Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SEJM I SENAT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SEJM I SENAT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ"— Zapis prezentacji:

1 SEJM I SENAT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Natalia Duda Marta Pleń klasa 5A

2 SeJM Rzeczypospolitej polskiej
Budynek Sejmu mieści się w Warszawie przy ul. Wiejskiej 4/6/8.

3 Historia Sejmu Od 1505 roku jest najwyższym organem władzy w Polsce
W Rzeczpospolitej Polskiej Sejm stanowi pierwszą izbę Polskiego parlamentu. Sejm składa się z 460 posłów, wybieranych w tajnych wyborach. Kadencja posła trwa 4 lata. Sejm obraduje ciągle, pod przewodnictwem marszałka. Jego obrady są jawne. Obecna marszałek sejmu to Ewa Kopacz.

4 Stowarzyszenia polityczne
Platforma obywatelska Twój ruch Prawo i sprawiedliwość Polskie Stronnictwo Ludowe Solidarna Polska Sojusz Lewicy demokratycznej

5 Funkcje Sejmu Funkcja ustawodawcza: ustanowianie aktów prawnych – ustaw decydujących o zasadach funkcjonowania podstawowych dziedzin życia obywateli.  Funkcja kontrolna: ustalanie stanu faktycznego w sprawach dotyczących Rady Ministrów oraz podstawowych dziedzin życia społecznego i porównywanie go ze stanem nakazanym przez prawo.  Funkcja kreacyjna: powoływanie i odwoływanie organów konstytucyjnych państwa oraz osób, które wchodzą w skład tych organów, a także egzekwowanie ich odpowiedzialności.

6 Sala posiedzeń w Sejmie
Największa sala wchodząca w skład Kompleksu Budynków Rzeczypospolitej Polskiej. Powstała w okresie od maja 1925 do marca Zaprojektował ją Kazimierz Skórewicz.

7 Tablice pamiątkowe w Sejmie
W Sejmie znajdują się dwie główne tablice pamiątkowe, które upamiętniają katastrofę w Smoleńsku. Katastrofa Smoleńska – katastrofa lotnicza, do której doszło w Smoleńsku w sobotę, 10 kwietnia 2010 roku o godzinie 8:41 czasu letniego. Zginęło 91 osób , w tym ówczesny prezydent kraju Lech Kaczyński z małżonką.

8 Senat Rzeczypospolitej polskiej
Siedziba Senatu znajduje się w tej części budynku .

9 LOKALIZACJA ul. Wiejska 4/6/8, Warszawa

10 Historia Senatu Senat, od schyłku XV wieku, był wyższą izbą Sejmu.
W skład Senatu wchodzili biskupi katoliccy oraz wyżsi urzędnicy państwowi. W II Rzeczypospolitej instytucja Senatu została (mimo sprzeciwów lewicy) przywrócona w roku Senatorowie byli wybierani w wyborach powszechnych – w sumie pięć razy aż do wybuchu wojny w 1939 r. Senat spełniał rolę izby korygującej projekty ustaw uchwalonych wcześniej przez izbę niższą – Sejm. W czasach PRL, po II wojnie światowej, instytucja Senatu została zniesiona na podstawie wyników referendum w 1946r., które zostały sfałszowane. Przez ponad 50 lat Sejm był jedyną izbą polskiego parlamentu aż do wyborów, które odbyły się 4 czerwca 1989 r. Po przywróceniu Senatu w r., miejscem jego posiedzeń do maja 1991 r. była Sala kolumnowa w Sejmie.

11 Sala obrad Senatu mieści stu senatorów w wieku min. 30 lat. Po środku, pod godłem Polski zasiada marszałek senatu – aktualnie Bogdan Borusewicz. Po swojej prawej stronie zawsze ma Laskę Marszałkowską. Sala obrad Senatu Rzeczypospolitej Polskiej

12 Laska Marszałkowska Czym jest Laska Marszałkowska?
Laska Marszałkowska jest symbolem władzy marszałków. W Polsce pojawiła się w XIV w. Do czego służy? Trzykrotne uderzenie laski marszałkowskiej w podłogę otwiera i zamyka obrady sejmu i senatu.

13 Wygląd Laski zmieniał się z biegiem lat.

14 Jedną z ciekawych rzeczy na terenie Senatu są schody
Jedną z ciekawych rzeczy na terenie Senatu są schody. Cała konstrukcja utrzymuje się na dwóch filarach i w żadnym miejscu nie styka się z podłogą.

15 Dziękujemy za uwagę 


Pobierz ppt "SEJM I SENAT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ"

Podobne prezentacje


Reklamy Google