Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Radioodbiorniki.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Radioodbiorniki."— Zapis prezentacji:

1 Radioodbiorniki

2 Radioodbiornik – urządzenie elektroniczne służące do odbioru audycji radiowych, wysyłanych przez stacje nadawcze jako fale radiowe zmodulowane sygnałem akustycznym (mowa, muzyka, efekty dźwiękowe). Zadaniem odbiornika jest zamiana informacji zawartej w falach radiowych na napięcie elektryczne, a następnie na dźwięk.

3 Elementy składowe odbiornika radiofonicznego
Antena odbiorcza – pod wpływem pola elektromagnetycznego powstaje w antenie siła elektromotoryczna (napięcie). Detektor (demodulator) – ze zmodulowanego sygnału wielkiej częstotliwości wydziela sygnał akustyczny. Przetwornik elektroakustyczny – zamienia elektryczny sygnał akustyczny na dźwięki słyszalne dla człowieka, zazwyczaj jest to głośnik lub słuchawki.

4 Konstrukcja odbiorników

5 Pierwsze odbiorniki montowane były w prostopadłościennych, drewnianych skrzynkach. W latach 30. obudowy droższych odbiorników bardziej przypominały meble, niż urządzenia techniczne.  Polski odbiornik Polonez, (z gramofonem)

6 Pierwszy odbiornik tranzystorowy wyprodukowano w USA w 1954 r
Pierwszy odbiornik tranzystorowy wyprodukowano w USA w 1954 r. Przy końcu XX wieku odbiornik radiowy najczęściej występował jako element zestawu (z magnetofonem, odtwarzaczem CD). Miniaturyzacja podzespołów elektronicznych (w szczególności zastosowanie układów scalonych) pozwoliła na wbudowanie odbiornika w niewielkie urządzenia codziennego użytku, np. telefon, zegarek, długopis.

7 HISTORIA RADIOFONII

8 Pierwsza regularna stacja radiofoniczna na świecie zaczęła nadawać w Pittsburghu (USA) w dniu 2 listopada 1920. Pierwsza w Europie odezwała się Moskwa, było to 22 marca 1922.

9 Zanim 18 kwietnia 1926 pojawiła się pierwsza oficjalna stacja radiowa w Polsce ”Warszawa”, w Europie radiofonię wprowadziło już 17 krajów, między innymi Niemcy, gdzie w 1924, we Wrocławiu zaczęła nadawać pierwsza stacja na obecnym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – Schlesische Funkstunde.

10 Rozwój radiofonii w Polsce był opóźniony w stosunku do krajów przodujących w tej dziedzinie. Lata 20. XX wieku, okres powstawania radiofonii w Europie, był dla Polski czasem odbudowy struktur państwowych i gospodarki po ponad stuletniej niewoli i zawieruchach I wojny światowej. Biorąc pod uwagę te fakty, nie było to duże opóźnienie. Swoje radiofonie później od Polski uruchomiły m.in. Rumunia, Portugalia, Bułgaria, Luksemburg, Grecja.

11

12 A jak to wygląda dziś?

13

14

15

16

17 Koniec dziękuję za uwagę 


Pobierz ppt "Radioodbiorniki."

Podobne prezentacje


Reklamy Google