Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sandra Mazur Publiczna Szkoła Podstawowa w Bogucinie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sandra Mazur Publiczna Szkoła Podstawowa w Bogucinie."— Zapis prezentacji:

1 Sandra Mazur Publiczna Szkoła Podstawowa w Bogucinie

2 Przyjacielem lasu jest człowiek. Kiedyś i teraz lasy służyły człowiekowi za schronienie, żywiły nas i dawały opał. Wchodząc do tego niezwykłego miejsca powinniśmy uszanować jego naturalne piękno i wszystko to co w nim żyje. Niestety w dzisiejszym świecie są ludzie, którzy zapominają o zasadach i łamią prawa przyrody. Przebywając w lesie musimy pamiętać, że to my jesteśmy gośćmi i powinniśmy zachować to miejsce takim jakie zastaliśmy. Las jest świętym miejscem. Dlatego jeśli postanowiliśmy w nim spędzić wolny czas to powinniśmy wiedzieć jak postępować żeby to urokliwe środowisko nie ucierpiało. Zostań przyjacielem lasu i zastosuj się do kilku prostych zasad dzięki, którym pozostaniesz w harmonii człowieka z naturą.

3 Lasy : - zatrzymują znaczne ilości wód opadowych i opóźniają ich spływanie do rzek. Zapobiegają tym samym powodziom i lawinom. - Lasy chronią glebę przed jej niszczeniem. - są filtrem zanieczyszczeń powietrza, które zatrzymują często kosztem zdrowia drzewostanu. - dostarczają glebie składników pokarmowych

4 Osoby w lesie powinny: -pomagać zwierzętom i chroni je -nie wyrzucać śmieci do lasu -nie zrywać roślin -nie polować -nie palić ognisk -dbać o zagrożone gatunki

5 Przyjaciele lasu różnią się tym, że kochają zwierzęta, opiekują się nimi oraz obserwują je.

6 Leśnicy to ludzie bardzo dobrze przygotowani do swoich obowiązków. Poza tym, że prowadzą przedsiębiorstwa mające na celu realizację wszystkich funkcji, które winien spełniać las, muszą być także przygotowani na niespodziewane zdarzenia. Jeżeli burza poprzewraca drzewa albo sarna wpadnie pod samochód, pierwszą osobą na miejscu zdarzenia jest właśnie leśnik. Powinien to być człowiek zaradny i wyposażony w różne umiejętności, do których należy chociażby zbudowanie drogi gruntowej w terenie.

7 W lesie możemy spotkać latem: a)Ptaki np.: sikorka modra, kukułka, jastrząb b)Gady np.: padalec zwyczajny, jaszczurki (zwinka,żyworodna) c)Płazy np.: salamandra, plamista, ropucha zielona

8 Rodzaje lasów: - Iglaste (bory) - Liściaste - Mieszane - Gospodarcze - Grądy (dębowo-grabowe) - Łęgi (drzewostany liściaste rosnące na żyznym, okresowo zalewnym podłożu) - Olchy (porastające tereny z wysokim poziomem wód gruntowych o utrudnionym odpływie)

9 Brak zezwolenia na wycinkę dotyczy drzew: - w lasach (tam obowiązują inne normy); - owocowych, z wyłączeniem: rosnących na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków oraz w granicach parku narodowego lub rezerwatu przyrody - na obszarach nieobjętych ochroną krajobrazową; - na plantacjach drzew i krzewów (w sadach); - młodszych niż 5- o letnie. Jak zatem widać na wycięcie większości drzew trzeba będzie mieć pozwolenie.

10 Przedstawiając tą prezentację chciałabym uświadomić ludziom, że łatwo można zostać przyjacielem lasu. Wystarczą tylko chęci !!!


Pobierz ppt "Sandra Mazur Publiczna Szkoła Podstawowa w Bogucinie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google