Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ŚWIAT ZWIERZĄT Nikodem Bauer, Łukasz Ziembiński, Adrian Iwańczak, Marlena Wojtaszczyk, Zuzanna Krawczyk, Sandra Moskot, Dominika Krzysińska.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ŚWIAT ZWIERZĄT Nikodem Bauer, Łukasz Ziembiński, Adrian Iwańczak, Marlena Wojtaszczyk, Zuzanna Krawczyk, Sandra Moskot, Dominika Krzysińska."— Zapis prezentacji:

1 ŚWIAT ZWIERZĄT Nikodem Bauer, Łukasz Ziembiński, Adrian Iwańczak, Marlena Wojtaszczyk, Zuzanna Krawczyk, Sandra Moskot, Dominika Krzysińska

2

3 Świat zwierzęcy w Polsce należy do średnio bogatych
Świat zwierzęcy w Polsce należy do średnio bogatych. Najwięcej jest bezkręgowców, np. samych tylko motyli około 2500 gatunków. Biorąc zaś pod uwagę kręgowce, doliczono się dotychczas 370 gatunków ptaków, 87 gatunków ssaków, 55 gatunków ryb, 17 gatunków płazów i 8 gatunków gadów. Spośród PTAKÓW najliczniejszą grupę stanowi podrząd śpiewających z rzędu wróblowatych. Zaliczają się do nich występujące powszechnie gatunki, m.in. wróble, skowronki, jaskółki , szpaki , pliszki, jemiołuszki, szczygły, gile, sroki, wilgi, sójki, sikory, drozdy, słowiki, zięby. Typowe dla polskiego krajobrazu są bociany , które jednak wraz z niektórymi gatunkami innych ptaków odlatują na zimę do ciepłych krajów.

4 Największe dziko żyjące SSAKI w Polsce to żubr i niedźwiedź brunatny
Największe dziko żyjące SSAKI w Polsce to żubr i niedźwiedź brunatny . Żubry od dawna zamieszkiwały Puszczę Białowieską oraz Lasy Pszczyńskie, a w ostatnich latach udało się wprowadzić je również do Parków Narodowych – Bieszczadzkiego i Wolińskiego. Natomiast niedźwiedzie spotkać można w Tatrach. Inne większe ssaki to zwierzęta typowe dla lasów mieszanych i w związku z tym żyją one praktycznie na terenie całego kraju: dziki , jelenie , sarny, zające . Z kolei łoś i zając bielak , jako przedstawiciele tajgi, występują w Polsce północno-wschodniej. Z drapieżników najwięcej jest wilków i lisów , zaś coraz rzadsze są rysie i żbiki . Na obszarach wysokogórskich spotkać można kozicę (głównie w Tatrach), muflona (w Sudetach), świstaka (w Tatrach). Zaś na terenach podmokłych żyją bobry i wydry.

5 Wśród RYB słodkowodnych dominują płocie, okonie, liny, leszcze, piskorze, sumy, szczupaki, sandacze. Są też gatunki wędrowne – łososie, pstrągi, trocie, węgorze (występują głównie w rzekach przymorskich). Natomiast w wodach Bałtyku poławia się śledzie, dorsze, szproty i flądry. Gromada PŁAZÓW dzieli się na ogoniaste i bezogonowe. Z tych pierwszych w Polsce żyją (głównie w górach) traszki i salamandra plamista. Natomiast płazy bezogonowe reprezentowane są przez występujące dość powszechnie żaby, ropuchy, rzekotki (żaby nadrzewne). Najmniej liczna jest gromada GADÓW. Zaliczają się do nich jaszczurki – zwinka i żyworodna – węże – Eskulapa, gniewosz plamisty, zaskroniec, żmija zygzakowata – oraz żółw błotny. Wszystkie te gatunki należą do bardzo rzadkich i objęte są ścisłą ochroną.

6 Poza wymienionymi wyżej trzeba też pamiętać o zwierzętach trwale związanych z życiem człowieka. Pierwsza grupa to tzw. gatunki synantropijne, czyli te które samoistnie osiedlają się w bliskim sąsiedztwie ludzi – myszy, szczury, gołębie, wróble, niektóre pająki i inne insekty. Drugą grupę stanowią zwierzęta hodowlane, których występowanie jest kontrolowane przez człowieka.

7

8

9

10

11

12

13

14 NARODZINY W PRZYRODZIE

15

16 Tygrysica opiekuje się swoimi młodymi przez około dwa lata
Tygrysica opiekuje się swoimi młodymi przez około dwa lata. Potem jednak znów ma młode i przestaje się interesować starszymi dziećmi. Nie ma to już jednak większego znaczenia, bo dwuletnie tygrysy są dorosłe i potrafią same zadbać o siebie.

