Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

O Amnesty International  Amnesty International jest ogólnoświatowym ruchem ludzi działających na rzecz praw człowieka.  Amnesty International jest ogólnoświatowym.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "O Amnesty International  Amnesty International jest ogólnoświatowym ruchem ludzi działających na rzecz praw człowieka.  Amnesty International jest ogólnoświatowym."— Zapis prezentacji:

1

2 O Amnesty International  Amnesty International jest ogólnoświatowym ruchem ludzi działających na rzecz praw człowieka.  Amnesty International jest ogólnoświatowym ruchem ludzi działających na rzecz praw człowieka.  Amnesty International bada, dokumentuje i publikuje raporty o przypadkach naruszeń praw człowieka. Członkowie i członkinie Amnesty International podejmują praktyczne i skuteczne działania mające na celu powstrzymania naruszeń praw człowieka i pomocy ofiarom tych naruszeń.

3  Członkowie organizacji dobrowolnie poświęcają swój czas i energię, solidaryzując się z ofiarami przypadków łamania praw człowieka.  Organizacja jest zaangażowana w obronę praw człowieka na całym świecie. Podejmuje działania w sprawie różnorodnych przypadków naruszeń praw człowieka, dokonywanych przez wszystkie władze, bez względu na to, czy ofiary aktualnie znajdują się w centrum zainteresowania mediów, czy też ich cierpienia są ignorowane.

4 Więcej informacji znajdziesz na: www.amnesty.org.pl

5

6 Czym jest Maraton Pisania Listów?  W dniach 8-9 grudnia, w około 200 miejscach w całej Polsce, odbędzie się Maraton Pisania Listów Amnesty International.  W czasie Maratonu przez 24 godziny pisane są ręcznie listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa zostały złamane. Listy te wysyłane są do władz danego państwa. W naszej szkole Maraton odbędzie się 7 grudnia (w piątek) w godzinach od 8.00 do 19.00  List może napisać każdy, kto chce wyrazić swój indywidualny sprzeciw wobec łamania praw człowieka.

7  Najważniejszym celem Maratonu Pisania Listów jest realne wpływanie na losy osób, których prawa człowieka są łamane. Listy pisane przez ludzi w Polsce i na całym świecie są naprawdę skuteczne. Wiele osób biorących udział w Maratonie otrzymuje odpowiedź na swoje listy, a osoby, które dzięki tym listom zostały uwolnione przyznają, że dodawały im one otuchy i pocieszenia w ciężkich chwilach. Listy solidarności okazują się dużym wsparciem dla prześladowanych i więzionych.

8 Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się wpłynąć na realną poprawę sytuacji kilku lub kilkunastu osób.

9  Jabbar Savalan – Azerbejdżan – zaraz po Maratonie został uwolniony. Przekazał Amnesty International informację: “Amnesty International jest symbolem praw człowieka i wolności, nie tylko w Azerbejdżanie, ale na całym świecie.  Jestem wdzięczny za Waszą ciężką pracę, a także innych organizacji, które walczą o prawa człowieka w Azerbejdżanie.”

10  Valentina i Inés – Meksyk - Rząd Meksyku formalnie wziął na siebie odpowiedzialność za gwałt i nadużycia, których ofiarami były Valentina i Inés. “Bez Waszych listów, akcji, wyrazów wsparcia – nie osiągnęłybyśmy tego” – powiedziały Amnesty International.

11 Jak napisać taki list?  Należy kierować się 5 podstawowymi zasadami: piszemy krótko, jesteśmy uprzejmi, opieramy się na faktach, mamy pozytywne nastawienie i nie ukrywamy się – tzn. warto napisać kim jesteśmy, czym się interesujemy.  Dzięki temu możliwe jest, że szybko otrzymamy odpowiedź. Nasz list będzie również bardziej autentyczny. Znajomość języków obcych nie jest wymagana – można pisać po polsku, a także w innych językach. Pisząc po polsku, warto podkreślić w treści nazwisko bohatera / bohaterki Maratonu, żeby ułatwić adresatowi przyporządkowanie listu do konkretnej sprawy.

