Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zapusty Ostatki Podkoziołek Szkoła Podstawowa nr 204 im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Łodzi.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zapusty Ostatki Podkoziołek Szkoła Podstawowa nr 204 im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Łodzi."— Zapis prezentacji:

1 Zapusty Ostatki Podkoziołek Szkoła Podstawowa nr 204 im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Łodzi

2 Ostatki Karnawał, zapusty Karnawał, zapusty okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw. Rozpoczyna się najczęściej w dniu Trzech Króli a kończy we wtorek przed Środą Popielcową. okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw. Rozpoczyna się najczęściej w dniu Trzech Króli a kończy we wtorek przed Środą Popielcową. Hucznie obchodzony na całym świecie. źródło:http://www.bibliotekawszkole.pl/ http://www.bank-zdjec.com/foto/3587/ http://www.visitperdido.com/mardi-gras

3 Karnawał na świecie Karnawał na świecie Widowiskowe karnawały odbywają się w Rio de Janeiro, w Wenecji oraz na Wyspach Kanaryjskich, Niemczech i Nowym Orleanie w Stanach Zjednoczonych. Ostatki źródło:http://www.polishnews.com/ http://www.ofeminin.pl/modne-miejsca/karnawal-na-swiecie-rio-de-janeiro-calypso-hongkong-londyn-wieden-d10951.html

4 Ostatki źródło:http://krystyna-malarstwo-mojapasja.blogspot.com/2012/01/muzyka-i-taniec-w-malarstwie-polskim-cz.html Karnawał w Polsce Początki karnawałowych zabaw, połączonych z przebieraniem się sięgają w Zachodniej Europie czasów średniowiecza, skąd przywędrowały do Polski i zaowocowały powstaniem przebogatej obrzędowości.

5 Ostatki źródło:http://pl.wikipedia.org/wiki/Ostatki http://artyzm.com/ Karnawał w Polsce Szczególnie huczne były zapusty w dworach szlacheckich i magnackich. Urządzano kuligi z pochodniami, odwiedzano się wzajemnie wśród sąsiadów. Tańce trwały przez całe noce do białego rana, Oprócz mazura w modzie był wówczas polonez, młynek, hajduk i taniec świeczkowy.

6 Ostatki źródło:http://www.bank-zdjec.com/ Karnawał w Polsce W miastach urządzano w najpiękniejszych salach, np. ratuszowych bale karnawałowe, które często były balami maskowymi, natomiast w prywatnych mieszczańskich domach -potańcówki. Szczególnie huczne były zapusty w dworach szlacheckich i magnackich.

7 Ostatki źródło:źródło:http://krystyna-malarstwo-mojapasja.blogspot.com/2012/01/muzyka-i-taniec-w-malarstwie-polskim-cz.html Tradycje zapustowe Wesoły, huczny i gwarny był także karnawał chłopski. W karczmach wiejskich do późnej nocy grała muzyka, a ludzie gromadzili się na tańce. We wszystkich domach, stosownie do posiadanych zasobów, wesoło ucztowano w tym czasie.

8 Ostatki źródło:kobieta.itv24.com.pl http://www.se.pl/wydarzenia/ciekawostki/tlusty-czwartek-27022014-przepis-na-oponki-z-lukrem-pomaranczowym_382349.html Tłusty czwartek W ostatnie dni zapustne, zwane diabelskimi lub ostatkami, zabawom i jedzeniu nie było umiaru. Raczono się tłustymi słodkościami - racuchami, blinami i pampuchami oraz ciastem nadziewanym słoniną i smażonym na smalcu. Stąd pochodzi tradycja "tłustego czwartku"

9 Ostatki źródło:http://everest.blog.onet.pl/2008/02/04/sledzik-zapusty-podkoziolek/ Podkoziołek To ostatni dzień przed świętami Wielkiej Nocy w którym można dobrze i tłusto podjeść. Symbolem owego jedzenia był w Wielkopolsce pieczony na rożnie baran lub kozioł. Dlatego też w tym dniu stawiano na stole wyrzeźbioną z drewna lub częściej z brukwi głowę kozła. Pod koziołkiem którego głowa stała na stole bawiono się, tańczono, jedzono i pito.

