Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Bezpieczeństwo w Internecie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Bezpieczeństwo w Internecie."— Zapis prezentacji:

1 Bezpieczeństwo w Internecie

2 Internet: jest bardzo ważnym środkiem do zdobywania wiedzy,
narzędziem pracy, zapewnia możliwość kontaktu z ludźmi, za jego pośrednictwem można przesyłać różnego rodzaju materiały (pliki), jest narzędziem finansowym (zakupy, bankowość internetowa).

3 Dobre strony korzystania z Internetu przez dzieci

4 Dobre strony Zdobywanie i pogłębianie wiedzy Kontakty ze znajomymi
Źródło rozrywki Rozwijanie zainteresowań

5 Bądźmy czujni, gdyż Internet może nieść za sobą zagrożenia

6 Kontakty z nieodpowiednimi treściami - spam, pornografia, treści faszystowskie, wzywające do nienawiści, propagujące zażywanie środków psychoaktywnych, itp. Tego rodzaju zagrożenia występują przy korzystaniu ze wszystkich serwisów internetowych – od stron www, przez pocztę elektroniczną, po komunikatory. Zagrożenie w prawdziwym świecie – nigdy nie wiadomo kto jest po drugiej stronie – może to być pedofil, złodziej lub innego rodzaju przestępca.

7 Nękanie za pośrednictwem Sieci – mniej groźne niż niebezpieczeństwa w prawdziwym świecie, ale często bardzo męczące. Narażenie na straty finansowe – Sieć roi się od złodziei i oszustów. Należy zachować szczególną ostrożność przy transakcjach za pośrednictwem Internetu, korzystaniu z usług banków internetowych, zakupach w sklepach internetowych oraz aukcjach organizowanych w Sieci.

8 Aby uniknąć tych zagrożeń należy znać zasady bezpieczeństwa w Internecie

9 Po pierwsze z dziećmi trzeba rozmawiać:
Rozmawiaj z dziećmi o Internecie; poznaj ich sieciowe formy aktywności, mów o tym co powinny, a czego nie mogą robić w Sieci. Niech wiedzą, że zawsze mogą zwrócić się do Ciebie o pomoc w rozwiązaniu problemów wynikających z używania Sieci.

10 Przekonaj dzieci, że powinny informować Cię za każdym razem, kiedy znajdą w Internecie coś, co sprawi że poczują się skrępowane, zawstydzone, urażone lub w jakiś inny sposób źle. Naucz dziecko, że informacje w Internecie nie zawsze są wiarygodne. Wskaż mu inne sposoby zdobywania wiedzy, aby mogło konfrontować wiadomości z Sieci z innymi materiałami.

11 Ważne jest ustalenie zasad korzystania z komputera i Internetu

12 Unikaj ustawiania komputera w pokoju dziecka
Unikaj ustawiania komputera w pokoju dziecka. Jeżeli to zrobisz, trudno Ci będzie kontrolować czas, jaki spędza przed komputerem. W ten sposób dodatkowo dowiesz się gdzie, w jakich porach i w jaki sposób najczęściej korzysta z Internetu. Ustal, że chcesz wiedzieć o każdej sytuacji, która je zaniepokoi w związku z używaniem Internetu. Ustal z dzieckiem zasady korzystania z komputera i Internetu, możesz je spisać i zawiesić w okolicach komputera.

13 Ustal z dzieckiem, jakich danych nie powinno ujawniać w Internecie w żadnym wypadku (np. adres zamieszkania), a które można podawać w określonych okolicznościach (np. adres ). Staraj się poznawać internetowych przyjaciół swojego dziecka tak, jak robisz to w realnym świecie. Na ogół trafniej wyczujesz kłamstwo niż dziecko, dzięki czemu możesz uchronić je przed niebezpieczeństwem. Zrób wszystko, żeby dziecko nie umawiało się na spotkania w realnym świecie z osobami poznanymi przez Internet. Jeśli do takiego spotkania ma dojść, udaj się na nie z dzieckiem lub zapewnij mu inne towarzystwo.

14 Jeśli Twoje dziecko nie zna Internetu, zapoznaj je z nim lub odkrywajcie go razem. Jeśli zna, poproś je, żeby było Twoim przewodnikiem po wirtualnym świecie. Pozwoli Ci to poznać i ukierunkować Internetowe zainteresowania dziecka. Staraj się, żeby Internet był aktywnością rodzinną, serfuj po Sieci razem z dzieckiem. Nie używaj komputera ani Internetu w charakterze ,,opiekunki do dziecka’’.

15 Przestrzeganie tych zasad jest gwarancją bezpieczeństwa waszych dzieci Powodzenia

16 dziękujemy za uwagę


Pobierz ppt "Bezpieczeństwo w Internecie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google