Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kacper Sienkiewicz. Brak lasu, a co za tym idzie, brak kontaktu człowieka z leśnym środowiskiem w ogromnym stopniu ogranicza możliwość wypoczynku fizycznego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kacper Sienkiewicz. Brak lasu, a co za tym idzie, brak kontaktu człowieka z leśnym środowiskiem w ogromnym stopniu ogranicza możliwość wypoczynku fizycznego."— Zapis prezentacji:

1 Kacper Sienkiewicz

2 Brak lasu, a co za tym idzie, brak kontaktu człowieka z leśnym środowiskiem w ogromnym stopniu ogranicza możliwość wypoczynku fizycznego i psychicznego. Dlatego powinniśmy chronić lasy. Las to nie tylko skupisko wielu drzew iglastych i liściastych. To także dom wielu stworzeń małych i dużych - ssaków, płazów, owadów, czy ptaków. Las zapewnia im zarówno pożywienie, jak również schronienie. Lasy odgrywają znaczącą rolę w naszym świecie, gromadzą nadmiar wody, dzięki czemu chronią przed powodziami, produkują życiodajny tlen – jedna sosna potrafi wyprodukować tlen potrzebny do życia aż trzech osób.

3 W każdym prawie lesie istnieje wiele ścieżek, po których spacerują setki osób. Skoro więc lasy dają ludziom tyle dobrego i chronią nas przed wieloma zagrożeniami, to konieczne jest, abyśmy i my zrobili coś dla lasów.

4 Lasy są "fabryką tlenu", chronią nas przed szkodliwym wpływem przemysłu, osłaniają glebę i wody, są ulubionym miejscem wypoczynku ludzi, są ostoją dla tysięcy gatunków roślin i zwierząt. Od dawna jednak wiadomo, że człowiek ma ogromną siłę niszczycielską i to on w dużym stopniu zagraża lasom. Dlatego też warto się przez chwilę zastanowić i zacząć od samego siebie. Przede wszystkim czego nie należy robić w lesie - nie hałasować, nie śmiecić, nie niszczyć drzew i krzewów, nie urządzać nielegalnych polowań na zwierzynę leśną. Ludzie wycinają dużą część lasów na swoje potrzeby, dlatego też koniecznie jest zalesianie znacznych obszarów, aby spełnić potrzeby przemysłu drzewnego.

5 Ochrona gatunkowa roślin i zwierząt w lasach jest jedną ze szczególnych form ochrony przyrody i ma na celu zabezpieczenie gatunków dziko występujących, a w szczególności rzadkich lub zagrożonych wyginięciem. Celem jej jest również zachowanie różnorodności gatunkowej i genetycznej.

6 Zbieranie śmieci to zadanie człowieka, Który podczas spacerów po lesie może poprawić sytuację ekosystemu.

7 Pożary są jednym ze zjawisk zachodzących w lasach. Z punktu widzenia gospodarki leśnej zaliczane są do najpoważniejszych niebezpieczeństw zagrażających lasom. Corocznie na świecie notuje się blisko 2000 pożarów

8 Częściej jednak pożary są rezultatem bezmyślnych poczynań ludzi. W wielu krajach świadome podpalenie lasu jest uznawane za przestępstwo. Do gwałtownych pożarów dochodzi również na skutek nieodpowiedzialnego ingerowania w środowisko. Zagrożenie pożarowe w lasach rośnie z powodu przecinek i wyrębu, gdyż pozostające odpadki drewna powiększają ilość materiału palnego. Poza tym miejsca wyrębu tworzą prześwity w baldachimie koron drzew. W efekcie promienie słoneczne bez przeszkód docierają do ziemi i wysuszają ściółkę. A wtedy wystarczy tylko iskra, żeby wybuchł groźny, trudny do ugaszenia pożar.

9 Człowiek powinien być przyjacielem lasu, ponieważ jest odpowiedzialny za całą kulę ziemską. Drzewa mają dobroczynny wpływ na człowieka. Rosnąc pojedynczo, w grupach, na placach, wzdłuż ulic – wywierają zbawienny wpływ na życie wszystkich istot, z człowiekiem włącznie. Las dostarcza tlenu, jagód, grzybów, a jednocześnie jest miejscem wypoczynku. Tam, gdzie wyrębuje się brutalnie lasy na wielkiej powierzchni, tam gleba jest zagrożona przez wiatr i wodę. Skutki takiej złej gospodarki odczuwa się przez długie lata, a czasem szkody są w ogóle nie do naprawienia.

10 Człowiek przyjaciel lasu


Pobierz ppt "Kacper Sienkiewicz. Brak lasu, a co za tym idzie, brak kontaktu człowieka z leśnym środowiskiem w ogromnym stopniu ogranicza możliwość wypoczynku fizycznego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google