Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Budowa zaworu rozdzielającego suwakowego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Budowa zaworu rozdzielającego suwakowego."— Zapis prezentacji:

1 Budowa zaworu rozdzielającego suwakowego.

2 W zaworach suwakowych elementem sterującym kierunkiem przepływu jest tłoczek lub suwak płaski. Zmiany połączeń pomiędzy drogami zaworów suwakowych dokonują się w wyniku osiowych ruchów suwaka.

3 Zawór 3/2 (trzydrogowy, dwupołożeniowy) sterowany elektrycznie monostabilny. Po przyłożeniu sygnału (napięcia) cewka przesuwa suwak w prawo pokonując napięcie sprężyny. Kanał zasilania 1 zostaje połączony z kanałem roboczym 2 (np. do siłownika jednostronnego działania). Po zaniku sygnału, sprężyna powrotna przesuwa suwak do położenia normalnego (w lewo), co powoduje odcięcie zasilania 1, a połączenie kanału roboczego 2 z kanałem 3 połączonym z atmosferą. W ten sposób odprowadzamy sprężone powietrze z siłownika.

4 Zawór 5/2 monostabilny sterowany elektrycznie.
Ten zawór różni się od poprzedniego zastosowaniem. Można go użyć do sterowania siłownikiem dwustronnego działania. W położeniu normalnym (jak na rysunku) suwak jest przesunięty w prawo, przez co kanał zasilający 1 jest połączony z kanałem roboczym 4 (na jedną stronę siłownika). Kanał roboczy 2 (z drugiej strony siłownika) jest połączony z kanałem 3 połączonym z atmosferą. Po przyłożeniu sygnału napięciowego do cewki suwak przesuwa się w prawo łącząc kanały 1 z 2 oraz 4 z 5. W efekcie siłownik dwustronnego działania przesunie się w drugą stronę.

5 Jeżeli przy zaniku sygnału sterującego element sterujący kierunkiem przepływu przyjmuje jedno określone położenie, to takie zawory nazywamy zaworami monostabilnymi. Położenie zaworu w stanie, kiedy nie działają na niego sygnały sterujące, nazywa się położeniem normalnym. Na symbolach zaworów monostabilnych oznaczenia przyłączy umieszcza się zwykle przy kratce pokazującej połączenia pomiędzy drogami zaworu w stanie normalnym. Przy tym polu umieszcza się symbol sprężyny wymuszającej te położenie.


Pobierz ppt "Budowa zaworu rozdzielającego suwakowego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google