Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Paulina Cieślak kl. VIa Moje miasto – Warszawa. Herb Warszawy wikipedia.orgwikipedia.org, Poznaniak, CC BY-SA 3.0CC BY-SA 3.0.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Paulina Cieślak kl. VIa Moje miasto – Warszawa. Herb Warszawy wikipedia.orgwikipedia.org, Poznaniak, CC BY-SA 3.0CC BY-SA 3.0."— Zapis prezentacji:

1 Paulina Cieślak kl. VIa Moje miasto – Warszawa

2 Herb Warszawy wikipedia.orgwikipedia.org, Poznaniak, CC BY-SA 3.0CC BY-SA 3.0

3 Ważniejsze informacje o Warszawie Zwykle mówi się, że Warszawa jest stolicą Polski od 1596 roku. Wtedy jednak przeniesiono króla wraz z dworem do Warszawy, czyniąc z niej miasto rezydencjonalne Jego Królewskiej Mości. Warszawę ogłoszono stolicą Polski w 1918 roku, natomiast formalny zapis o jej stołeczności pojawił się dopiero w 1952 roku, w Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Jest ośrodkiem naukowym, kulturalnym, politycznym oraz gospodarczym na skalę europejską. Mieszczą się w niej siedziby parlamentu, Prezydenta RP, Rady Ministrów i innych władz centralnych. Warszawa jest największym polskim miastem pod względem ludności (1 711 324 mieszkańców – wg stanu na czerwiec 2012r.) i powierzchni (517,24 km 2 łącznie z Wisłą).

4 Położenie stolicy Polski Warszawa jest stolicą Polski i województwa mazowieckiego. Leży w środkowym biegu Wisły na Nizinie Środkowomazowieckiej w odległości około 350km od Karpat i Morza Bałtyckiego. Jest jedyną w Europie stolicą leżącą w bezpośrednim sąsiedztwie parku narodowego. W odległości zaledwie 6 km od ścisłego śródmieścia, na Mokotowie, położony jest rezerwat Jeziorko Czerniakowskie – ostoja dla wielu gatunków zwierząt, w tym ptaków, gadów i ryb.

5 Ciekawe miejsca w Warszawie Muzeum Narodowe Zamek Królewski Pałac w Wilanowie Pałac Kultury i Nauki Muzeum Powstania Warszawskiego Stadion Narodowy Teatr Wielki wikipedia.org wikipedia.org, A.Savin, CC-BY-SA 3.0 (Zamek Królewski)CC-BY-SA 3.0 wikipedia.org wikipedia.org, Przemysław Jahr, CC-BY-SA 3.0 (Stadion Narodowy)CC-BY-SA 3.0 panoramio.companoramio.com, GMPST2000, CC-BY-SA 3.0 ( Syrenka Warszawska )CC-BY-SA 3.0 na-hotyroznciena-hotyrozncie,-,- (Muzeum Powstania warszawskiego) wilanow-palacwilanow-palac,-,-(Pałac w Wilanowie ) wikipedia.orgwikipedia.org, Muzeum Narodowe w Warszawie, CC-BY-SA 3.0 (Muzeum Narodowe w Warszawie)CC-BY-SA 3.0

6 Pałac Kultury na przestrzeni lat. 1. fotopolska.eu, bonczek hydroforgroup, CC-BY-SA 3.0. 2. wikipedia.org, Nnb, CC-BY-SA 3.0. 3. plan.pl, -, CC-BY-SA 3.0.. fotopolska.euCC-BY-SA 3.0wikipedia.orgCC-BY-SA 3.0plan.plCC-BY-SA 3.0

7 Ciekawostki o Warszawie Kolumna Zygmunta III Wazy z 1644r. była pierwszym świeckim pomnikiem w Polsce, co wywołało niemałe oburzenie ze strony duchowieństwa. Wcześniej miejsca na wysokich postumentach zarezerwowane były wyłącznie dla świętych. Jeden z najciekawszych i najpiękniejszych ogrodów, gdzie można np. poopalać się lub podziwiać niesamowity widok na Warszawę znajduje się na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Najlepsze polskie czekolady, cukierki i ptasie mleczka pochodzą z Warszawy. Firma E. Wedel powstała w stolicy w 1851 roku. Pierwszym wyrobem były karmelki śmietankowe, które miały leczyć dolegliwości związane z przeziębieniem. Czekoladę zaczęto produkować w 1855 roku. W kamienicy przy Al. Jerozolimskich mieści się prawdziwy unikat – fotoplastykon. Przedwojenne, ponad stuletnie urządzenie wyświetla fotografie starej Warszawy. Warszawski fotoplastykon jest jednym z niewielu tego typu autentycznych urządzeń na świecie.

8 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ. STRONY Z JAKICH KORZYSTAŁAM: http://Wikipedia.org http://Tanie-Loty.com.pl http://pizap.com http://sekretywarszawy.pl http://Wikipedia.org http://Tanie-Loty.com.pl http://pizap.com http://sekretywarszawy.pl


Pobierz ppt "Paulina Cieślak kl. VIa Moje miasto – Warszawa. Herb Warszawy wikipedia.orgwikipedia.org, Poznaniak, CC BY-SA 3.0CC BY-SA 3.0."

Podobne prezentacje


Reklamy Google