Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„W świecie mikrobów”. Podział mikroorganizmów: WIRUSY WIRUSY BAKTERIE BAKTERIE GRZYBY GRZYBY.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„W świecie mikrobów”. Podział mikroorganizmów: WIRUSY WIRUSY BAKTERIE BAKTERIE GRZYBY GRZYBY."— Zapis prezentacji:

1 „W świecie mikrobów”

2 Podział mikroorganizmów: WIRUSY WIRUSY BAKTERIE BAKTERIE GRZYBY GRZYBY

3 Czym są mikroby? Mikroby (drobnoustroje) to żywe organizmy (z wyjątkiem wirusów, które poza organizmem nie wykazują czynności życiowych) Mikroby (drobnoustroje) to żywe organizmy (z wyjątkiem wirusów, które poza organizmem nie wykazują czynności życiowych) Są tak małe, że aby je obejrzeć potrzebny jest mikroskop Są tak małe, że aby je obejrzeć potrzebny jest mikroskop Występują w różnych rozmiarach i kształtach Występują w różnych rozmiarach i kształtach Można je znaleźć dosłownie WSZĘDZIE! Można je znaleźć dosłownie WSZĘDZIE! Niektóre są dla nas korzystne i przydatne Niektóre są dla nas korzystne i przydatne Niektóre drobnoustroje mogą wywoływać u nas choroby Niektóre drobnoustroje mogą wywoływać u nas choroby

4 Wirusy są mniejsze od bakterii i czasami żyją wewnątrz komórki bakterii! Niektóre wirusy wywołują u nas choroby. Takie choroby jak ospa wietrzna, czy grypa powodowane są przez wirusy. W zależności od rodzajów wirusy mogą rozprzestrzeniać się między ludźmi.

5 Bakterie są tak małe, że około 1000 bakterii mogłoby się zmieścić w kropce na końcu tego zdania. Bakterie są tak małe, że około 1000 bakterii mogłoby się zmieścić w kropce na końcu tego zdania. Niektóre bakterie przydają się w kuchni np. w produkcji jogurtów i serów. Niektóre bakterie przydają się w kuchni np. w produkcji jogurtów i serów. Niektóre bakterie są szkodliwe i mogą powodować infekcje. Niektóre bakterie są szkodliwe i mogą powodować infekcje. Bakterie bardzo szybko się namnażają. Bakterie bardzo szybko się namnażają. Spirale(Campylobacter) Spirale(Campylobacter) Pałeczki(Lactobacillus) Pałeczki(Lactobacillus) Ziarenka(Staphylococcus) Ziarenka(Staphylococcus)

6 Grzyby są największymi z drobnoustrojów. Grzyby są największymi z drobnoustrojów. Grzyby można znaleźć w powietrzu, na roślinach i w wodzie. Grzyby można znaleźć w powietrzu, na roślinach i w wodzie. Przykładem grzyba jest pleśń, która rozwija się na chlebie. Przykładem grzyba jest pleśń, która rozwija się na chlebie. Niektóre grzyby produkują antybiotyki! Niektóre grzyby produkują antybiotyki! Penicillium (Pędzlak) Penicillium (Pędzlak) Dermatofit Dermatofit

7 Jak duże są mikroby? 1. Gdybyście byli wielkości EUROPY... 2. GRZYB byłby wielkości BOISKA DO PIŁKI NOŻNEJ! 3. BAKTERIA byłaby wielkości AUTOBUSU! ! 4. WIRUS byłby wielkości piłki nożnej!

8 Po co są czyste ręce? Szkoła jest doskonałym środowiskiem dla szkodliwych mikrobów, które przez dotyk bez trudu mogą rozprzestrzeniać się między dziećmi. Mycie rąk jest jednym z najlepszych sposobów ZAPOBIEGANIA szerzeniu się drobnoustrojów i zapobiegania chorobom. Szkoła jest doskonałym środowiskiem dla szkodliwych mikrobów, które przez dotyk bez trudu mogą rozprzestrzeniać się między dziećmi. Mycie rąk jest jednym z najlepszych sposobów ZAPOBIEGANIA szerzeniu się drobnoustrojów i zapobiegania chorobom. Mycie rąk wodą bez mydła lub zimną wodą pozwala pozbyć się widocznego gołym okiem brudu; aby jednak pozbyć się z powierzchni skóry oleistej substancji z przyczepionymi mikrobami, sama woda nie wystarczy – potrzebne jest mydło. Mycie rąk wodą bez mydła lub zimną wodą pozwala pozbyć się widocznego gołym okiem brudu; aby jednak pozbyć się z powierzchni skóry oleistej substancji z przyczepionymi mikrobami, sama woda nie wystarczy – potrzebne jest mydło.

9 Ręce powinniśmy umyć: Przed, w trakcie i po przygotowywaniu jedzenia, Przed, w trakcie i po przygotowywaniu jedzenia, Po skorzystaniu z łazienki, Po skorzystaniu z łazienki, Po kontakcie ze zwierzętami, lub zwierzęcymi resztkami, Po kontakcie ze zwierzętami, lub zwierzęcymi resztkami, Po kaszlu, kichaniu i dmuchaniu nosa, Po kaszlu, kichaniu i dmuchaniu nosa, Kiedy jesteśmy chorzy lub mamy kontakt z chorymi. Kiedy jesteśmy chorzy lub mamy kontakt z chorymi.

10 „Sneeze in your sleeve” (kichaj w rękaw) KAMPANIA PROMOWANA PRZEZ NIEKTÓRE KRAJE Zgodnie z przeprowadzonymi w trakcie doświadczenia obserwacjami, jeżeli kichając lub kaszląc zakrywamy usta dłońmi, mikroby nadal mogą szerzyć się między ludźmi przez dotyk. Zgodnie z zaleceniami Amerykańskiego Centrum Kontroli Zakażeń (CDC - ang. The Centre for Disease Control) jeżeli nie mamy chusteczki, lepiej kichać jest w rękaw niż w dłonie – ogranicza to drogi transmisji złych mikrobów między ludźmi.

11 KONIEC


Pobierz ppt "„W świecie mikrobów”. Podział mikroorganizmów: WIRUSY WIRUSY BAKTERIE BAKTERIE GRZYBY GRZYBY."

Podobne prezentacje


Reklamy Google