Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Surowce wykorzystywane do produkcji sprzętu elektronicznego koltancynacynk Metale ziem rzadkich tantalnikiel złoto miedź wolfram pallad.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Surowce wykorzystywane do produkcji sprzętu elektronicznego koltancynacynk Metale ziem rzadkich tantalnikiel złoto miedź wolfram pallad."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Surowce wykorzystywane do produkcji sprzętu elektronicznego koltancynacynk Metale ziem rzadkich tantalnikiel złoto miedź wolfram pallad

4

5

6

7 KOLTAN Minerały wydobywa się w małych, prymitywnych kopalniach. Stosuje się przy tym jedynie najprostsze narzędzia i zabezpieczenia, co sprawia, że w kopalniach dochodzi do licznych wypadków, w których rocznie giną tysiące ludzi. Przy wydobyciu często pracują dzieci. Warunki wydobycia zagrażają życiu i zdrowiu górników, a znaczna część ludności korzysta z pozostałości nieczynnych już kopalni i dostarcza urobek do skupów.

8 Demokratyczna Republika Konga jest głównym producentem koltanu, którego 70% światowych zasobów znajduje się właśnie tam. Koltan, stanowiący rudę tantalu oraz kasyteryty, z których uzyskuje się cynę, są niezbędne przy produkcji nowoczesnych części elektronicznych. W Europie 1 kg koltanu kosztuje 400 dolarów, a w miejscu skupu tylko 3 dolary.

9 CYNA Indonezja jest największym na świecie producentem cyny – zaspokaja 1/3 światowych potrzeb na ten surowiec 90% pochodzi z wyspy Bangka. Około 7 g cyny jest w każdym telefonie komórkowym, laptopie czy tablecie.

10 Kopalnia cyny w Bangka

11 Wielu górników pracuje na własny koszt, poza oficjalnymi kopalniami.

12 Wydobycie cyny jest dochodową, lecz niszczycielską działalnością, która oszpeciła krajobraz wyspy, pooraną buldożerami jej ziemie uprawne i lasy, wybiła ryby i zniszczyła rafy koralowe, ograniczając turystykę do linii otoczonych palmami plaż. Foto: Marten van Dijl

13 Górnik

14 W kopalniach pracują dzieci

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24 Metale ziem rzadkich Zastosowanie: cer wykorzystywany jest do produkcji m.in. katalizatorów samochodowych czy kuchenek o powłokach samoczyszczących się, Itr : Używane w produkcji telewizorów, tworząc czerwony kolor na zdjęciach telewizyjnych oraz w produkcji kuchenek mikrofalowych. lantan do akumulatorów aut hybrydowych, skand do lamp błyskowych i stopów aluminium używanych przy produkcji kadłubów samolotów, neodym do produkcji silników do aut hybrydowych (w jednym egzemplarzu Toyoty Prius znajduje się około 15 kg metali ziem rzadkich) i elektrycznych, generatorów prądu w elektrowniach wiatrowych, głośników i mikrofonów oraz sprzętu do krioterapii, dysproz – twarde dyski komputerowe, erb – kuchenki mikrofalowe, sprzęt do chirurgii laserowej, europ – przy produkcji telewizorów LCD, terb – energooszczędne żarówki, hol – lasery, tul – lasery, przenośne urządzenia rentgenowskie.

25


Pobierz ppt "Surowce wykorzystywane do produkcji sprzętu elektronicznego koltancynacynk Metale ziem rzadkich tantalnikiel złoto miedź wolfram pallad."

Podobne prezentacje


Reklamy Google