Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Procedury doskonalenia uczenia się i nauczania

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Procedury doskonalenia uczenia się i nauczania"— Zapis prezentacji:

1 Procedury doskonalenia uczenia się i nauczania
OK-obserwacja

2 Cele stosowania procedury:
Obserwowanie lekcji przez innego nauczyciela pod kątem obszaru, który według obserwowanego nauczyciela jest obszarem do pracy i zmiany. Poszukiwanie dowodów na widoczne uczenie się uczniów.

3 OK-obserwacja – po co? Nauczyciele planują, w jaki sposób chcą zmienić/poprawić swój sposób uczenia. Zapraszają do siebie obserwatora, aby obserwował, na ile im się te plany udaje realizować i jakie są efekty jego działań. Po obserwacji nauczyciel otrzymuje informację zwrotną.

4 OK-obserwacja – jak? Nauczyciel wraz z obserwatorem podczas rozmowy przed obserwacją ustala obszar obserwacji i dotyczące go wskaźniki – tworzą wspólnie arkusz obserwacji. Podczas obserwacji lekcji obserwujący notuje swoje pozytywne opinie, dowody tych opinii oraz pytania, które chciałby zadać nauczycielowi.

5 OK-obserwacja – jak? Podczas rozmowy po OK-obserwacji obserwujący udziela IZ nauczycielowi prowadzącemu lekcję. Obserwowany nauczyciel sam wyciąga wnioski i podejmuje postanowienia dotyczące dalszych działań.

6 OK-obserwacja – korzyści
Wzajemne obserwacje lekcji pozwalają na podniesienie efektywności nauczania. Obserwujący się nauczyciele otrzymują wsparcie w zakresie planowania i organizowania lekcji, wymieniają doświadczenia. Uczestnictwo w OK-obserwacjach zwiększa motywację nauczyciela do pracy i pozwala uniknąć wypalenia zawodowego. Nauczyciele ćwiczą i doskonalą udzielanie informacji zwrotnej.


Pobierz ppt "Procedury doskonalenia uczenia się i nauczania"

Podobne prezentacje


Reklamy Google