Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Do lat trzydziestych XIX wieku łączył Ustkę ze Słupskiem lokalny gościniec i mniej uczęszczany trakt z Darłowem. Równocześnie z pracami przy budowie (1828-1835)

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Do lat trzydziestych XIX wieku łączył Ustkę ze Słupskiem lokalny gościniec i mniej uczęszczany trakt z Darłowem. Równocześnie z pracami przy budowie (1828-1835)"— Zapis prezentacji:

1 Do lat trzydziestych XIX wieku łączył Ustkę ze Słupskiem lokalny gościniec i mniej uczęszczany trakt z Darłowem. Równocześnie z pracami przy budowie (1828-1835) drogi Szczecin- Koszalin- Słupsk-Gdańsk przystąpiono w 1833 roku do budowy drogi państwowej Słupsk-Ustka, którą oddano do użytku w 1838 roku. Usprawniła ona znaczenie powiązania portu z jego najbliższym zapleczem. W latach 1857-1862 zbudowano drogę Ustka-Darłowo. Szosą Słupsk-Ustka kursował wahadłowo od lat czterdziestych XIX wieku pocztowy dyliżans pasażerski, a przejazd trwał 1 godz. 45 min. W 1878 roku zbudowano kolej Słupsk-Ustka. Przed budową wykopano dla Słupi nowe koryto, którym rzeka płynie po dzień dzisiejszy, w miejscu starego zaś powstała stacja kolejowa. 18 sierpnia 1911 roku oddano do użytku linię Ustka-Sławno. W 1914 roku przedłużono linię kolejową do nasady obu falochronów. W sezonie kursowało wówczas na trasie Słupsk-Ustka aż 15 pociągów dziennie. W ostatnich sezonach kąpieliskowych przed drugą wojną światową, podczas wzmożonego niedzielnego ruchu pasażerskiego, pociągi dojeżdżały do końca nabrzeża wschodniego, gdzie dla wysiadających ustawiano przenośne perony. Budowa kolei dokonała przyspieszenia w rozwoju gospodarczym portu, jak i całego regionu. Liczba ludności Ustki w 1818 roku wynosiła 477 a w 1941 roku już 5051 mieszkańców. W 1945 roku, 3 maja uruchomiono w Ustce Urząd Pocztowy, który swoim zasięgiem obejmował Ustkę i 20 okolicznych gmin. 1

2 2

3 3

4 1.GRACJAN BORKOWSKI 2.KLAUDIUSZ PRĄDZYNSKI 3.FILIP OCHOTA 4.DAWID TUREK 5.DAMIAN JĘDRASIK 4 AUTORZY

5 ZESPÓŁ II CIEKAWE MIEJSCA Lider: Wiktoria Bilko Członkowie zespołu: Oliwia Petryczkiewicz Aleksandra Kaliszczuk Marcelina Kłos Natalia Sumikowska

6 ZESPÓŁ II

7 CIEKAWE MIEJSCA Autorzy: Vicia Cysia Olinka Natka Oliwka

8 Ustka nie służy tylko do leżenia. Warto czasem wstać z plażowego ręcznika i rozejrzeć się po okolicy. Ruszamy na spacer po naszym miasteczku.

9 Zaczynamy podróż od Traktu Solidarności – dobre miejsce do spaceru, odpoczynku i jazdy na rowerze.

10 Położony w pięknym sosnowym lesie – prowadzi prosto na plażę. Cudowny zapach sosnowych igieł zachęca do wypoczynku.

11 Dla spragnionych przygody i ekstremalnego wypoczynku przy Trakcie znajduje się Park Linowy.

12 A teraz zapraszamy na piękną ustecką promenadę przy której znajduje się wiele ciekawych miejsc

13

14 Wieża widokowa w Ustce to jedna z najpopularniejszych atrakcji miasta. Kierując się promenadą –na północ od Traktu Solidarności warto na chwilę wstąpić do niepozornej wieży - punktu obserwacyjnego. Wieża była kiedyś wojskowym punktem obserwacyjnym - dzisiaj biało - niebieski obiekt udostępniany jest turystom. Z jej szczytu rozciąga się malowniczy widok na piaszczystą ustecką plażę oraz wyjątkowe klify w pobliskim Orzechowie. Teren wokół wieży został zagospodarowany i znajdują się tam liczne bary, smażalnie ryb oraz kawiarnie.

15 Ławeczka Ireny Kwiatkowskiej w Ustce powstała z inicjatywy Urzędu Miasta Ławeczkę zaprojektował i wykonał poznański rzeźbiarz i odlewnik Piotr Garstka przy współpracy Rafała Nowaka.. Postać Ireny Kwiatkowskiej zajmuje lewą stronę ławeczki, na prawo od niej pozostało miejsce dla spacerowiczów. Sama ławeczka przypomina zwój taśmy filmowej. Irena Kwiatkowska wielokrotnie spędzała wakacje w Ustce i spacerowała nadmorską promenadą


Pobierz ppt "Do lat trzydziestych XIX wieku łączył Ustkę ze Słupskiem lokalny gościniec i mniej uczęszczany trakt z Darłowem. Równocześnie z pracami przy budowie (1828-1835)"

Podobne prezentacje


Reklamy Google