17

18

19 Każdy szczeniak tuż po urodzeniu jest ślepy i bezradny, lecz nim miną dwa lata, staje się prawdziwym, dorosłym psem. Wszystkie szczeniaki są po urodzeniu mniej więcej tej samej wielkości, bez względu na rasę. Dlatego przedstawiciele małych ras potrzebują mniej czasu, by dorosnąć.

20

21 W wieku dwóch tygodni szczeniak otwiera oczy i zaczyna słyszeć
W wieku dwóch tygodni szczeniak otwiera oczy i zaczyna słyszeć. Wkrótce też zacznie chodzić. Nim jeszcze szczeniak skończy sześć tygodni, zaczyna badać otaczający go świat. Bawi się ze swoimi braćmi i siostrami, uwielbia się przewracać i fikać koziołki. Gdy pies dorasta, jest silny i aktywny. Dobre jedzenie pozwoli mu zachować zdrowie i siły.

22

23

24

25

26

27

28 `

29

30 ZWIERZETA PODWÓRKOWE

31

32

33

34 Psy Psy to jedne z najmądrzejsze zwierząt domowych, lubią bawić się pomagać ludziom, chronią nas i nasz dom… Niektóre rasy nawet potrafią aportować… Ale są takie psy, które ratują życie człowiekowi oraz pomagają niepełnosprawnym… Te zwierzęta najchętniej są trzymane w domach, dla przyjemności, pożytku, zabawy, a także towarzystwa…

35

36

37

38 Koty Koty są bardzo przyjazne i bardzo przywiązane do swoich właścicieli… Ale większość boi się obcych… Małe kotki są śliczne i milusie… czasem nawet takie pozostają, ale… przecież koty chodzą własnymi ścieżkami… 

39

40

41 Gryzonie To małe zwierzątka trzymane w terrarium lub w specjalnych klatkach dla gryzoni… Mądre zwierzątka często przywiązują się do właścicieli. Wszystkożerne, ale nie dosłownie, czyli nie należy podawać im niektórych produktów np. cebuli, ostrej papryki, słodyczy, alkoholu… „Aby żyło się lepiej”… Najbardziej lubią suszone owoce, duże ziarna np. słonecznik, dynia a także orzeszki takie jak fistaszki lub inne… 

42

43

44

45 Kaczka staropolska była niegdyś najbardziej licznym gatunkiem wśród kaczek domowych hodowanych w naszym kraju. Z racji swojej popularności nazywana jest nawet po prostu kaczką krajową. Obecnie gatunek ten nie jest już tak popularny w hodowli podwórkowej, mimo iż kaczkę tą można spotkać wszędzie choć już nie w tak licznych stadach. Innymi określeniami na kaczkę krajową są: kaczka tradycyjna, kaczka domowa, kaczka hodowlana, często także przez niedoświadczonych hodowców nazywana jest mylnie kaczką krzyżówką.

46

47 Kura domowa – ptak hodowlany z rodziny kurowatych, hodowany na całym świecie. W środowisku naturalnym nie występuje. Uważa się, że stanowi formę udomowioną kura bankiwa, lecz nie wyklucza się domieszki innych gatunków południowoazjatyckich kuraków (zarówno żyjących, jak i wymarłych). Udomowienie miało prawdopodobnie miejsce w III tysiącleciu p.n.e. w Indiach, chociaż najnowsze badania wykazują, że pierwsze kuraki udomowiono w Azji południowo- wschodniej już w VI tysiącleciu p.n.e. Około 1000 p.n.e. kury hodowano już powszechnie w Chinach, a ok p.n.e. w Egipcie i Europie, w tym w Polsce (odnaleziono kości kur podczas wykopalisk w Biskupinie). W tym okresie w Chinach prowadzono już sztuczne wylęganie. Jak wykazały badania, ówczesne kury przypominały dzisiejsze kury bezrasowe, lecz miały lepiej rozwinięte skrzydła.

48

49 Gęś domowa (Anser anser f
Gęś domowa (Anser anser f. domestica) - ptak użytkowy będący formą udomowioną gęsi gęgawy (Anser anser). Domestykacja nastąpiła około 1000 p.n.e. w krajach śródziemnomorskich, gdzie zimowała. Rasy gęsi domowej: gęś biała włoska, gęś biała kołudzka, gęś czeska, gęś landejska (gęś landes), gęś sewastopolska i inne.

