Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZBRODNIA KATYŃSKA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZBRODNIA KATYŃSKA."— Zapis prezentacji:

1 ZBRODNIA KATYŃSKA

2 1939 W nocy z 23 na 24 sierpnia Józef Stalin i
Joachim von Ribbentrop podpisali „Pakt o nieagresji między Niemcami, a ZSRR”. Jeszcze większym zaskoczeniem dla nazi- stowskich Niemiec i komunistycznego ZSRR był dodatkowy „tajny protokół” Ribbentrop i Mołotow. …w razie zmian terytorialnych i politycznych na obszarach należących do państwa polskiego, strefy interesów Niemiec i ZSRR będą rozgraniczone mniej więcej wzdłuż linii rzek Narwi ,Wisły i Sanu…

3 1939 1 września o godzinie 4:34 niemieckie bombowce nurkujące zaatakowały most w Tczewie jednocześnie rozpoczynając działania wojenne w Europie. Wojna formalnie nabrała charakteru światowego z chwilą wypowiedzenia jej przez Francję i Wielką Brytanię 3 września.

4 1939 17 września również bez określonego
w prawie międzynarodowym wypo- wiedzania wojny zaatakowała Polskę Armia Czerwona. Agresja ZSRR roz- strzygnęła o klęsce militarnej Polski w Kampanii. ZSRR rozpoczął okupację terytorium Rzeczpospolitej do linii zmodyfikowanego paktu Ribbentrop-Mołotow.

5 1939 19 września komisarz spraw wewnętrznych ZSRR- Ławrientija Berii rozkazuje zorganizowanie obozów dla polskich jeńców wojennych. 3 października Dyrektywa ludowego komisarza spraw wewnętrznych ZSRR decyduje o traktowaniu i rozmieszczeniu polskich jeńców wojennych. Do domu odesłani być mogą żołnierze, których stronami rodzinnymi są terytoria ukraińskie i Białorusi. Żołnierze, których strony rodzinne znajdują się w „niemieckiej części Polski” powinni znaleźć się w obozie kozielskim. Starobielsk ma być obozem dla generałów, wyższych rangą oficerów, wysokich urzędników wojskowych i państwowych natomiast Ostaszków – obozem dla wywiadowców, kontrwywiadowców, żandarmów, policjantów i służby więziennej.

6 1940 9 lutego Zarząd Jeńców Wojennych informuje o 27 zmarłych w
obozach i szpitalach. 21 lutego ZJW potwierdza zachorowanie Ponad 25tys jeńców na głównie na grypę i ostre choroby prze- wodu pokarmowego. Atmosfera w obozach była spokojna, wyżywienie i zakwaterowanie zadawalające. Oficerowie myśleli, że zostaną przekazani do neutralnego kraju.

7 1940 5 marca Biuro Polityczne KC WKB dla NKWD ZSRR podjęło decyzję o
fizycznej likwidacji polskich jeńców wojennych oraz o Aresztowanych i znajdujących się w więzieniach zachodnich obwo- dów Ukrainy i Białorusi. 5 kwietnia zamordowano pierwszy transport 343 jeńców z obozu w Ostaszkowie. 11 maja wywieziono z Kozielska ostatni transport tej grupy na miejsce śmierci.

8 Kopia decyzji o zamordowaniu polskich jeńców wojennych z podpisami Józefa Stalina
i innych członków Biura Politycznego WKPb

9 Mordów dokonywali funkcjonariusze NKWD. W Katyniu oficerowie
na miejsce zbrodni przewożeni byli autobusami ze stacji kolejowej w Gniezdowie. Młodszym i silniejszym ofiarą zarzucano płaszcz na głowę, wiązano ręce, po czym wszystkich zabijano z małej odległości strzałem z pistoletu w kark lub tył czaszki. Dla zatarcia śladu na masowych grobach sadzono drzewa.

10 22 czerwca 1941r. wojska niemieckie Rozpoczęły wojnę z ZSRR kwietnia 1942r. odkryto w Katyńskim lesie ma- sowe groby polskich oficerów.

11 Ekshumacji dokonano w 8 masowych grobach. Do 3 czerwca
1943r wydobyto 4100 ciał, z których 2800 zidentyfikowano. Badania przeprowadzone przez zespół naukowców wykazały, że zbrodnia została dokonana wiosną 1940r przez Sowietów. W odpowiedzi na te zarzuty władze ZSRR obarczyły winą za zbrodnię katyńską Niemców. Cmentarz w Katyniu – obecnie

12 Bibliografia http://www.pamietamkatyn1940.pl http://www.wikipedia.org
Film „Katyń” reż. Andrzej Wajda

13 Wykonał : Damian Nowak Kl. IIa LO


Pobierz ppt "ZBRODNIA KATYŃSKA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google