Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SEJM I SENAT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Natalia Duda Marta Pleń klasa 5A.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SEJM I SENAT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Natalia Duda Marta Pleń klasa 5A."— Zapis prezentacji:

1 SEJM I SENAT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Natalia Duda Marta Pleń klasa 5A

2 SEJM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Budynek Sejmu mieści się w Warszawie przy ul. Wiejskiej 4/6/8.

3 Historia Sejmu Od 1505 roku jest najwyższym organem władzy w Polsce W Rzeczpospolitej Polskiej Sejm stanowi pierwszą izbę Polskiego parlamentu. Sejm składa się z 460 posłów, wybieranych w tajnych wyborach. Kadencja posła trwa 4 lata. Sejm obraduje ciągle, pod przewodnictwem marszałka. Jego obrady są jawne. Obecna marszałek sejmu to Ewa Kopacz.

4 Stowarzyszenia polityczne Platforma obywatelska Prawo i sprawiedliwość Twój ruch Polskie Stronnictwo Ludowe Solidarna Polska Sojusz Lewicy demokratycznej

5 Funkcje Sejmu Funkcja ustawodawcza: ustanowianie aktów prawnych – ustaw decydujących o zasadach funkcjonowania podstawowych dziedzin życia obywateli. Funkcja kontrolna: ustalanie stanu faktycznego w sprawach dotyczących Rady Ministrów oraz podstawowych dziedzin życia społecznego i porównywanie go ze stanem nakazanym przez prawo. Funkcja kreacyjna: powoływanie i odwoływanie organów konstytucyjnych państwa oraz osób, które wchodzą w skład tych organów, a także egzekwowanie ich odpowiedzialności.

6 Sala posiedzeń w Sejmie Największa sala wchodząca w skład Kompleksu Budynków Rzeczypospolitej Polskiej. Powstała w okresie od maja 1925 do marca 1928. Zaprojektował ją Kazimierz Skórewicz.

7 Tablice pamiątkowe w Sejmie W Sejmie znajdują się dwie główne tablice pamiątkowe, które upamiętniają katastrofę w Smoleńsku. Katastrofa Smoleńska – katastrofa lotnicza, do której doszło w Smoleńsku w sobotę, 10 kwietnia 2010 roku o godzinie 8:41 czasu letniego. Zginęło 91 osób, w tym ówczesny prezydent kraju Lech Kaczyński z małżonką.

8 SENAT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Siedziba Senatu znajduje się w tej części budynku.

9 LOKALIZACJA ul. Wiejska 4/6/8, Warszawa

10 HISTORIA SENATU Senat, od schyłku XV wieku, był wyższą izbą Sejmu. W skład Senatu wchodzili biskupi katoliccy oraz wyżsi urzędnicy państwowi. W II Rzeczypospolitej instytucja Senatu została (mimo sprzeciwów lewicy) przywrócona w roku 1921. Senatorowie byli wybierani w wyborach powszechnych – w sumie pięć razy aż do wybuchu wojny w 1939 r. Senat spełniał rolę izby korygującej projekty ustaw uchwalonych wcześniej przez izbę niższą – Sejm. W czasach PRL, po II wojnie światowej, instytucja Senatu została zniesiona na podstawie wyników referendum w 1946r., które zostały sfałszowane. Przez ponad 50 lat Sejm był jedyną izbą polskiego parlamentu aż do wyborów, które odbyły się 4 czerwca 1989 r. Po przywróceniu Senatu w 1989 r., miejscem jego posiedzeń do maja 1991 r. była Sala kolumnowa w Sejmie.

11 mieści stu senatorów w wieku min. 30 lat. Po środku, pod godłem Polski zasiada marszałek senatu – aktualnie Bogdan Borusewicz. Po swojej prawej stronie zawsze ma Laskę Marszałkowską. Sala obrad Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Sala obrad Senatu

12 Laska Marszałkowska Czym jest Laska Marszałkowska? Laska Marszałkowska jest symbolem władzy marszałków. W Polsce pojawiła się w XIV w. Do czego służy? Trzykrotne uderzenie laski marszałkowskiej w podłogę otwiera i zamyka obrady sejmu i senatu.

13 Wygląd Laski zmieniał się z biegiem lat.

14 Jedną z ciekawych rzeczy na terenie Senatu są schody. Cała konstrukcja utrzymuje się na dwóch filarach i w żadnym miejscu nie styka się z podłogą.

15 Dziękujemy za uwagę


Pobierz ppt "SEJM I SENAT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Natalia Duda Marta Pleń klasa 5A."

Podobne prezentacje


Reklamy Google