50

51 Owca domowa (Ovis aries) – gatunek hodowlanego zwierzęcia domowego z rodziny krętorogich. Przodkiem były najprawdopodobniej różne podgatunki owcy dzikiej (Ovis ammon). Jak pokazują najnowsze badania przeprowadzone przez genetyków, owce były pierwszymi zwierzętami udomowionymi przez człowieka. Ich domestykacja nastąpiła dwuetapowo. Najpierw udało się to osiągnąć człowiekowi około 11 tys. lat temu - potomkami tych zwierząt są dzisiejsze półdzikie, mocno włochate rasy wciąż hodowane na szkockich wyspach. Drugi raz dokonano tego między VIII a VI tysiącleciem p.n.e. w południowo-zachodniej Azji, na terenie dzisiejszego Iraku i Iranu, prawdopodobnie jeszcze przed rozpoczęciem osiadłego życia w epoce brązu.

52

53 Krowa – samica bydła domowego, która jest głównym źródłem mleka oraz wołowiny. Krowy należą do roślinożerców przeżuwających. Określenie krowa odnosi się też do samic innych dużych ssaków, np. karmiących samic wielorybów. Odpowiednio młode ssące wieloryby nazywa się wówczas cielakami. Skóra krowy pokryta jest delikatnym meszkiem, którego plamy składają się na specyficzny wygląd zwierzęcia.

54

55 Świnia domowa pochodzi od dzika, którego udomowienie nastąpiło przed ok. 7 tys. lat w Azji, a następnie w Europie. Wg innych badaczy domestykacja tego gatunku nastąpiła znacznie wcześniej - już lat p.n.e., a miało to miejsce w dorzeczu Eufratu i Tygrysu (późniejsza Mezopotamia).

56

57 DORASTANIE ZWIERZĄT – OPIEKA NAD POTOMSTWEM

58 Czy wiesz, że: Małe gorylątko ma jedną z najlepszych mam na świecie? Dorosły goryl może się wydawać przerażający, lecz goryla mama bardzo kocha swe dzieci i dba o nie, karmi je, dopóki nie skończą trzech lat, a chroni jeszcze dłużej… Samica kukułki w ogóle nie interesuje się swoimi pisklętami? Ta leniwa mama składa jajo w gnieździe innego ptaka. Kiedy pisklę się wykluje, to właśnie ten inny ptak zajmuje się jego wychowaniem… Która mama trzyma swe dzieci w więzieniu? Kiedy samica dzioborożca (ptak) składa jaja w dziupli, samiec pomaga jej zablokować wyjście. Zostawia jednak otwór na jej dziób, by mógł ją karmić, kiedy tkwi w drzewie… Wiewióreczniki także nie należą do troskliwych mam? Zostawiają swoje młode w gnieździe i odwiedzają je tylko od czasu do czasu, by przynieść im jedzenie…

59

60

61

62

63

64

65

66

67

68

69

70

71 ZAGROŻENIA CZYHAJĄCE NA MŁODE ZWIERZĘTA

72 Inne zwierzęta Głód Choroby Zmiany klimatyczne Zanieczyszczanie środowiska Cywilizacja – zagospodarowanie środowiska naturalnego na potrzeby ludzi, instytucji Człowiek

73

74 To tylko kot... „Kolejna ofiara przemocy ze strony człowieka- kotka, która została źle potraktowana przez "człowieka" - istotę, uważającą się za lepszą, inteligentniejszą niż zwierzęta...”

75

76 „Kotka prawdopodobnie wcześniej była wyrzucona z jakiegoś domu, ufna człowiekowi szukała kogoś, kto mógłby ją pogłaskać, przygarnąć pod swój dach, błąkała się pod domami, wchodziła do schodowych klatek. Wiadomo jednak, jak w większości traktuje się koty, które przecież są brudne, zapchlone, roznoszą zarazki, śmierdzą a w dodatku są fałszywe i niestety słabsze od człowieka. Było zimno, chciała się tylko ogrzać na korytarzu... Kotka na skutek urazu była obolała, przestraszona. Dzięki pomocy i ofiarności pewnej pani, która pomaga zwierzakom i jest osobą o wielkim sercu, została uratowana od śmierci, jest leczona, ma zapewnione teraz schronienie i dotyk ciepłej dłoni, ale szukamy dla niej domu.”

77

78 „Ignac – jest przykładem psiaka, który jest ofiarą nieudolności i bezduszności urzędu gminy Jaworzno, który jak wiele innych ma problemy z programem zapobiegania bezdomności zwierząt na swoim terenie. Ludzie, którzy chcą pomagać są często zbywani, a nawet karani przez urzędników. Dzięki interwencji sprawa Ignacego może w końcu korzystnie wpłynie na polepszenie sytuacji bezdomnych zwierząt w Jaworznie. Psiak po wszystkich perypetiach łącznie z pobytem w schronisku trafił pod opiekę Fundacji, do domu tymczasowego, w którym pozostanie do dnia adopcji. Psiak ma zapewnioną dobrą opiekę liczymy, że wkrótce trafi do dobrego domku, do kogoś, kto go pokocha i zaopiekuje się nim.”

