyny – zaspokaja 1/3 światowych potrzeb na ten surowiec 90% pochodzi z wyspy Bangka. Około 7 g cyny jest w każdym telefonie komórkowym, laptopie czy tablecie. CYNA

10 Kopalnia cyny w Bangka

11 Wielu górników pracuje na własny koszt,
poza oficjalnymi kopalniami.

12 Wydobycie cyny jest dochodową, lecz niszczycielską działalnością, która oszpeciła krajobraz wyspy, pooraną buldożerami jej ziemie uprawne i lasy, wybiła ryby i zniszczyła rafy koralowe, ograniczając turystykę do linii otoczonych palmami plaż. Foto: Marten van Dijl

13 Górnik

14 W kopalniach pracują dzieci

15 Australia Jest krajem niezwykle bogatym w surowce mineralne. Poniżej zaprezentowano lokalizacje złóż i kopalń, najważniejszych kopalin, przedstawiono także krótkie opisy.  Jednostką monetarną są dolary australijskie (AUD).

16 Boksyty to występująca w naturze ruda, z których wytwarza się tlenek glinu, z którego z kolei w procesie wytopu powstaje aluminium. Przemysł aluminium obejmuje szereg gałęzi – od górnictwa, poprzez wzbogacanie, hutnictwo aż po produkcję półfabrykatów i gotowych wyrobów. Liczone według australijskiej metodologii zasoby boksytów możliwe do ekonomicznie uzasadnionego wydobycia w 2009 roku wynosiły 6 mld ton W 2009 roku Australia była największym na świecie producentem boksytów i aluminium, z produkcją wynoszącą 63 mln ton boksytów, 20 mln ton tlenku glinu i 2 mln ton aluminium. Głównym odbiorcą boksytów i aluminium z Australii są Chiny.

17 Kopalnie i złoża rud metali (miedzi, cynku i ołowiu, niklu) oraz piasków mineralnych

18 Miedź Największe australijskie kopalnie rud miedzi znajdują się w Olympic Dam (South Australia) i Mt Isa (Queensland), natomiast mniejsze w stanach New South Wales, Queensland, Western Australia i na Tasmanii. W 2009 roku zasoby miedzi były szacowane na 80.4 mln ton, dając Australii drugie miejsce na świecie po Chile (27%). W 2009 roku wyprodukowano 950 tys. ton miedzi, co stanowiło 6% udział w produkcji na świecie, zapewniając Australii szóste miejsce.

19 Kopalnie i złoża złota i diamentów

20 Diamenty W 2009 roku Australia wyprodukowała 15 mln karatów, zajmując szóste miejsce na świecie, po Botswanie, Rosji, Kongo, RPA i Kanadzie. Zasoby diamentów jubilerskich wyniosły 105 mln ct, natomiast diamentów przemysłowych – 109 mln ct, co daje Australii trzecie miejsce na świecie. Większość produkcji pochodzi z kopalni Argyle w regionie Kimberley w stanie Western Australia, gdzie produkuje się 11 milionów karatów, głównie diamentów przemysłowych.  Złoto Złoto występuje we wszystkich stanach Australii. Na koniec roku 2009 zasoby tego metalu były szacowane na 7399 ton, co daje drugie miejsce na świecie, zaraz po RPA.  W 2009 roku wydobyto 220 ton złota, co czyniło Australię drugim największym producentem na świecie po Chinach, które wyprodukowały 300 ton. W największej kopalni, Super Pit zlokalizowanej w okolicy Kalgoorlie, wydobywa się ok. 19 ton złota rocznie. Zachodnia Australia dominuje wśród stanów wydobywających złoto, z produkcją na poziomie 152 tony rocznie, co stanowi ponad 2/3 całej produkcji krajowej.  Efektem kryzysu finansowego na świecie było ograniczenie australijskich wydatków na poszukiwanie złóż i budowę nowych kopalń złota.

21 Złoto Najwięksi producenci (kolejno) to: RPA, Chiny, Australia, USA i Rosja. Państwa te kontrolują ponad połowę światowej produkcji. Całkiem sporo. Szczególnie ze względu na obecne ceny tego kruszcu.

22 Srebro Najwięksi producencie srebra to: Peru, Meksyk, Chiny, Australia, Chile, Polska i Usa. Wspólnie te odpowiadają za prawie 3/4 światowej produkcji srebra. Na Polskę przypada 6,3 % udział.

23 Lokalizacja najważniejszych regionów produkujących ropę i gaz ziemny oraz przebieg rurociągów i rafinerie ropy naftowej

24 Metale ziem rzadkich Zastosowanie:
cer wykorzystywany jest do produkcji m.in. katalizatorów samochodowych czy kuchenek o powłokach samoczyszczących się, Itr : Używane w produkcji telewizorów, tworząc czerwony kolor na zdjęciach telewizyjnych oraz w produkcji kuchenek mikrofalowych. lantan do akumulatorów aut hybrydowych, skand do lamp błyskowych i stopów aluminium używanych przy produkcji kadłubów samolotów, neodym do produkcji silników do aut hybrydowych (w jednym egzemplarzu Toyoty Prius znajduje się około 15 kg metali ziem rzadkich) i elektrycznych, generatorów prądu w elektrowniach wiatrowych, głośników i mikrofonów oraz sprzętu do krioterapii, dysproz – twarde dyski komputerowe, erb – kuchenki mikrofalowe, sprzęt do chirurgii laserowej, europ – przy produkcji telewizorów LCD, terb – energooszczędne żarówki, hol – lasery, tul – lasery, przenośne urządzenia rentgenowskie.

25 Chiny produkują aż 95% wszystkich metali ziem rzadkich na Ziemi i nie pozwalają na eksport tych surowców w czystej postaci tylko w formie gotowych produktów wytwarzanych w Chinach.


Pobierz ppt "Web Quest - Geograf."

Podobne prezentacje


Reklamy Google