Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wraz z przyjściem wiosny, rozpoczął się sezon wypalania traw

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wraz z przyjściem wiosny, rozpoczął się sezon wypalania traw"— Zapis prezentacji:

1 Wraz z przyjściem wiosny, rozpoczął się sezon wypalania traw
Wraz z przyjściem wiosny, rozpoczął się sezon wypalania traw. Proces ten, wbrew pozorom, nie daje żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie – przynosi jedynie szkody dla przyrody, jak i dla samego człowieka. Wypalanie traw  jest niebezpieczne, nieopłacalne, szkodliwe i karalne! 

2 Pożar traw oznacza zniszczenie miejsc lęgowych wielu gatunków gnieżdżących się na ziemi i w krzewach ptaków. Palą się gniazda już zasiedlone, a zatem z jajeczkami lub pisklętami (np. tak lubianych przez wszystkich skowronków).

3 Płomienie niszczą miejsca bytowania zwierzyny łownej, m. in
Płomienie niszczą miejsca bytowania zwierzyny łownej, m.in. bażantów, kuropatw, zajęcy, a nawet saren, jeleni czy dzików.

4

5 W pożarach traw ginie wiele pożytecznych zwierząt kręgowych: płazy (żaby, ropuchy, jaszczurki),

6 ssaki (krety, jeże, zające, lisy, borsuki, kuny,

7 nornice, badylarki, ryjówki i inne drobne gryzonie).

8 Często pożar traw przenosi się na sąsiadujące lasy, niszcząc bezpowrotnie cenne drzewostany. Pamiętajmy - Spalony las regeneruje się kilkadziesiąt lat.

9 Ziemia na „wypaleniskach” wbrew temu, co sądzą zwolennicy wypalania traw staje się jałowa.

10 Przy wypalaniu giną mrówki
Przy wypalaniu giną mrówki. Owady te zjadając resztki roślinne i zwierzęce ułatwiają rozkład masy organicznej i wzbogacają warstwę próchnicy, „przewietrzają” glebę. Ogień uśmierca dżdżownice, które mają pozytywny wpływ na strukturę gleby i jej właściwości. W pożarach traw giną biedronki, zjadające mszyce.

11 Płomienie i dym zabijają pszczoły i trzmiele, co powoduje zmniejszenie liczby zapylonych kwiatów, a w konsekwencji obniżenie plonów roślin. Wypalona łąka potrzebuje kilku lat na regenerację.

12 Wysuszone trawy palą się bardzo szybko, wystarczy zmiana kierunku wiatru, żeby pożar wymknął się spod kontroli i przeniósł na zabudowania. Co roku w pożarach wywołanych wypalaniem traw giną ludzie. Inni tracą dobytek całego życia. Płonące trawy w przydrożnych rowach oraz w pobliżu infrastruktury kolejowej to także zagrożenie dla kierowców i podróżnych. Co roku dym z płonących nieużytków jest przyczyną groźnych kolizji drogowych. Może powodować także zatrucia.

13 Ustawa o ochronie przyrody i ustawa o lasach zabrania wypalania traw na łąkach, nieużytkach, skarpach kolejowych i rowach przydrożnych. Sprawcy podpalenia grozi grzywna do 5 tys. zł, a w przypadku spowodowania pożaru stanowiącego zagrożenie dla życia, zdrowia czy mienia, od roku do 10 lat więzienia.

14 Jeżeli zauważysz płonące trawy natychmiast powiadom o tym odpowiednie służby dzwoniąc na numer
997 998 112

15 Prezentację wykonał Sebastian Bakensztos


Pobierz ppt "Wraz z przyjściem wiosny, rozpoczął się sezon wypalania traw"

Podobne prezentacje


Reklamy Google