79

80

81 „Skaryszew miał w tym roku świecić przykładem, jak gmina wraz ze służbami weterynaryjnymi oraz policją i innymi służbami mundurowymi przy współpracy z organizacjami pozarządowymi, doprowadzi do sytuacji, aby targ odbywał się zgodnie z przepisami a zwierzętom nie działa się krzywda. Pomimo wspólnych patroli, kontroli na rogatkach i zgłaszanych interwencji, które w zasadzie były przyjmowane od wolontariuszy organizacji przez weterynarzy i policję z przymrużeniem oka lub z wielką opieszałością, doszło do wielu incydentów i łamania ustawy o ochronie praw zwierząt oraz o organizacji targowisk.”

82

83 „Środki transportu nie spełniały norm, nawet jeśli miał ten koń jechać do 50 km, dlaczego pomimo kontroli i zgłoszeń przymykano na to oko? Zgłoszony handel psami skończył się na słownym upomnieniu i pogrożeniu palcem, choć to ewidentne łamanie ustawy, na targ wjechały również niekolczykowane kozy, załadunek koni po godzinie to było dosłownie rodeo - pijani koniarze, a nawet "prestiżowy„ ułan nie dawali sobie rady z końmi, które się zrywały i rozbiegały po targu, poszły baty i pałki w ruch…”

84 CO ZWIERZĘTA CHCIAŁYBY NAM PRZEKAZAĆ…

85

86 Nie wycinajcie lasów i nie wypalajcie traw – to nasz dom!!!

87 Zaopiekuj się mną, bo jestem jeszcze mały i potrzebuje Twojej miłości!!!

88 Opiekuj się mną i baw się ze mną a będę Ci wierny do końca życia!!!

89 Każdy, kto choć trochę lubi zwierzęta, rozumie mowę oczu, gestów, ruchów swoich ulubieńców. Psie oczy mówią więcej niż tysiąc słów. Na pewno chciałyby nam powiedzieć, że samotny człowiek powinien mieć przy sobie zwierzę. Czują, chorują, cierpią, przeżywają stresy, napięcia. Udomowiliśmy je przed laty, dzisiaj bez człowieka są bezbronne, choć mają kły i pazury.

90

91 Ludzkość od zawsze marzy, by poznać język zwierząt, dowiedzieć się, w jaki sposób się ze sobą porozumiewają, a co ważniejsze: o czym w ogóle mówią. Trenuje się zwierzęta, by umiały okazywać emocje, wyrażać swoje potrzeby, jednym słowem: komunikować się. Najlepiej wychodzi to chyba małpom. Niektóre gatunki szybko uczą się języka migowego

92

93 Nasze domowe zwierzaki, choć zapewne liczyć nie potrafią, wyrażają swoje potrzeby i również komunikują się z nami. Przecież zawsze wiemy, kiedy nasz zwierzak jest głodny albo ma ochotę na zabawę, gdy nas trąca nosem. Nie podejdziemy do zjeżonego psa czy syczącego na nas kota. Nakarmimy popiskującą świnkę morską i sprawdzimy, co chce nam pokazać niecierpliwie poszczekujący, merdający ogonem i przestępujący z łapy na łapę psiak.

94

95 O tym, że warto wsłuchiwać się w to, co zwierzęta czują, wiedzą mieszkańcy terenów dotkniętych przez kataklizmy przyrody. Zwierzęta są obdarzone „szóstym zmysłem”, który pozwala przewidzieć nadciągającą katastrofę, na przykład trzęsienie ziemi. Lekarze twierdzą, że psy potrafią wyczuć nowotwór, bo komórki rakowe wydzielają specyficzny zapach. Posiadanie czworonożnego przyjaciela łagodzi także samotność i stres. Z kolei koty najbardziej pomagają w leczeniu nerwic wegetatywnych, które objawiają się bólami wędrującymi nieraz po całym ciele, a także w leczeniu chorób serca, którym towarzyszą lęki, niepokój, kłopoty z zasypianiem. Jednostajne kocie mruczenie wycisza też nadpobudliwych i agresywnych. Gdy zadowolony kot mruczy powstają wibracje, które działają na system nerwowy jak wyrafinowany masaż. Także właściciele psów nieraz zauważyli, że gdy wpadają w przygnębienie, ich ulubieńcy szczególnie natarczywie domagają się zainteresowania i pieszczot.

96 THE END 


Pobierz ppt "ŚWIAT ZWIERZĄT Nikodem Bauer, Łukasz Ziembiński, Adrian Iwańczak, Marlena Wojtaszczyk, Zuzanna Krawczyk, Sandra Moskot, Dominika Krzysińska."

Podobne prezentacje


Reklamy Google