Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ernest Hemingway Biografia

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ernest Hemingway Biografia"— Zapis prezentacji:

1 Ernest Hemingway Biografia

2 Ernest Hemingway urodzony w1899, zmarł w 1961.

3 Uczestnictwo w wojnach.

4 Uczestniczył w obu wojnach światowych oraz wojnie domowej w Hiszpanii
Uczestniczył w obu wojnach światowych oraz wojnie domowej w Hiszpanii. W roku 1918 jako ochotnik wyruszył na front włoski, co przypłacił utratą zdrowia.

5 Podróże Hemingwaya

6 Od 1921 roku przebywał w różnych miejscach w Europie, najdłużej zatrzymując się jednak w Paryżu, gdzie nawiązał kontakty z tamtejszą cyganerią artystyczną.

7 W roku 1928 wyjechał z Europy, by osiąść w Key West na Florydzie
W roku 1928 wyjechał z Europy, by osiąść w Key West na Florydzie. Po pobycie w ogarniętej wojną domową Hiszpanii jakiś czas przebywa na Kubie. Pod koniec lat pięćdziesiątych zamieszkuje miasteczko Ketchum w stanie Idaho w USA.

8 Twórczość Hemingwaya

9 W gruncie rzeczy pisarstwo Hemingwaya zawiera bowiem mnóstwo elementów autobiograficznych. Główne miejsce w jego twórczości zajmują rozważania dotyczące okrucieństwa wojen, które przeszedł.

10 Jedną z najsłynniejszych powieści Hemingwaya jest utwór "Słońce też wschodzi" napisaną w 1926r., uważany za anarchiczny manifest całego straconego, powojennego pokolenia.

11 Kolejna książka - "Pożegnanie z bronią" napisaną w 1929r
Kolejna książka - "Pożegnanie z bronią" napisaną w 1929r. również stanowi pacyfistyczny protest przeciwko okrucieństwu i bezsensowi wojny.

12 Książka "Komu bije dzwon" napisana w 1940r
Książka "Komu bije dzwon" napisana w 1940r. opisuje z kolei heroiczną walkę i śmierć amerykańskiego zwolennika republiki w hiszpańskiej wojnie domowej.

13 Słynne opowiadanie "Stary człowiek i morze" zostało napisane w roku 1952 i jest paraboliczną powiastką filozoficzną opisującą samotne zmagania człowieka z własnym losem i przeznaczeniem.

14 Uogólniając, typowi bohaterowie prozy Ernesta Hemingwaya to ludzie mężni, często także brutalni, prymitywni, ale świadomi swojego tragicznego losu, poszukujący sensu życia w walce zarówno z naturą, jak i innymi ludźmi.

15 Za swój dorobek (liczne powieści, opowiadania, reportaże, wspomnienia) Hemingway otrzymał w 1954 roku Nagrodę Nobla.

16 Warto wspomnieć też, że oprócz swoich pisarskich i wojennych zamiłowań, Hemingway był także rybakiem, myśliwym i miłośnikiem corridy.

17 Koniec Koniec Autorzy: Maciej Szymborski Grzegorz Kramarz


Pobierz ppt "Ernest Hemingway Biografia"

Podobne prezentacje


Reklamy Google