Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jedna z siedmiu cudów świata. Wyspa a po połączeniu sztuczną tamą półwysep u wejścia do portów w Aleksandrii (Egipt). Znajdował się tam jeden z siedmiu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jedna z siedmiu cudów świata. Wyspa a po połączeniu sztuczną tamą półwysep u wejścia do portów w Aleksandrii (Egipt). Znajdował się tam jeden z siedmiu."— Zapis prezentacji:

1 Jedna z siedmiu cudów świata

2

3 Wyspa a po połączeniu sztuczną tamą półwysep u wejścia do portów w Aleksandrii (Egipt). Znajdował się tam jeden z siedmiu cudów świata – latarnia morska.

4 starożytna latarnia, która została zbudowana ok. 280-279 p.n.e. na podstawie planów architekta Sostratosa i na polecenie Ptolemeusza I, ukończona podczas rządów jego syna Ptolemeusza II. Możliwe, że pomysłodawcą budowy latarni był sam Aleksander Macedoński.

5 Latarnia stanowiła część wejścia do portu w Aleksandrii. Ocenia się, że była to wierza o wysokości ok. 115 do 120m. Miała dolną kondygnację o przekroju kwadratu, nad nią wznosiła się kolejna, ośmiokątna i trzecia o przekroju okrągłym

6 Ów latarnia była zwieńczona kopułą wspartą na ośmiu kolumnach. Na niej ustawiony był posąg Posejdona boga mórz o wysokości ok. 7 m. W tamtych czasach była to najwyższa budowla na świecie.

7 Po zmierzchu rozpalano na latarni ogień. Chrust był dostarczany na szczyt wieży na grzbietach osłów, a potem przez tragarzy. Odbijane metalowymi lustrami światło widoczne było z kilkudziesięciu kilometrów i znakomicie ułatwiało nawigację żeglarzom zdążającym do Aleksandrii

8

9 Budowla została uszkodzona kilkakrotnie na skutek trzęsień ziemi. W IX wieku jej dolna część została zaadaptowana na meczet o nietypowej orientacji – wzdłuż osi północ-południe. Latarnia uległa uszkodzeniu przez trzęsienia ziemi po którym nie została odbudowana.

10 Wieża została ostatecznie zniszczona przez trzęsienie w 1375. Pozostałe po niej ruiny zniknęły, kiedy w 1480 sułtan Egiptu użył ich do budowy na tym miejscu fortu. Obecnie na fundamentach latarni znajduje się Muzeum Morskie.

11

12

13 Prezentację wykonała 3Lucja3 Źródła: www.google.pl www.grafikagoogle.pl www.wikipedia.pl Książka „7 cudów świata”


Pobierz ppt "Jedna z siedmiu cudów świata. Wyspa a po połączeniu sztuczną tamą półwysep u wejścia do portów w Aleksandrii (Egipt). Znajdował się tam jeden z siedmiu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google