Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZASTOSOWANIE ROŚLIN W ŻYCIU CZŁOWIEKA

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZASTOSOWANIE ROŚLIN W ŻYCIU CZŁOWIEKA"— Zapis prezentacji:

1 ZASTOSOWANIE ROŚLIN W ŻYCIU CZŁOWIEKA
Wykonał:Damian Bartczuk Kl.1a

2 Znaczenie ekologiczne
Rośliny są fundamentalną częścią życia na Ziemi, bez nich nie mogłaby istnieć większość innych form życia. Rośliny są pierwotnymi producentami w większości lądowych ekosystemów i stanowią podstawowe ogniwo łańcucha pokarmowego. Dla wielu organizmów rośliny stanowią źródło pokarmu.

3 Znaczenie użytkowe Rośliny dostarczają nam: tlenu, pożywienia, włókien, drewna, papieru, paliw, leków i barwników. Dla ok. 40% ludności świata drewno jest podstawowym źródłem energii. Kształtują nasze środowisko.Wpływają także na nasze środowisko kulturowe ze względu na walory estetyczne, krajobrazowe i znaczenie religijne.

4 Rośliny zapewniają pożywienie...
Wkład roślin w życie człowieka jest ogromny. Rośliny zapewniają nam naturalne pożywienie. Nasze codzienne pokarmy, chodź nieraz nie zdajemy sobie sprawy, że są pochodzenia roślinnego: chleb, ziemniaki, ryż, kukurydza, warzywa, owoce i cukier

5 Glony - są wykorzystywane jako pokarm w gospodarce rybnej,
- biorą udział w biologicznym oczyszczaniu wód, -wydzielają tlen podczas fotosyntezy - stanowią białkowy pokarm dla człowieka -są źródłem witamin, jodu, boru, miedzi, soli potasowych i sodowych

6 W przemyśle... Rośliny są również niezbędnym surowcem w różnych gałęziach przemysłu. Znalazły zastosowanie w papiernictwie, budownictwie i w gospodarstwach domowych, gdzie wykorzystuje się drewno. Również we włókiennictwie wykorzystuje się m.in. len i bawełnę do produkcji tkanin. W przemyśle farmaceutycznym dużo leków i ziół produkowanych jest na bazie roślinnej.


Pobierz ppt "ZASTOSOWANIE ROŚLIN W ŻYCIU CZŁOWIEKA"

Podobne prezentacje


Reklamy Google