Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Gimnazjum nr1 im. Przyjaciół Kostrzyna w Kostrzynie nad Odrą Osiągnięcia kostrzyńskiego samorządu Gmina Kostrzyn nad Odrą.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Gimnazjum nr1 im. Przyjaciół Kostrzyna w Kostrzynie nad Odrą Osiągnięcia kostrzyńskiego samorządu Gmina Kostrzyn nad Odrą."— Zapis prezentacji:

1 Gimnazjum nr1 im. Przyjaciół Kostrzyna w Kostrzynie nad Odrą Osiągnięcia kostrzyńskiego samorządu Gmina Kostrzyn nad Odrą

2 „ W Kostrzynie nad Odrą w ciągu 20 lat zmieniło się praktycznie wszystko. Począwszy od systemu, w którym żyjemy i ustroju. Kostrzyn bardzo mocno się rozbudował. W tej chwili to całkiem inne miasto.” „Myślę więc, że z konieczności urząd stał się bardziej "przyjazny" dla obywatela.” To miejsce na podanie źródła powyższego cytatu

3 Urząd Miasta w Kostrzynie nad Odrą

4 Okiem urzędnika… Dnia 16 maja wybrałyśmy się z piórem i całym notesem pytań do pana Ryszarda Skałby- urzędnika ds. promocji miasta. Zostałyśmy bardzo gościnnie przywitane i od razu przeszliśmy do wywiadu : - Jakie zmiany w ciągu 20 lat zauważył pan w Kostrzynie? - Zmieniło się praktycznie wszystko. Począwszy od systemu, w którym żyjemy i ustroju. Powstał samorząd, który kiedyś istniał w szczątkowej formie- jeśli chodzi o te sprawy polityczne. Powstało mnóstwo nowych stowarzyszeń np. prasa lokalna i mnóstwo innych instytucji. Kostrzyn bardzo mocno się rozbudował. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia z przed 20 lat: główne skrzyżowania, główne ulice, obiekty handlowe, których w ogóle nie było. Zmieniło się to niesamowicie. W tej chwili to całkiem inne miasto.

5 Okiem urzędnika… -Czy potrafi pan wymienić korzyści, jakie przyniosła reforma samorządowa? -Jest to przede wszystkim to, że zdecydowaną większość decyzji dotyczących miasta podejmujemy tutaj na miejscu. To nie już jest tak, że kiedyś dyktowało województwo, powiat czy też centralne władze. To jest chyba największy plus tej reformy samorządowej. Teraz przez demokratyczną Radę Miasta, przez organy urzędu my podejmujemy decyzje, które nas dotyczą. Kiedyś wszystkie rozkazy przychodziły "z góry". Aby wybudować sklep lub jakiś większy budynek potrzebne było zezwolenie władz centralnych. W tej chwili to się znacznie zmieniło. Sami troszczymy się o siebie, odpowiadamy za swoje decyzje.

6 Okiem urzędnika -Z których osiągnięć jest Pan szczególnie dumny? -Osobiście przyczyniłem się do otwarcia przejścia granicznego w Kostrzynie. To jest ogromny sukces. Przed tym istniała po prostu granica, której nie można było przekroczyć. Kostrzynianie, aby przekroczyć granicę musieli jechać, aż w okolice Frankfurtu. To jest mój osobisty sukces. W roku 1989 jako radny wojewódzki złożyłem wniosek o otwarcie granicy, który trzy lata później został zrealizowany. Innym ważnym osiągnięciem jest otwarcie Kostrzyńsko-Słubickiej specjalnej strefy ekonomicznej. Nie można także zapomnieć o renowacji Starego Miasta. W tej chwili ono wraca do życia.

7 Stare Miasto Brama Berlińska Ruiny Kościoła

8 Okiem urzędnika… -Jak zmieniły się kostrzyńskie szkoły? Ich wygląd i wyposażenie? -Ubolewam nad tym, w jakim budynku znajduje się nasz zespół szkół. Jeśli chodzi o bazę to znajduje się w dość fatalnym stanie. Budynek jest już stary, więc z niecierpliwością czekamy na ukończenie budowy nowego budynku. Ale stan innych szkół się poprawił. W planach istnieje także rozbudowa sali gimnastycznej w Gimnazjum nr 1 i w Szkole Podstawowej nr 2. Będą także budowane bieżnie przy wszystkich szkołach. Sądzę, że wyposażenie szkół także się poprawiło, ponieważ urząd co rok daje dodatkowo kilka milionów złotych na tak zwaną oświatę. Więc stan wyposażenia na pewno z roku na rok jest co raz lepszy.

