Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Las (biocenoza leśna) - kompleks roślinności swoistej dla danego regionu geograficznego, charakteryzujący się dużym udziałem drzew rosnących w zwarciu,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Las (biocenoza leśna) - kompleks roślinności swoistej dla danego regionu geograficznego, charakteryzujący się dużym udziałem drzew rosnących w zwarciu,"— Zapis prezentacji:

1

2 Las (biocenoza leśna) - kompleks roślinności swoistej dla danego regionu geograficznego, charakteryzujący się dużym udziałem drzew rosnących w zwarciu, wraz ze światem zwierzęcym i różnymi czynnikami przyrody nieożywionej oraz związkami, które między nimi występują. Naturalny las jest najbardziej złożonym i najtrwalszym ekosystemem lądowym. Charakteryzuje się uwarstwieniem pionowym, w lesie szpilkowym dość prostym (warstwa koron, warstwa krzewów, warstwa runa). Las spełnia ważną rolę w regulacji stosunków wodnych na danym terenie. Na obszarach wylesionych często zdarzają się powodzie, a w górach lawiny śnieżne i błotne. Przeważająca większość lasów w Polsce, to lasy sztuczne, wyhodowane przez człowieka.

3 Las na Górze Grodziskowej został zasadzony ręką człowieka ponad 100 lat temu. Obserwujemy w nim ogromną różnorodność drzewostanu: drzewostany sosnowe, las mieszany z grabem i bukiem, a w północnej części także las wilgotny.

4 Współczesne lasy nie przypominają już pierwotnych zbiorowisk, które istniały bez ingerencji człowieka. Zdjęcie przedstawia przebudowę drzewostanu, która ma na celu wzbogacenie ekosystemu leśnego. Takie działanie ma miejsce na Górze Grodziskowej w Korytnicy.

5 Na południe od Korytnicy w kierunku Rębowa znajduje się las modrzewiowy. Modrzewie jako jedyne drzewa iglaste tracą igły na zimę. Obecnie las wygląda smutnie, jednak wiosną, kiedy pojawią się młode igły na drzewach będzie tu jak w bajce.

6 Pośród wysokich okazałych modrzewi rośnie mały dąb, najprawdopodobniej tak zwana „samosiejka”. Jak widać na zdjęciu przebarwione liście dębu pozostają przez całą zimę na drzewie.

7 Bór sosnowy to widny wysokopienny las sosnowy najczęściej z domieszką brzóz. Warstwa krzewów jest luźna i złożona z podrostów brzóz i jałowca. Runo jest ubogie i w zależności od warunków siedliskowych tworzą je głównie borówki i wrzos (las iglasty). W miejscach suchych warstwę tę tworzą mchy i porosty, niekiedy dość obficie występują trawy i orlica pospolita.

8 W borach sosnowych spotykamy liczne gatunki porostów i mszaków. Na sosnach obserwujemy szyszki z nasionami, które powstały z kwiatostanów żeńskich.

9 W Dolinie Nidy na podmokłych terenach rosną lasy typu Ols z przewagą olszy czarnej. Okresowo są one zalewane wodą co sprzyja ich rozwojowi. Zdęcia przedstawiają kotki męskie (kwiatostany), które w okresie kwitnienia powiększają się do 5–10 cm, wytwarzając duże ilości pyłku. Widzimy tu również zdrewniałe, zeszłoroczne szyszkowate owocostany olszy czarnej.

10


Pobierz ppt "Las (biocenoza leśna) - kompleks roślinności swoistej dla danego regionu geograficznego, charakteryzujący się dużym udziałem drzew rosnących w zwarciu,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google