10 Ostatki źródło:http://www.muzeum.koscian.pl/Dzis_podkoziolek!,9699.html Mięsopust Mięsopust to trzy ostatnie dni karnawału. Szczyt zabawy następował w ostatki czyli w tak zwane zapusty a inaczej kuse dni. Najważniejszym z tych dni jest bez wątpienia wtorek, znany w Polsce jako śledzik, ostatki czy kusaki. W Wielkopolsce i na Kujawach dzień ten nazywamy podkoziołkiem.

11 Ostatki źródło:http://www.woak.torun.pl/index.php?aid=120712880947f352e9859f5 http://krzemieniewo.net/viewpage.php?page_id=1324 Przebierańcy W czasie karnawału popularne były korowody przebierańców. W wesołym pochodzie nie brakowało - w zależności od regionu kraju - konia, kozy, bociana, kominiarza, diabła, śmierci, doktora, baby i dziada, anioła, którym towarzyszyli muzykanci.

12 Ostatki źródło:http://pl.wikipedia.org/wiki/Koza_(obrz%C4%99d) Koza, chodzenie z kozą Jest to dawny pogański obrzęd, który w tradycji ludowej przetrwał do połowy XX wieku. W okresie od tłustego czwartku do środy popielcowej przez wieś przechodziła grupa przebierańców. Człowiek przebrany za kozę wchodził w skład zespołu. Chłopak odgrywający rolę kozy narzucał sobie na głowę i ramiona wywrócony włosem na wierzch kożuch, w ręku trzymał kij z osadzoną na nim drewnianą głową, obitą kozią skórą i ozdobioną rogami, a na szyi zawieszony miał dzwonek. Podczas występu kolędników, koza skakała po izbie, przedstawiając pantomimę do muzyki "koziej kapeli", złożonej z "gęślarzy", basisty i bębniarza.

13 Ostatki źródło:http://www.gawex.pl/wiadomosci/wydarzenia/926/SLEDZIK-i-po-karnawale http://www.kamionna.pl/index.php?p=1_13_Bery&PHPSESSID=43446a0dcee82d965b27efcd4eb0a9f5 Korowody dziś

14 Ostatki źródło:http://www.poligrodzianie.put.poznan.pl/oberek.html http://www.interklasa.pl/portal/dokumenty/r054/zespoly%20ludowe_ang.htm Wtorek zapustny W wielu regionach Polski z końcem karnawału wiązały się obrzędy niszczenia różnych postaci symbolizujących czas postu. Ostatnim akordem tych zabaw były powszechne w Polsce jeszcze w XIX wieku tańce obrzędowe kobiet „na wysoki len i konopie". We wtorek zapustny zbierały się w karczmach zamężne, stateczne gospodynie i przed wybiciem północy tańczyły, a właściwie wysoko i rytmicznie podskakiwały, wołając: Na len na konopie, żeby się rodziły. żeby nasze dzieci nago nie chodziły.

15 Ostatki źródło:http://pl.wikipedia.org/wiki/Popielec źródło:http://www.bibliotekawszkole.pl/ Koniec ostatków Wszystkie zabawy zapustne kończyły się o północy. Z wybiciem zegara do karczmy lub izby, w której odbywały się tańce, wbiegał chłopiec z rybim szkieletem albo śledziem wyciętym z papieru, zawieszonym na wysokiej żerdzi. Obwieszczał w ten sposób, że rozpoczyna się Wielki Post, że muszą zakończyć się tańce, że trzeba schować do skrzyń instrumenty muzyczne, a obfite jedzenie zastąpi żur z żytniej mąki, ziemniaki i śledzie. Rozpoczynał się wtedy czas ciszy, skupienia, czas przygotowań do Wielkanocy.


Pobierz ppt "Zapusty Ostatki Podkoziołek Szkoła Podstawowa nr 204 im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Łodzi."

Podobne prezentacje


Reklamy Google