Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Aplikacje internetowe Formatowanie tekstu w HTML-u.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Aplikacje internetowe Formatowanie tekstu w HTML-u."— Zapis prezentacji:

1 Aplikacje internetowe Formatowanie tekstu w HTML-u

2 Style znaków Dotychczas poznane znaczniki HTML, które dotyczyły akapitów, list i nagłówków, odnosiły się do pewnego fragmentu tekstu traktowanego jako całość, powodowały zmianę atrybutów czcionki, odległości pomiędzy liniami bądź wstawienie dodatkowego znaku (listy wypunktowane). Style znaków to znaczniki funkcjonujące inaczej — służą do zmiany wyglądu pojedynczych wyrazów czy nawet znaków, będących częściami składowymi innych elementów HTML-a. Do zmiany wyglądu zbioru znaków, znajdujących się w tekście, służą dwa rodzaje znaczników: style logiczne, style fizyczne.

3 Style logiczne Znaczniki z grupy stylów logicznych określają, w jaki sposób dany fragment tekstu ma zostać w dokumencie wykorzystany, a nie wyświetlony. Są one w zasadzie bardzo podobne do znaczników akapitu czy nagłówków, nie wskazują bowiem konkretnie, w jaki sposób tekst ma zostać sformatowany, ale jaka jest jego rola w dokumencie. Style logiczne to, na przykład, definicje, fragmenty kodu bądź wyróżnione słowa.

4 Znacznik Znacznik ten mówi, że tekst powinien być w jakiś sposób wyróżniony, czyli sformatowany inaczej niż reszta dokumentu. W przeglądarkach graficznych zwykle do tego celu wykorzystywana jest kursywa. Oto przykład: Mrówkojad jest najdziwniej wyglądającym zwierzęciem, nieprawdaż?

5 Znacznik Znaki objęte tym znacznikiem powinny być wyróżnione jeszcze wyraźniej, niż ma to miejsce w wypadku. Większość przeglądarek wykorzystuje do tego celu pogrubienie: Skręć w lewo przy stacji benzynowej

6 Znacznik Tekst objęty taką parą znaczników to fragment kodu (na przykład, programu lub po prostu HTML-a) i powinien być wyświetlony czcionką o stałej szerokości znaku (w graficznych przeglądarkach jest to Courier): #include "trans.h"

7 Znacznik Ten znacznik oznacza tekst przykładowy, który jest wyświetlany bardzo podobnie do : URL tej strony, to http://www.cern.ch/

8 Znacznik W tym wypadku chodzi o tekst, który powinien być wpisany przez użytkownika z klawiatury (stąd nazwa znacznika, która jest skrótem od ang. keyboard — klawiatura): Wprowadź następującą komendę: find. –name "prune" -print

9 Znacznik Ten znacznik wskazuje nazwę zmiennej lub innego elementu, który powinien zostać zastąpiony przez jakąś wartość. Z reguły jest wyświetlany kursywą lub podkreślony: chown twoje_imie nazwa_pliku

10 Znacznik Znacznik definicji. Jest on wykorzystywany do oznaczania słowa, które będzie lub właśnie zostało zdefiniowane: Style używane jak wyżej nazywamy stylami znaków.

11 Znacznik Za pomocą tego znacznika oznacza się krótkie cytaty, na przykład: Oberżyna jest znana ze swych właściwości do wywoływania ostrych mdłości (Lemay, 1994)

12 Znacznik Ten znacznik oznacza skrót słowa; oto przykład jego zastosowania: Zastosuj standardowe skróty oznaczające nazwy stanów (takie jak CA oznaczający Kalifornię).

13 Znacznik Podobny do znacznika, oznacza słowo utworzone z pierwszych liter kilku innych słów, na przykład: Największym polskim ubezpieczycielem jest PZU (Powszechny Zakład Ubezpieczeń).

14 Efekt w przeglądarce internetowej

15 Style fizyczne Obok stylów logicznych, opisanych w poprzednim punkcie, funkcjonuje także inna grupa znaczników, które pozwalają na ściśle określoną zmianę wyglądu danego fragmentu tekstu (pogrubienie, kursywa, jednakowa szerokość liter). Znaczniki te noszą nazwę stylów fizycznych.

16 Znaczniku stylów fizycznych Pogrubienie, Kursywa, Podkreślenie Czcionka maszynowa (znaki o jednakowej szerokości). Przekreślenie (zarzucony w wersji 4.0), Czcionka większa od reszty tekstu, Czcionka mniejsza od reszty tekstu, indeks dolny, indeks górny.

17 Przykład W Piekle Dantego, Złe Doły były ósmym kręgiem, a przebywali tam złośliwcy i oszuści. Wszystkie zgłoszenia należy przesłać do 26 sierpnia 1996. Wpisz lpr -Pbirch myfile.txt, by wydrukować ten plik. Wpisz nazwisko w zaznaczonym miejscu Podpisz tutaj : Ludzie noszący pomarańczowe podkoszulki i zwykłe kalesony nie mają gustu są wyzywający. Maty podłogowe dają WIELKIE oszczędności! Wtedy, z rogu pokoju dobiegł do niego cichy głos. Na dzisiejszej giełdzie wartość akcji Consolidated Orange Trucking wzrosła o 1 / 4 punktu.

18 Efekt w przeglądarce internetowej


Pobierz ppt "Aplikacje internetowe Formatowanie tekstu w HTML-u."

Podobne prezentacje


Reklamy Google