Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Palenie a zdrowie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Palenie a zdrowie."— Zapis prezentacji:

1 Palenie a zdrowie

2 Palenie tytoniu jest olbrzymim problemem społecznym w Polsce
Palenie tytoniu jest olbrzymim problemem społecznym w Polsce. Jest to najważniejsza przyczyna przedwczesnej umieralności w naszym kraju. 47% mężczyzn i 23% kobiet w Polsce w wieku 16 i więcej lat jest palaczami tytoniu. 40% nałogowych palaczy umrze przed 65 rokiem życia, a spośród niepalących tylko 15%.

3 Dym tytoniowy cz.1 Wśród składników dymu tytoniowego zaobserwowano występowanie około 5000 substancji mających działanie na organizm.

4 Główne substancje szkodliwe to:
Nikotyna Tlenek węgla(czad) Substancje drażniące Substancje smoliste

5 Dym tytoniowy cz.2 Długotrwałe palenie tytoniu powoduje:
stany zapalne oraz wrzody żołądka nowotwory jamy ustnej, gardła, krtani, pęcherza moczowego choroba wieńcowa serca przewlekłe zapalenia oskrzeli nowotwory złośliwe płuc rozedma płuc

6

7 Profilaktyka palenia tytoniu
egzekwowanie przepisów ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu; ograniczenie palenia tytoniu wśród personelu ochrony zdrowia, nauczycieli; walka z paleniem wśród uczniów; wprowadzenie zwyczaju niepalenia w miejscach publicznych; zakaz reklamy papierosów; wprowadzenie cen „zaporowych” na wyroby tytoniowe; stworzenie sieci poradni dla chcących rzucić palenie; zachęta władz lokalnych i samorządowych do walki z nikotynizmem (np. fundusze antynikotynowe przeznaczone na cele promujące niepalenie, dodatki dla pracowników niepalących).

8 Jak odmawiać palenia ? Powiedz stanowczo, ale uprzejmie "nie"
Zrób to, co uważasz za słuszne, zignoruj propozycję. Zmień temat, zaproponuj coś innego. Odmawiając nie musisz tłumaczyć dlaczego nie chcesz zapalić papierosa!

9 DLACZEGO WARTO RZUCIĆ PALENIE? cz.1
Twój organizm ma duże zdolności do samooczyszczania i regenerowania. Dlatego jeżeli w tym momencie rzucisz palenie to: W ciągu 20 min tętno obniży się oraz ciśnienie tętnicze krwi powróci do normy w ciągu 8 godz. poziom tlenu we krwi wzrośnie, a poziom tlenku węgla zniknie w ciągu 24 godz. ryzyko ostrego zawału mięśnia sercowego znacznie się zmniejszy w ciągu 48 godz. Twoje zmysły smaku i węchu zaczną działać normalnie w ciągu 2 tyg. do 3 miesięcy układ krążenia ulegnie wzmocnieniu, polepszy się Twoja kondycja fizyczna

10 DLACZEGO WARTO RZUCIĆ PALENIE? cz.2
w ciągu 1 do 9 miesięcy wydolność układu oddechowego poprawi się, ustąpi kaszel, duszności, zmęczenie po 1 roku ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną mięśnia sercowego zmniejszy się o połowę po 5 latach ryzyko zachorowania na raka płuca, jamy ustnej i krtani, przełyku zmniejszy się o połowę; obniży się ryzyko wystąpienia udaru mózgu po 10 latach ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca będzie podobne, jak u osoby nigdy nie palącej po 15 latach ryzyko zachorowania na raka płuca będzie podobne, jak u osoby nigdy nie palącej.

11 Przygotował: Dawid Fura

12 „Biologia cz.2” Wiesława Gołda Małgorzata Kłyś
Źródła: wikipedia.pl, „Biologia cz.2” Wiesława Gołda Małgorzata Kłyś Jadwiga Wardas oraz inne z Internetu


Pobierz ppt "Palenie a zdrowie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google