Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Moje miasto – Warszawa Paulina Cieślak kl. VIa.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Moje miasto – Warszawa Paulina Cieślak kl. VIa."— Zapis prezentacji:

1 Moje miasto – Warszawa Paulina Cieślak kl. VIa

2 wikipedia.org, Poznaniak, CC BY-SA 3.0
Herb Warszawy wikipedia.org, Poznaniak, CC BY-SA 3.0

3 Ważniejsze informacje o Warszawie
Zwykle mówi się, że Warszawa jest stolicą Polski od 1596 roku. Wtedy jednak przeniesiono króla wraz z dworem do Warszawy, czyniąc z niej miasto rezydencjonalne Jego Królewskiej Mości. Warszawę ogłoszono stolicą Polski w 1918 roku, natomiast formalny zapis o jej stołeczności pojawił się dopiero w 1952 roku, w Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.  Jest ośrodkiem naukowym, kulturalnym, politycznym oraz gospodarczym na skalę europejską. Mieszczą się w niej siedziby parlamentu, Prezydenta RP, Rady Ministrów i innych władz centralnych. Warszawa jest największym polskim miastem pod względem ludności ( mieszkańców – wg stanu na czerwiec 2012r.) i powierzchni (517,24 km2 łącznie z Wisłą).

4 Położenie stolicy Polski
Warszawa jest stolicą Polski i województwa mazowieckiego. Leży w środkowym biegu Wisły na Nizinie Środkowomazowieckiej w odległości około 350km od Karpat i Morza Bałtyckiego. Jest jedyną w Europie stolicą leżącą w bezpośrednim sąsiedztwie parku narodowego. W odległości zaledwie 6 km od ścisłego śródmieścia, na Mokotowie, położony jest rezerwat Jeziorko Czerniakowskie – ostoja dla wielu gatunków zwierząt, w tym ptaków, gadów i ryb.

5 Ciekawe miejsca w Warszawie
Muzeum Narodowe Zamek Królewski Pałac w Wilanowie Pałac Kultury i Nauki Muzeum Powstania Warszawskiego Stadion Narodowy Teatr Wielki Współczesnej Zamek Ujazdowski, zaś największe warszawskie muzea to Muzeum Narodowe, na Zamku Królewskim i Muzeum Pałac w Wilanowie. Warszawa jest jednym z najwyższych miast Europy po Moskwie, Paryżu, Frankfurcie nad Menem i Londynie. Najwyższym budynkiem w Polsce jest oczywiście Pałac Kultury i Nauki, który znajduje się w centrum miasta. GMPST2000 wikipedia.org, A.Savin, CC-BY-SA 3.0 (Zamek Królewski) wikipedia.org, Przemysław Jahr, CC-BY-SA 3.0 (Stadion Narodowy) panoramio.com, GMPST2000, CC-BY-SA 3.0 ( Syrenka Warszawska ) na-hotyrozncie,-,- (Muzeum Powstania warszawskiego) wilanow-palac,-,-(Pałac w Wilanowie ) wikipedia.org, Muzeum Narodowe w Warszawie, CC-BY-SA 3.0 (Muzeum Narodowe w Warszawie)

6 Pałac Kultury na przestrzeni lat.
Fotopolska.eu bonczek_hydroforgroup CC-BY-SA 3.0 1. fotopolska.eu, bonczek hydroforgroup, CC-BY-SA wikipedia.org, Nnb, CC-BY-SA plan.pl, -, CC-BY-SA 3.0.

7 Ciekawostki o Warszawie
Kolumna Zygmunta III Wazy z 1644r. była pierwszym świeckim pomnikiem w Polsce, co wywołało niemałe oburzenie ze strony duchowieństwa. Wcześniej miejsca na wysokich postumentach zarezerwowane były wyłącznie dla świętych. Jeden z najciekawszych i najpiękniejszych ogrodów, gdzie można np. poopalać się lub podziwiać niesamowity widok na Warszawę znajduje się na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Najlepsze polskie czekolady, cukierki i ptasie mleczka pochodzą z Warszawy. Firma E. Wedel powstała w stolicy w 1851 roku. Pierwszym wyrobem były karmelki śmietankowe, które miały leczyć dolegliwości związane z przeziębieniem. Czekoladę zaczęto produkować w 1855 roku. W kamienicy przy Al. Jerozolimskich mieści się prawdziwy unikat – fotoplastykon. Przedwojenne, ponad stuletnie urządzenie wyświetla fotografie starej Warszawy. Warszawski fotoplastykon jest jednym z niewielu tego typu autentycznych urządzeń na świecie. 

8 STRONY Z JAKICH KORZYSTAŁAM: http://Wikipedia. org http://Tanie-Loty
DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ.


Pobierz ppt "Moje miasto – Warszawa Paulina Cieślak kl. VIa."

Podobne prezentacje


Reklamy Google