Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Maria Skłodowska-Curie Maria Skłodowska-Curie urodziła się 7 listopada 1867r. w Warszawie. Zmarła 4 lipca 1934r. w Passy- pochodziła z Polski. Uczona polsko-

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Maria Skłodowska-Curie Maria Skłodowska-Curie urodziła się 7 listopada 1867r. w Warszawie. Zmarła 4 lipca 1934r. w Passy- pochodziła z Polski. Uczona polsko-"— Zapis prezentacji:

1 Maria Skłodowska-Curie Maria Skłodowska-Curie urodziła się 7 listopada 1867r. w Warszawie. Zmarła 4 lipca 1934r. w Passy- pochodziła z Polski. Uczona polsko- francuska,fizyczka,chemiczka, dwukrotna noblistka. Większość życia spędziła we Francji, tam też studiowała( w Polsce w XIX w. kobiety nie mogły studiować, a i we Francji było to rzadkością), a następnie rozwinęła swoją karierę naukową.

2 Rodzina uczonej Mama Marii nazywała się Bronisława Boguska, a tata Władysław Skłodowski. Miała też siostry- Zofię, Bronisławę i Helenę oraz brata-Józefa. We Francji poznała naukowca Pierre'a Curie, który został jej mężem. Potem przyszły na świat jej dzieci-Irene i Eve. W czwartek, 19 kwietnia 1906r. Pierre'a Curie wracając z zebrania Stowarzyszenia Profesorów Wydziałów Nauk Ścisłych zginął potracony przez konny wóz ciężarowy; miał wtedy 47 lat.

3 Kariera naukowa Pracowała na uniwersytecie w Paryżu. Od 1906r. kierowała laboratorium katedry fizyki na Sorbonie. W 1919r. utworzyła Instytut Radowy w Paryżu. Pomagała w założeniu Instytutu Radowego w Warszawie w 1932r. Dwukrotnie wyróżniona Nagrodą Nobla 1903r. z fizyki, a 1911r. z chemii. Z jej iniciatywy prowadzono także pierwsze badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości.

4 Prekursorka nowej gałęzi chemii- radiochemii. Do jej dokonań należą: opracowanie teorii promieniotwórczości oraz odkrycie dwóch nowych pierwiastków- radu i polonu. Odkrycia naukowe

5 Ciekawostki Maria Skłodowska-Curie była pierwszą kobietą laureatką Nagrody Nobla z fizyki, pierwszą z chemii, pierwszą i jedyną wyróżnioną w dwóch różnych dyscyplinach naukowych; - jako jedna z pierwszych kobiet zrobiła prawo jazdy i zdobyła Rysy, była jedną z pierwszych studentek na Sorbonie i pierwszą kobietą profesorem tej uczelni; - lubiła sport zwłaszcza pływanie i jazdę na rowerze; - do końca życia zawsze liczyła po polsku; - uczyła Irenę i Ewę języka polskiego. Obie córki Marii Skłodowskiej-Curie najlepiej mówiły w gwarze góralskiej, gdyż często przebywały na wakacjach w Zakopanem u wujostwa Dłuskich; -podczas pierwszej wojny światowej wspierała finansowo Francuskie Siły Zbrojne, robiła także żołnierzom skarpety na drutach; -wyniki swoich prac publikowała niemal jednocześnie po francusku i polsku;

6 1. „Ilustrowana encyklopedia powszechna” Kraków, Wydawnictwo Zielona Sowa 2. Wikipedia 3. Sobieszczak-Marciniak, Małgorzata „Maria Skłodowska-Curie” Warszawa : Multico Oficyna Wydawnicza, 2011. Źródła:

7 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ!!! :)

8 KONIEC Prezentację przygotowała Inga Czelińska


Pobierz ppt "Maria Skłodowska-Curie Maria Skłodowska-Curie urodziła się 7 listopada 1867r. w Warszawie. Zmarła 4 lipca 1934r. w Passy- pochodziła z Polski. Uczona polsko-"

Podobne prezentacje


Reklamy Google