Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Kto jest przyjacielem lasu”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Kto jest przyjacielem lasu”"— Zapis prezentacji:

1 „Kto jest przyjacielem lasu”
Ja, Tomasz Dycha uczeń klasy VI Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Woli Sernickiej jestem przyjacielem lasu, ponieważ: Nie palę ogniska w lesie! Nie krzyczę w lesie! Nie płoszę zwierząt! Nie pozostawiam śmieci! Nie niszczę roślinności! Nie łamię gałęzi! Nie rozgrzebuję mrowisk! Nie obdzieram kory z drzew!

2 Ja nazywam się biedronka, zna mnie dobrze każda łąka
Ja nazywam się biedronka, zna mnie dobrze każda łąka. Chronię lasy i ogrody, słynna jestem tam z urody! Gdy kiedyś niechcący wejdę na ulicę, wtedy mnie ratuj, bo kto zniszczy mszyce?!

3 Cześć. Na imię mam Rudniczka
Cześć! Na imię mam Rudniczka. Mieszkam niedaleko w mrowisku, przy pniu po ściętym drzewie. Nie róbcie mi krzywdy, jestem przyjaciółką lasu. Niszczę wiele szkodników, najchętniej zjadam mszyce, usuwam także martwe szczątki roślinne i zwierzęce. Nazywają mnie leśną służbą sanitarną.

4 Dzięcioł w korę mocno stuka, bo korników pod nią szuka
Dzięcioł w korę mocno stuka, bo korników pod nią szuka. Gdy już będzie najedzony, zacznie szukać sobie żony. Dzięcioły to ptasi lekarze drzew. Ich przysmakiem są larwy korników. Po nakłuciu drzewa, długim i lepkim językiem wybierają te szkodliwe owady.

5 Sójka, to kolorowy ptak wielkości gołębia
Sójka, to kolorowy ptak wielkości gołębia. Z boku na skrzydłach ma charakterystyczne niebieskie piórka. Na zimę odlatuje na południe. Nazywana jest leśnym strażnikiem, ponieważ w razie najmniejszego zagrożenia natychmiast podnosi alarm głośnym skrzeczeniem, dzięki czemu ostrzega innych mieszkańców lasu o niebezpieczeństwie. Żywi się żołędziami, z których cześć zakopuje. Później o wielu zapomina, zakopane nasiona wkrótce kiełkują wyrastając na wspaniałe dęby.

6 Żuk leśny jest sprzymierzeńcem leśników
Żuk leśny jest sprzymierzeńcem leśników. To pięknie połyskujący chrząszcz o kolorze granatowym. Żywi się butwiejącymi liśćmi, igliwiem i mchem, dlatego można go śmiało uznać za leśnego sanitariusza. Żuk nadmiar pokarmu zakopuje pod ziemią. Pozwala to utrzymać las w czystości, ale także poprawić jakość i strukturę gleby, użyźniając i spulchniając ją.

7 Nazbierała już do brzuszka jarzębiny jemiołuszka
Nazbierała już do brzuszka jarzębiny jemiołuszka. Teraz między jemiołami dopełnia go jagodami. Jemiołuszka żywi się owocami leśnymi oraz komarami. Ptak ten ma duże znaczenie w rozsiewaniu i rozprzestrzenianiu nasion roślin- krzewów i drzew, które znajdują się w jego diecie.

8 Pan leśniczy: Dokarmia w zimie zwierzęta. Zwalcza działalność kłusowników. Kontroluje sprzedaż i wywóz drzewa wyciętego z lasu. Uwalnia zwierzęta złapane we wnyki. Kontroluje stan zdrowia zwierzyny oraz drzew i krzewów. Sadzi młode drzewka na terenie lasu. „Praca leśniczego” Leśniczy często chodzi po lesie. Zawsze zwierzętom swą pomoc niesie. Zna każdą ścieżkę, krzewy i drzewa, rozpozna ptaka, który zaśpiewa.


Pobierz ppt "„Kto jest przyjacielem lasu”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google