Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„W świecie mikrobów”.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„W świecie mikrobów”."— Zapis prezentacji:

1 „W świecie mikrobów”

2 Podział mikroorganizmów:
WIRUSY BAKTERIE GRZYBY

3 Czym są mikroby? Mikroby (drobnoustroje) to żywe organizmy (z wyjątkiem wirusów, które poza organizmem nie wykazują czynności życiowych) Są tak małe, że aby je obejrzeć potrzebny jest mikroskop Występują w różnych rozmiarach i kształtach Można je znaleźć dosłownie WSZĘDZIE! Niektóre są dla nas korzystne i przydatne Niektóre drobnoustroje mogą wywoływać u nas choroby

4 Niektóre wirusy wywołują u nas choroby.
Wirusy są mniejsze od bakterii i czasami żyją wewnątrz komórki bakterii! Niektóre wirusy wywołują u nas choroby. Takie choroby jak ospa wietrzna, czy grypa powodowane są przez wirusy. W zależności od rodzajów wirusy mogą rozprzestrzeniać się między ludźmi.

5 Niektóre bakterie są szkodliwe i mogą powodować infekcje.
Spirale(Campylobacter) Pałeczki(Lactobacillus) Ziarenka(Staphylococcus) Bakterie są tak małe, że około 1000 bakterii mogłoby się zmieścić w kropce na końcu tego zdania. Niektóre bakterie przydają się w kuchni np. w produkcji jogurtów i serów. Niektóre bakterie są szkodliwe i mogą powodować infekcje. Bakterie bardzo szybko się namnażają.

6 Penicillium (Pędzlak)
GRZYBY Penicillium (Pędzlak) Dermatofit Grzyby są największymi z drobnoustrojów. Grzyby można znaleźć w powietrzu, na roślinach i w wodzie. Przykładem grzyba jest pleśń, która rozwija się na chlebie. Niektóre grzyby produkują antybiotyki!

7 Jak duże są mikroby? 2. GRZYB byłby wielkości BOISKA DO PIŁKI NOŻNEJ! 1. Gdybyście byli wielkości EUROPY... 3. BAKTERIA byłaby wielkości AUTOBUSU! ! 4. WIRUS byłby wielkości piłki nożnej!

8 Po co są czyste ręce? Szkoła jest doskonałym środowiskiem dla szkodliwych mikrobów, które przez dotyk bez trudu mogą rozprzestrzeniać się między dziećmi. Mycie rąk jest jednym z najlepszych sposobów ZAPOBIEGANIA szerzeniu się drobnoustrojów i zapobiegania chorobom. Mycie rąk wodą bez mydła lub zimną wodą pozwala pozbyć się widocznego gołym okiem brudu; aby jednak pozbyć się z powierzchni skóry oleistej substancji z przyczepionymi mikrobami, sama woda nie wystarczy – potrzebne jest mydło.

9 Ręce powinniśmy umyć: Przed, w trakcie i po przygotowywaniu jedzenia,
Po skorzystaniu z łazienki, Po kontakcie ze zwierzętami, lub zwierzęcymi resztkami, Po kaszlu, kichaniu i dmuchaniu nosa, Kiedy jesteśmy chorzy lub mamy kontakt z chorymi.

10 „Sneeze in your sleeve” (kichaj w rękaw) KAMPANIA PROMOWANA PRZEZ NIEKTÓRE KRAJE
Zgodnie z przeprowadzonymi w trakcie doświadczenia obserwacjami, jeżeli kichając lub kaszląc zakrywamy usta dłońmi, mikroby nadal mogą szerzyć się między ludźmi przez dotyk. Zgodnie z zaleceniami Amerykańskiego Centrum Kontroli Zakażeń (CDC - ang. The Centre for Disease Control) jeżeli nie mamy chusteczki, lepiej kichać jest w rękaw niż w dłonie – ogranicza to drogi transmisji złych mikrobów między ludźmi.

11 KONIEC


Pobierz ppt "„W świecie mikrobów”."

Podobne prezentacje


Reklamy Google