Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Las na górze grodziskowej w korytnicy

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Las na górze grodziskowej w korytnicy"— Zapis prezentacji:

1 Las na górze grodziskowej w korytnicy
Lasy w mojej okolicy Las na górze grodziskowej w korytnicy

2 Co to jest las? Las (biocenoza leśna) - kompleks roślinności swoistej dla danego regionu geograficznego, charakteryzujący się dużym udziałem drzew rosnących w zwarciu, wraz ze światem zwierzęcym i różnymi czynnikami przyrody nieożywionej oraz związkami, które między nimi występują. Naturalny las jest najbardziej złożonym i najtrwalszym ekosystemem lądowym. Charakteryzuje się uwarstwieniem pionowym, w lesie szpilkowym dość prostym (warstwa koron, warstwa krzewów, warstwa runa). Las spełnia ważną rolę w regulacji stosunków wodnych na danym terenie. Na obszarach wylesionych często zdarzają się powodzie, a w górach lawiny śnieżne i błotne. Przeważająca większość lasów w Polsce, to lasy sztuczne, wyhodowane przez człowieka.

3 Las na zboczach Góry grodziskowej w korytnicy
Las na Górze Grodziskowej został zasadzony ręką człowieka ponad 100 lat temu. Obserwujemy w nim ogromną różnorodność drzewostanu: drzewostany sosnowe, las mieszany z grabem i bukiem, a w północnej części także las wilgotny.

4 Las Gospodarczy – przebudowa drzewostanu
Współczesne lasy nie przypominają już pierwotnych zbiorowisk, które istniały bez ingerencji człowieka. Zdjęcie przedstawia przebudowę drzewostanu, która ma na celu wzbogacenie ekosystemu leśnego. Takie działanie ma miejsce na Górze Grodziskowej w Korytnicy.

5 Las modrzewiowy Na południe od Korytnicy w kierunku Rębowa znajduje się las modrzewiowy. Modrzewie jako jedyne drzewa iglaste tracą igły na zimę. Obecnie las wygląda smutnie, jednak wiosną, kiedy pojawią się młode igły na drzewach będzie tu jak w bajce.

6 Samotny dĄb Pośród wysokich okazałych modrzewi rośnie mały dąb, najprawdopodobniej tak zwana „samosiejka”. Jak widać na zdjęciu przebarwione liście dębu pozostają przez całą zimę na drzewie.

7 Bory sosnowe Bór sosnowy to widny wysokopienny las sosnowy najczęściej z domieszką brzóz. Warstwa krzewów jest luźna i złożona z podrostów brzóz i jałowca. Runo jest ubogie i w zależności od warunków siedliskowych tworzą je głównie borówki i wrzos (las iglasty). W miejscach suchych warstwę tę tworzą mchy i porosty, niekiedy dość obficie występują trawy i orlica pospolita.

8 Na sosnach obserwujemy szyszki z nasionami, które powstały z kwiatostanów żeńskich.
W borach sosnowych spotykamy liczne gatunki porostów i mszaków.

9 Młody las olchowy (olszowy)
W Dolinie Nidy na podmokłych terenach rosną lasy typu Ols z przewagą olszy czarnej. Okresowo są one zalewane wodą co sprzyja ich rozwojowi. Zdęcia przedstawiają kotki męskie (kwiatostany), które w okresie kwitnienia powiększają się do 5–10 cm, wytwarzając duże ilości pyłku. Widzimy tu również zdrewniałe, zeszłoroczne szyszkowate owocostany olszy czarnej.

10 Gimnazjum publiczne im.jana pawła ii
Za uwagĘ dziĘkuje Kamil ciepluch kl.ib Gimnazjum publiczne im.jana pawła ii w sobkowie


Pobierz ppt "Las na górze grodziskowej w korytnicy"

Podobne prezentacje


Reklamy Google