Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Microsoft Disk Operating System

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Microsoft Disk Operating System"— Zapis prezentacji:

1 Microsoft Disk Operating System
System operacyjny DOS Microsoft Disk Operating System

2 Powstanie i historia w 1981 Microsoft kupuje QDOS (Quick Dirty Operating System) od firmy Sattle Computer Products po poprawkach dostarcza firmie IBM system MS-DOS 1.0 w 1983 roku powstaje wersja to MS-DOS 2.0, ostatnia 6.0 powstaje w 1993 Pierwsze Windows były tylko nakładką graficzną na DOS

3 Charakterystyka systemu DOS
system jednozadaniowy pracuje w trybie tekstowym jako pierwszy system zarządza katalogową organizacja plików współpracuje z wieloma programami narzędziowymi doczekał się tylko 13 wersji językowych – polskiej nie

4 Moduły DOS-a

5 Opis modułów systemu DOS
Moduł BIOS (podstawowy system wejścia/wyjścia) umieszczony w pamięci ROM, który zapewnia obsługę podstawowych operacji wejścia/wyjścia. Dzięki niemu istnieje możliwość wczytania pozostałej części systemu z dysku Plik IO.SYS, który pozwala na dołączenie właściwego systemu do modułu BIOS, zawiera także programy obsługi standardowych urządzeń. Plik MSDOS.SYS, który zapewnia współpracę z programami użytkowymi, między innymi zarządza plikami, pamięcią i procesami towarzyszącymi realizacji programów. Plik COMMAND.COM, który zapewnia właściwą interpretację poleceń systemowych.

6 Rozpoczęcie pracy Ładowanie systemu inicjowane jest automatycznie po włączeniu mikro-komputera oraz wykonaniu programów testowych zawartych w programie BIOS.

7 Znak gotowości do pracy przyjmuje postać: C:\>_
System operacyjny DOS może być ładowany z dysku twardego lub dyskietki systemowej włożonej do napędu A.

8 Typy poleceń systemu DOS
Wewnętrzne – podczas pracy zawarte są w pamięci operacyjnej komputera (RAM). Zewnętrzne – zapisane są na dyskietce systemowej, a także na twardym dysku w oddzielnych plikach o rozszerzeniach COM i EXE.

9 Przejście do trybu tekstowego z Windows
W wierszu Uruchom wpisujemy polecenie cmd

10 Przykłady poleceń wewnętrznych systemu DOS – cz. I
CLS - wymazanie ekranu i przemieszczenie kursora w lewy górny róg ekranu. A: C: - polecenie zmiany napędu bieżącego. VER - wyświetlenie na ekranie wersji systemu operacyjnego. DATE - wyświetlenie na ekranie bieżącej daty oraz komunikatu zachęcającego do jej zmiany. TIME - wyświetlenie na ekranie aktualnej godziny z możliwością jej zmiany.

11 Przykłady poleceń wewnętrznych systemu DOS – cz. II
DIR - wyświetlenie listy plików i podkatalogów danego katalogu. MD - tworzenie katalogu. CD - zmiana katalogu bieżącego. RD - usuwanie katalogu.

12 Przykłady poleceń zewnętrznych:
TREE – wyświetlenie drzewa katalogów. DELTREE – usuwanie katalogu wraz z plikami. UNDELETE – przywrócenie usuniętych wcześniej plików. FORMAT A: (C:) – formatowanie dyskietki znajdującej się w napędzie A lub dysku twardego oznaczonego literką C. FDISK – polecenie pozwalające „przejść” do edycji partycji na dysku twardym.

13 Warto poznać historyczny DOS!


Pobierz ppt "Microsoft Disk Operating System"

Podobne prezentacje


Reklamy Google