Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Mrówki-niezwykłe zwierzęta

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Mrówki-niezwykłe zwierzęta"— Zapis prezentacji:

1 Mrówki-niezwykłe zwierzęta
Mrówki dbają o las jak leśnicy Kiedy wiosną, szczególnie tak wytęsknioną jak tego roku, szukamy jej symptomów, warto zwrócić uwagę na mrówki. Mrówki to wyjątkowe owady żyjące w licznych nawet milionowych społecznościach. Jest to z pewnością jedna z ważniejszych grup owadów, które spotkamy w większości środowisk, najczęściej jednak w lesie. Zwykle nie interesujemy się nimi bliżej lub wręcz unikamy, pamiętając przygodę Telimeny z „Pana Tadeusza”. Boimy się zbliżać do mrowiska, bo kontakt z rudymi lub czarnymi owadami bywa bolesny. To dość tajemnicze dla nas owady, ale jakże ważne dla życia lasu. Warto zatrzymać się przy mrowisku podczas spaceru i zainteresować ich życiem.

2 Rodzaje mrówek Na świecie jest bardzo dużo gatunków mrówek,oto kilka z nich: Mrówka łąkowa Mrówka czarna Mrówka brązowa Mrówka czerwona Mrówka leśna Mrówka pniowa w Polsce można spotkać wszystkie z powyższych. Na świecie jest oko 600 gatunków mrówek.

3 Co właściwie mrówki robią dla lasu ?
Znaczenie gospodarcze mrówek leśnych. Sprawa ta ma wiele aspektów. Jednym z ważniejszych jest oddziaływanie budowy podziemnych gniazd na glebę. Mrówki penetrują ją bardzo głęboko. Jedna kolonia mrówek może wydobyć na powierzchnię wiele metrów sześciennych ziemi. Ta podziemna działalność rozluźnia i doskonale przewietrza glebę w bezpośrednim sąsiedztwie gniazda, wzbogacając ją w znacznym stopniu w materię organiczną. Poza tym następuje odkwaszenie gleby, co również korzystnie wpływa na wegetację roślin, i to zarówno zielnych, jak i roślin drzewiastych. Dość często obok starych gniazd spotyka się drzewa o uderzająco dorodnym ulistnieniu. Ponieważ gniazda mrówek często zakładane są na pniach, sprzyja to szybszemu ich rozkładowi. Bez udziału mrówek proces ten postępowałby znacznie wolniej, a ich substancja wchodziłaby w obieg materii dopiero po znacznie dłuższym okresie czasu

4 Mrówki przy pracy :) . Na mniejszym obrazku widać jak dwie mrówki niosą ogromne (jak dla nich) kawałki liści które ''odgryzły''.na drugim nieco większym obrazku widać jak jedna z mrówek odcina kawałek liścia takie już pocięte fragmęty zanoszą do mrowiska. .

5 OBEJŻENIE PREZENTACJI :)
KONIEC DZIĘKUJĘ ZA OBEJŻENIE PREZENTACJI :)

6 Wykonała: Julia Nicewicz kl 5 S. P. w Babikach


Pobierz ppt "Mrówki-niezwykłe zwierzęta"

Podobne prezentacje


Reklamy Google