Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pisownia rzeczowników zakończonych na: -dztwo, -ctwo, -stwo, -wstwo Z ortografią za pan brat.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pisownia rzeczowników zakończonych na: -dztwo, -ctwo, -stwo, -wstwo Z ortografią za pan brat."— Zapis prezentacji:

1 Pisownia rzeczowników zakończonych na: -dztwo, -ctwo, -stwo, -wstwo Z ortografią za pan brat

2 Czym jest ortografia? Ortografia – nauka pisowni, ogół zasad i przepisów dotyczących poprawnej pisowni* * Powyższa definicja została zaczerpnięta ze Słownika języka polskiego pod red. Mieczysława Szymczaka, Wydawnictwo PWN, Warszawa 1994 Z ortografią za pan brat

3 Reguły Rzeczowniki zakończone na -dztwo dowództwo – bo – dowodzić śledztwo – bo – śledzić inwalidztwo – bo – inwalida Z ortografią za pan brat W rzeczownikach utworzonych od wyrazów, których temat kończy się na d, dz lub dź, piszemy przyrostek w postaci -dztwo, np.:

4 Reguły Rzeczowniki zakończone na -ctwo lotnictwo – bo – lotnik ptactwo – bo – ptak bogactwo – bo – bogaty Z ortografią za pan brat ctwo t, c, ć, cz k Zgodnie z wymową piszemy -ctwo w rzeczownikach utworzonych od wyrazów, których temat kończy spółgłoska t, c, ć, cz lub k, np.:

5 Reguły Rzeczowniki zakończone na -stwo papiestwo – bo – papież męstwo – bo – mąż żelastwo – bo – żelazo Z ortografią za pan brat stwo gzsszż Piszemy zgodnie z wymową. Dodajemy przyrostek -stwo do tematów zakończonych na spółgłoskę g, z, s, sz, ż, np.:

6 Reguły Rzeczowniki zakończone na -wstwo rybołówstwo – bo – łowić szewstwo – bo – szewc znawstwo – bo – znawca Z ortografią za pan brat w stwo w Literę w piszemy przed przyrostkiem -stwo wtedy, gdy formą podstawową, w której występuje spółgłoska w, jest rzeczownik albo czasownik, np.:

7 KONIEC cz. 12 Z ortografią za pan brat W prezentacji wykorzystano zdjęcia autorskie. Grafiki z lupą i rybakiem pochodzą z zasobów Clipart Power Pointa.


Pobierz ppt "Pisownia rzeczowników zakończonych na: -dztwo, -ctwo, -stwo, -wstwo Z ortografią za pan brat."

Podobne prezentacje


Reklamy Google