12 Jak można się zaangażować w Maraton Pisania Listów?  Przede wszystkim zapraszamy do odwiedzenia jednego z miejsc maratonowych i napisania listu lub listów w obronie osoby, której prawa zostały złamane. Można również wesprzeć Maraton i pomóc nam wysłać wszystkie listy wpłacając darowiznę za pośrednictwem naszej strony internetowej – zakładka “Wpłać”. Zachęcamy również do informowania o Maratonie swoich znajomych, rodzinę, i umieszczanie informacji o na swoim profilu społecznościowym, takim jak facebook czy nk i zachęcania znajomych do wspólnego pisania. Podczas Maratonu można zostawić również swoje dane w formie pisemnej lub za pośrednictwem strony internetowej. Dzięki temu będziemy mogli skontaktować się z Tobą i poinformować o rezultatach naszej akcji oraz bieżących działaniach na rzecz praw człowieka.

13 Bohaterowie i bohaterki Maratonu Pisania Listów 2012

14 Gao Zhisheng 高智晟 - Chiny  Ceniony chiński prawnik, który działa na rzecz praw człowieka,  Aktualnie przebywa w więzieniu, gdzie grożą mu tortury,  Rodzina przez długi czas nie wiedziała, co się z nim działo.

15 Aleś Bialacki - Białoruś  Obrońca praw człowieka na Białorusi,  Przewodniczący Centrum Praw Człowieka „Wiosna”,  Odbywa karę 4,5 roku pozbawienia wolności;  Więzień sumienia Amnesty International.

16 Ruch Girifna - Sudan  Młodzi aktywiści i młode aktywistki,  Ruch pokojowego oporu,  Członkowie i członkinie ruchu znajdują się w niebezpieczeństwie, są torturowani,

17 Juan Almonte Herrera - Republika Dominikany  Księgowy, członek organizacji zajmującej się prawami człowieka,  Zatrzymany przez policję, która nie przyznaje się do jego zatrzymania,  Brak informacji na jego temat od września 2009 roku.

18 Mieszkańcy i mieszkanki Tawargha - Libia Mieszkańcy  Mieszkańcy i mieszkanki miasta Tawargha, niedaleko Misraty,  Bojówki oskarżają ich o współpracę z rządem,  Miasto zostało spalone, a oni/one zmuszeni/zmuszone do jego opuszczenia,  Są w niebezpieczeństwie, nie mogą wrócić do domów

19 Narges Mohammadi - Iran  Aktywistka działająca na rzecz praw człowieka w Iranie  Duże problemy zdrowotne, które pogłębiły się w wyniku czasu spędzonego w więzieniu.

20 Chiou Ho-Shun - Tajwan  Grozi mu kara śmierci,  Oskarżony o morderstwo na podstawie zeznań zdobytych przy użyciu tortur,  Brak jakichkolwiek dowodów, potwierdzających winę Chiou-Ho Shuna.

21 Hussain Salem Mohammed Almerfedi - USA  Jest przetrzymywany w amerykańskiej bazie Guantánamo na Kubie od 2003 roku,  Nie postawiono mu zarzutów, nie toczy się sprawiedliwy proces w jego sprawie.

22 Azza Hilal Ahmad Suleiman – Egipt  Brała udział w protestach na Placu Tahrir w Kairze,  Pobita przez żołnierzy straciła słuch,  nie przeprowadzono niezależnego śledztwa, nie osądzono sprawców.

23 María Isabel Franco - Gwatemala  María miała 15 lat, gdy została zamordowana,  Jej matka – Rosa Franco walczy o sprawiedliwość dla córki,  Szeroki problem przemocy wobec kobiet i dziewczynek w Gwatemali.

24 Społeczność Bodo - Nigeria  Wycieki z rurociągu znacznie zanieczyściły środowisko,  Wycieki spowodowały, że wiele osób mieszkających w Bodo zostało zepchniętych w ubóstwo, a dodatkowo skażona zmienia, woda oraz powietrze zagraża ich zdrowiu

25 Rodziny z ulicy Coastei - Rumunia  17 grudnia 2010 roku około 350 osób (76 rodzin) zostało przymusowo wysiedlonych z centrum Kluż-Napoka, miasta na południowym wschodzie Rumunii.  Brak odpowiednich warunków do życia.

26


Pobierz ppt "O Amnesty International  Amnesty International jest ogólnoświatowym ruchem ludzi działających na rzecz praw człowieka.  Amnesty International jest ogólnoświatowym."

Podobne prezentacje


Reklamy Google