9 Okiem urzędnika -Czy młodzież ma większe możliwości edukacyjne? -Ja uważam, że oprócz tej reformy, w której powstały szkoły podstawowe i gimnazja, mamy Wyższą Szkołę Zawodową na terenie miasta. Więc młodzież, która poszukuje wykształcenia wyższego nie jest już tylko zdana na wyjazdy do większych miast typu Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra czy Szczecin, lecz może kształcić się na poziomie wyższym tu, na miejscu. A zresztą Zespół Szkól jest dość "elastyczny". Cały czas zamyka i otwiera nowe kierunki kształcenia w zależności od wymagań w poszczególnych latach. Więc gdy jeszcze zmieni się baza szkoły to komfort nauki poprawi się jeszcze bardziej.

10 Jednak obywatele sądzą inaczej! Pytając ludzi na ulicy o zmianach w Kostrzynie często wspominali o komunikacji, gdyż uważają, że nie można nigdzie dotrzeć. „Komunikacja fatalna pod każdym względem. PKP i PKS nie istnieje już praktycznie u nas.” Negatywnie również ocenili stan kostrzyńskiej służby zdrowia oraz szkolnictwo. „Serce mi pęka, gdy patrzę na Zespół Szkół.. Ten jej wygląd i staroświecki system nauczania. Współczuję młodzieży, która musi tam chodzić.” Wiele ludzi wspominało również o tym, że bardzo długo buduje się nowe liceum i czekają aż wreszcie młodzież będzie miała normalne warunki do nauki.

11

12 Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej- Curie

13 Jednak obywatele sądzą inaczej! W pytaniu dotyczącego bezpieczeństwa w naszym mieście usłyszeliśmy zróżnicowane odpowiedzi. Jedni uważali, że jest wystarczająca, a inni wręcz odwrotnie. „Moim zdaniem policja działa, jest duży komisariat i jestem spokojna o swój byt”. „Niestety nie mogę pozytywnie wypowiedzieć się na ten temat. Uważam, że jest za mało dzielnicowych, którzy powinni pilnować i czuwać nad naszym spokojem. Powinno być więcej patroli.”

14 Z wizji obywatela A jak tam z rozrywką? Na ten temat społeczeństwo nie wypowiadało się, aż tak negatywnie. Zachwycali się Domem Kultury, galerią a także Przystankiem Woodstock. Jednak jak zwykle nie obyło się bez narzekania „Woodstock, to przede wszystkim zmarnowana młodzież !” natomiast pojawiało się więcej opinii jak np. ta: „A mi się podobało, świetnie było. Jest zupełnie inaczej niż wszyscy mówią, młodzież fantastycznie się bawi, nie ma żadnej agresji z ich strony.”

15

16 Z wizji obywatela Wszyscy mieszkańcy zachwyceni są budową nowego amfiteatru.,, W końcu coś porządnego. Mam nadzieje, że będzie dobrze wykorzystany, wiele rozrywki, koncertów i dobrej zabawy.” Rozczarowują nas sprawy dotyczące kina i basenu.,, Młodzi ludzie nie mają możliwości rozwoju swoich umiejętności pływackich. Co prawda basen istnieje, jednakże, co to ma być za stan ! Totalna katastrofa !”

17

18 Z wizji obywatela Ku zaskoczeniu ludzie dobrze wypowiadali się na temat dróg, ścieżek rowerowych i chodników. „W końcu doczekaliśmy się budowy nowych ścieżek i dróg. Nareszcie mogę swobodnie dotrzeć na mój ogródek.” Pozytywnie rozpatrują również sprawy trawników i zieleni w Kostrzynie.,, Jest co raz piękniej! Tak zielono!”

19 Tak jeszcze niedawno wyglądały kostrzyńskie drogi

20 Fakty i opinie W Kostrzynie ważną rolę odgrywa także sport. Zafascynowana sportem młodzież potrzebuje odpowiednich warunków, aby móc spełniać swoje marzenia i pasje. Władze miasta umożliwiły to naszym mieszkańcom. W mieście znajduje się hala sportowa, stadion miejski, a na jego terenie dwa boiska do gry w piłkę nożną, bieżnia oraz nowo powstałe korty tenisowe.

21 Stadion Miejski Korty tenisowe

22 Magdalena Żarska 1994r., klasa III Dominika Jakubiec 1994r, klasa III Szkoła Gimnazjum nr 1 w Kostrzynie nad Odrą im. Przyjaciół Kostrzyna Mariusz Sądej W skład Zespołu Projektowego wchodzą… Wyrażamy zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie naszych danych osobowych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, z siedzibą w Warszawie przy ul. Noakowskiego 10, w celach promocyjnych i informacyjnych programu Młodzieżowa Akcja Obywatelska – 20 lat później zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002 r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.) teraz i w przyszłości. Wiemy, że przysługuje nam prawo wglądu do naszych danych oraz do ich poprawienia, a także ewentualnego usunięcia.


Pobierz ppt "Gimnazjum nr1 im. Przyjaciół Kostrzyna w Kostrzynie nad Odrą Osiągnięcia kostrzyńskiego samorządu Gmina Kostrzyn nad Odrą."

Podobne prezentacje


Reklamy Google